Arkadaşlar selam öncelikle.
Sizlere danıştığım ve bir buçuk aydır neredeyse aldıgım tüm bilgi ve kaynakları paylaşmak istiyorum sizlerle.
Hpv nin 40 tipi siğil yapar ve bunlardan sadece 21 tanesi kansere sebep olan lezyonlardır. Eğer bir erkekte lezyon veya siğil yok ise karşı tarafa bulaştırma olasılığı minimaldir. Vede eğer sizde bir hpv tipi varsa bunun mutasyona uğraması veya tip değiştirme olasılığı yoktur. Genellikle hpv testi 1 hafta sonrasında sonuç verebiliyor. Fakat şunu belirtmek isterim ki bu tipler arasında bazıları hiç lezyon veya belirti vermeden insan vücudu atabiliyor bunlardan biride bende olan tip 84 ve aşı oldum aşı olma sebebim hem mevcut tipi geriye atması hemde tekrardan bu virüsle karşılaşırsam yüksek kanser tipleri ele almaması adına. Ama şöyle bir durum var erkek veya kadında lezyon varsa ise o zaman işte bulaştırma olasılığı çok yüksek olup insan DNA sı kişiden kişiye değiştiği için farklı tipler mevcut olabiliyormuş. Ama asla ama asla bu hastalık bir HIV kadar kötü değildir HIV tedavisi mevcut evet referans değerlerin altında olduğu sürece herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir ama ufak bir bağışıklık düşmesinde nüksedebilirken hpv bir kere negatif olursa tekrardan çoklu bir cinsel yaklaşım olmazsa tekrardan pozitif olamaz. Ya bilmeden biriyle temasta bulunmuş olabilirsiniz veya gerçekten te hijyenik olmayan yenlerdende kapabilirsiniz. Yüksek riskli tipler için ise kesinlikle en çok kadınlar için leep veya smear gibi testler yapılması gerekiyormuş ki arya bunda bahsettiği gibi bu hastalık bağışıklıkla 3 aydada atılabilir 1 senede de atılabilir ama ortalama 1 sene sonrasında atılabildiği kanıtlanmış değerler ve belgeler mevcut . Demem o ki eğer düşük riskli tiplerden biri var ise lütfen aşı olun aşı oluncada başka bireylerle ilişkiye girmeniz farklı tipleri almanıza neden olabilir. Zaten düşük riskli tipler negatif olarak görülüyormuş arya nın test sonuçlarına baktıgımda mesela yüksek riskli tipleri ele almış laboratuvar şuda var her laboratuvar farklı tiplere bakıyor emin olun burada olan yüksek tipli tipler ki bunlarda kesinlikle atılabilecek bir durum arkadaşlar. Sakın sadece cinsellikten bulaşıyor düşüncesi olmasın neden mi 30 senelik evli olan bir yakınım kendisi bayan zamanında rahmini aldırmak zorunda kalmıştı neredeyse ama bu bahsettiğim olay yakışık 10 sene vardır ki hiç bişey olmadan da tedavisi ile geçebiliyor kadınlarımız lütfen endişe etmeyin sadece bilinçli olmak yeterli bende çok korktum bir erkek olarak tip 84 cıkınca elim ayağım dolandı dedim ölücem 😂😂 geçmiş doktor randevularımı görseniz abi bu psikopat dersiniz yaklaşık olarak gitmediğim doktor darlamadığım labaratuvar veya sormadım hastane kalmadı ve makale olarak kadının erkeğe bulaştırması daha kolay diyebilirim çünkü kadın sıvısı daha yüksek erkeğe göre erkekte lezyon varsada kadına rahat bir şekilde bulaştırabiliyor yani iki kişiden birinde lezyon olması lazım en azından bilim bunu söylüyor. Evet bilim bu konuda bence hala biraz geride gibi geliyor bana çünkü bir HIV kadar önemli görünmüyor kadınlarda en fazla rahimi alırız aman biter gider düşüncesindeler sanırım. Ama bir doktora kalmayın sadece birden fazla doktora gidin ve ortak noktaları ele alarak karar verin internette neler gördüm 1 buçuk ayda dedim aha kesin ölücem sonra yabancı kaynakları geziyorum bende olan tipi kimse önemsemiyor anlatmak istediğimi umarım anlatmışımdır bilmiyorum ama herşeyden önce sağlık kimlerde ne hastalıklar var hpv nedir ki Allah daha kötülerin vermesin kiminin bacağı yok kimini in kolu kiminin gözü çok şükür diyelim ki biz yürüyebiliyor konuşabiliyor görebiliyoruz yani hpv artık öyle gerçekten Allahım kesin ölücem demek değil olay bırakın. Size nacizane tavsiyem aldığım bilgilere istinaden 6. Ay ciddiym biraz maliyetli ama gidip 1500 TL civarı bir harçama yapın bağışıklık güçlendiriciler alın mesela hergün 1 adet c vitamini haftada 2 gün d vitamini geri kalanı balık yağı propolis gibi günlük bağışıklık arttırıcı alın arada yeşil çay ne bilim zencefil gibi içiçekleri içerek birde farklı şeylerle uğraşın buraya çok girmeyin ben bugünden itibaren girmicem çünkü herkesin sorunu farklı herkese Rabbim şifa versin ama lütfen bu hpv den vay ben öldüm bittim demeyin 6-7 ay sonunda gidip test yaptırın yüksek riskli tipler içinde 1 sene sonra gidip test yapın negatif mi aldınız bekleyin o sürede hiç bir birleşme yaşamayın gidin 6. Ayda gene test olun gene negatif cıkacaktır emin olabilirsiniz kendinize çok iyi bakın arkadaşlar internetten uzak durun ben mesela sanırım anksiyete bozukluğu yaşamaya başladım 😂