Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV 16 Geçmiþi ve Oral Seks

Durum
    overthinker - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

HPV 16 Geçmiþi ve Oral Seks

Merhaba arkadaþlar. Uðraþlarým sonucunda HPV 16 negatife döndüm. Cinsel hayatýma korunarak devam etsem de oral seks konusunda nasýl bir yol izlemem gerektiðini bilemiyorum. Erkek arkadaþýma bu konulardan bahsetmedim ama oral sekse olumlu bakmadýðýmý söyledim. Ancak o bu konuda istekli ve uzun vadede bu konu muhtemelen yeniden açýlacak. Sizce ömrümce yapmamalý/yaptýrmamalý mýyým? Yaptýrsam bulaþtýrýcýlýðým olur mu? Benimle ayný durumda olan kimse var mýdýr?

Durum
    Portakal - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Kýdemli Üye

Cevap: HPV 16 Geçmiþi ve Oral Seks

Merhabalar, özel bir konu özel bir soru sormuþsunuz. Bu konuya subjektif nasýl baktýðýmý söylemek istersem hpv yi negatif yapmak maddi ve manevi bir sürü bedeli var. Bu bedeli göz önüne alýrsanýz tabi sizin de istediðinizi varsayarak yapabilirsiniz. Diðer türlü kim olursa olsun istemediðiniz þeyi yaptýracak hakka sahip olduðunu düþünmüyorum.

Yapmaya karar verirseniz de en baþta birbirinize geçmiþinizi bulaþýcý hastalýklar konusunda açmanýz. Ýkiniz içinde en doðru þey olur. Ve tabiki en önemlisi de tek eþlilik mevzusu her þey okey temizsiniz ama araya böyle herhangi birinizden pürüz girse ve ondan alýnan x y z bulaþýcý hastalýktan ötürü yine süreçleri yaþamýþ olacaksýnýz. Tabi bunlar her seks için geçerli.

Siz kendiniz için negatif olduðunuzdan tamamen eminseniz de üstünden 1 sene geçmiþse en azýndan sorun olacaðýný düþünmüyorum. Ama yaþadýðýmýz sürece hayatta her konu için söylüyorum risk vardýr. Çok pimpirikli de yaþamamak gerek… ☺ Temkinli olun ama pimpirikli olmayýn demek istediðim.

Durum
    Arya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Admin

Alýntý overthinker Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Merhaba arkadaþlar. Uðraþlarým sonucunda HPV 16 negatife döndüm. Cinsel hayatýma korunarak devam etsem de oral seks konusunda nasýl bir yol izlemem gerektiðini bilemiyorum. Erkek arkadaþýma bu konulardan bahsetmedim ama oral sekse olumlu bakmadýðýmý söyledim. Ancak o bu konuda istekli ve uzun vadede bu konu muhtemelen yeniden açýlacak. Sizce ömrümce yapmamalý/yaptýrmamalý mýyým? Yaptýrsam bulaþtýrýcýlýðým olur mu? Benimle ayný durumda olan kimse var mýdýr?
    Ben bu konuda arkadaþça bir tavsiye vermek istiyorum.
    Oral hpv, genital hpv'den daha zor bulaþýyor bu bir gerçek. Yani bir kiþiyle oral seks yaptýnýz diye oral hpv kapmazsýnýz (ha kapma ihtimaliniz de var tabii) ama bu genital hpv gibi; sigili olan biriyle seviþtiðinizde direkt hpv alacaðýnýz kadar net bir konu deðil. Öyle olsaydý þu an herkes oral hpv tedavisi görürdü...

Ama ama... ben senin gibi tip 16'dan negatif olmuþsam, hayatýma giren bir kiþi çok istekli diye ve onun da gönlü olsun diye asla da böyle bir þey yapmam. Yeniden açarsa da yeniden kapatýrým konuyu Bazý insanlarýn sýnýrlarý olabilir, sizinki de bu olabilir. Bunu böyle bilebilir... ya da siz bahsedebilirsiniz önceden hpv oldugunuzdan ve çekindiðinizden. þu an tabi öyle bir þey olmadýðýný söyleyerek karþý tarafý rahatlatýrsýnýz fakat böyle bir risk almak istemediðinizi belirtip ne yapacaðýna bakýn mesela... sizi anlayýþla karþýlayýp bu konuyu uzunca bir süre rafa kaldýrýyorsa doðru kiþidir...

ömür boyu yapmak/yaptýrmamak deðil bence konu, bu kiþi geçici bir kiþi þu an için. 1 yýl sonra, 2 yýl sonra hayatýna baþka biri girdiðinde bu konu tekrar gündem olabilir. Her gelen kiþi için gündem olmasý ''RÝSKÝ ARTIRMAK'' demektir. Ne kadar tek eþliysek o kadar hpv'den uzak oluruz.
    Bence ciddiyeti olan, ciddiyete giden bir iliþkide bu rahatlýða eriþebilirsin ama þu anda temkinli olmakta fayda var diyeyim

Durum
    Tecrübeli Üye

Birbirimize deðer verdiðimiz ve tek eþli olduðumuz bir dönemdeyiz aslýna bakarsanýz, detay vermediðim için tam açýklayamamýþým. Aslýnda benim istememe sebebim negatif olsam da tam olarak vücudumdan virüsü atýp atmadýðýma emin olamamam. Biliyorsunuz doktorlar arasýnda bile DNA'daki kalýcýlýðý tartýþmalý. Ben de emin olamadýðým için karþýdaki insana böyle bir þey bulaþtýrmak asla istemem. Negatif oluþum daha yeni, üstünden 1 yýl geçmedi yani. Bir de kendisine yaptýrmaktan çok bana yapmak istiyor ve bulaþmasýndan korktuðum için konuyu sert bir þekilde reddediyorum. Belki ileride bu konularý konuþmak konusunda daha rahat hissederim ve konuyu açarým ama þu an hazýr hissetmiyorum. Negatif olan arkadaþlar siz neler yaþýyorsunuz iliþkilerinizde? Üstünden zaman geçse de oral seksi tamamen çýkarýyor musunuz hayatýnýzdan?

Durum
    Arya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Admin

Benim kastettiðim þey birbirine deðer vermek ve þu an için tek eþli olmak demek deðil, genel olarak tek eþli bir sürece girmiþ olmak. Örneðin su an deger veriyor olabilirsiniz ama 2 yýl sonra? garantisi var mý... O zaman belki karþýna baþka biri çýkacak ve onunla yaþadýðýn iliþkide de bu oral seks durumunu sorgulayacaksýn. Ne kadar çok kiþi = O kadar risk.
    Benim bahsetmeye çalýþtýðým þey, elbette eminim seviyor ve seviliyorsundur ona sözüm yok ama artýk tamam diyip ciddiyete bindirdiðin bir iliþkide risk de düþmüþ oluyor çünkü tek eþliliðe adým atýlmýþ oluyor. Yani ben bu þekilde düþündüm tabii ki karýþmak istemem karar senindir.

Durum
    Tecrübeli Üye

Tek eþli olduðumuz noktada süreç nasýl ilerlemeli bunu bilmek istiyorum aslýnda çünkü evlilik düþüncem var. Ancak kendi içimde bile çözememiþ ve hala hazmedememiþken kendisine konuyu açamýyorum. Kendim de sürekli yerli/yabancý kaynak tarýyorum ve tehlikeye atmak istemiyorum ancak net bir bilgi yok gibi. O yüzden benzeri süreç yaþayan arkadaþlara sormak istedim negatif olduktan sonra cinsel hayatlarýnda nasýl ilerlemiþler diye. Yeniden aktif hale gelmiþ mi virüs vücutlarýnda örneðin. (tek eþli arkadaþlara sorum bu)

Bu Konu için Etiketler