Herkese merhaba hpv testim 84 oldugumu şans eseri öğrendim siğil vs yok test sırasında öğrenmemle birlikte baya panik olmuştum ve kız arkadaşımada bulaştırmaktan korkmuştum çünkü bir kez korunmasız temasta bulunmuştum bugün labaratuvar da yapılan testle yaklaşık olarak 36 tip bakılmış ve herhangi bir DNA tespit edilmemiş + smear testi de temiz cıktı çok şükür mavi lab ise 42 tane önemli tipe bakıyor aslında arasında 6 tip yok onlarda düşük riskli tiplerdi zaten demem şu siğil olmadan hpv bulaşma riski neredeyse zor ama ihtimalleri elden bırakmamak şartıyla korunarak artı aşı olarak bu sorunu giderebilirsiniz birde korunma yöntemi boxer + prezervatif en güvenli bariyer yöntemidir çünkü kasıklardan aşağısında hpv tutunamaz hpv nin tutunma yerleri aslında çok bariz bellidir ki boxer zaten sizin penis üstü ve penis altı yumurtalıklara kadar korumakla birlikte virüs Boxer dışına geçerek bulaşma riski oluşturmaz. Hatta siğil olmadan ilişkiye girebilirsiniz diyen seneleri vermiş doktorlar var bu meslekte bunu işte anlayamıyorum o konu biraz tartışmalı HIV gibi kimisi 42. Gün yeterli kimisi 180 gün bekle der o misal galiba 😂 bana göre ama siğil olmasada korunun ve aşı olun