Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Arya ya ve diğer üyelere önemli soru.

Durum
    Mhmt89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Arya ya ve diğer üyelere önemli soru.

Öncelikle foruma yeni katıldım. Bu İnternet ortamında hpv ile ilgili buradan daha bilgilendirici bi yer yok. Bu yüzden herkese teşekkürler. Soruma gelecek olursam 2018 yılından bu yana evliyim. Çocuk düşündüğümüz için eşim smear testi yaptırdı sonucu ascus çıkınca hpv testi yaptırdı ve sonuç pozitif. Hangi tipi olduğunu yarın hastaneye gidip öğrenicez. İkimizde de gözle görünür herhangi bir siğil yok. Benim kafamı kurcalayan şey evlenmeden önce başkalarından kaptıysak bunca zaman en az 4 yıl bi siğil yada başka bi belirti olmazmıydı? Eğer şimdiye kadar siğil falan çıkması lazımdıysa eğer aldatılıyorumdur. Eğer öyle ise de böyle bi insanla aynı hayatı paylaşmak istemiyorum. Yada çocuk sahibi olmak. Lütfen bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olsunlar. Teşekkürler şimdiden.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Arya ya ve diğer üyelere önemli soru.

Merhabalar, dediğiniz dogru ancak sizler zaten siğil ile belirti vermiyorsunuz. Ne eşiniz ne kendiniz. Bu sebeple bilmediğiniz için ve demek ki hpv kendi kendine de geçmediği için (genelde 2-3 yılda geçtiğini söylüyor doktorlar ama gördüğünüz gibi bazı örneklerde 4-5 yıla da gayet uzuyor) hala vücudunuzda kalmış. Yani bu eşinizin sizi aldattıgı anlamına gelmez. Eğer siğil çıkaran bir tip olsaydı da, 4 yıl sonra sigil cıkarsaydı o zaman düşünebilirdim ama yine de kimsenin vebaline girmek istemiyorum. Sadece şunu bilin; bu virüs wc, yorgan, havludan vs. bulaşmaz, sadece cinsel temas. Öncesinde bu virüs sizde olabilirdi ve siz de mi eşinizde mi bilemezsiniz. Belki de siz bulaştırdınız 4 yıl önce eşinize, ve sizden de eşinize bulaşmış oldu. Sonuçta sizin için hpv'yi bulabilecek bir test yok, penis ucundan veya siğilden sürüntü almak dısında. E siğil yoksa; alınacak sürüntü de yok.. Hiçbir erkek de durup dururken penisine çubuk sokturarak herhangi bir test yaptırmaz gerekmedikçe Anlatabildim mi

Durum
    Yeni Üye

Tabiki de doğru diyorsunuz. Asıl sormak istediğim bende yada eşimde 4 yıl boyunca taşıyıcı olarak kalabilir mi bu? Asıl önemli olan soru bu.

Durum
    Yaassemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

@mhmt89 beyefendi kalabilir biz buna hpvnin latent donemi diyoruz ama su var su zamana kadar hic sigil olmadimi birde esiniz smear testini daha once verdimi yoksa daha ilk defami veriyo

Durum
    Yaassemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Sunuda solicem eger gorustugum insan bana solemeseydi hpv oldugunu belki bendede yillarca olabilirdi bende sigilde cikmadi herseyim temiz. Ama demekki uzun sure once kapip bir tedavi olmayinca ilerlemis olabilir erkekler tasiyici gorevini goruyor. Siz daha once kapmis olabilirsiniz esinizede o sekilde bulastirip vucudunuzdan atmis olabilirsiniz bu ihtimaller var hemen bir kadina aldatmis bu beni diyemezsiniz bu yanlis olur

Durum
    Yeni Üye

İlk defa verdi. Şimdi sonucu aldık hpv tip 16 çıktı.

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Alıntı Mhmt89 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle foruma yeni katıldım. Bu İnternet ortamında hpv ile ilgili buradan daha bilgilendirici bi yer yok. Bu yüzden herkese teşekkürler. Soruma gelecek olursam 2018 yılından bu yana evliyim. Çocuk düşündüğümüz için eşim smear testi yaptırdı sonucu ascus çıkınca hpv testi yaptırdı ve sonuç pozitif. Hangi tipi olduğunu yarın hastaneye gidip öğrenicez. İkimizde de gözle görünür herhangi bir siğil yok. Benim kafamı kurcalayan şey evlenmeden önce başkalarından kaptıysak bunca zaman en az 4 yıl bi siğil yada başka bi belirti olmazmıydı? Eğer şimdiye kadar siğil falan çıkması lazımdıysa eğer aldatılıyorumdur. Eğer öyle ise de böyle bi insanla aynı hayatı paylaşmak istemiyorum. Yada çocuk sahibi olmak. Lütfen bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olsunlar. Teşekkürler şimdiden.
    Hpv'nin özellikle yüksek riskli tipleri siğil yapmaz. İlişkinizin dinamiklerini bilemeyiz ancak öncesinde aldatmak/aldatılmak gibi gündemleriniz yoksa şu an aldığınız hpv haberiyle ilk düşünmeniz gereken şey aldatıldım mı diye düşünmek yerine "acaba yüksek tipliyse ilerlemiş ve hücresel bozukluk oluşturmuş olabilir mi?" olmalıydı. Keşke eşiniz 2018den bu yana düzenli smear yaptırsaydı ama yaptırmamış sanırım. Zararın neresinden dönülürse kardır. Lütfen şüpheleneceğiniz somut bir durum yoksa vesveseleri kenara bırakıp eşinize destek olun bu süreçte. Zira kadınlar için çok daha zor geçen bir süreç bu.

Durum
    Yeni Üye

Daha önce smear vermedi. İlk defa verdi

Durum
    Yeni Üye

Tabiki de bende de olabilir daha önceden. Ama 4 yıl içinde herhangi bir şüpheli ilişkim olmadı benim. Onunda yok diye biliyorum. O yüzden sordum 4 yıl boyunca belirti vermeden durabilir mi diye

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Eşiniz düzenli olarak doktora gitmeyi huy edinmeli bu arada. Yoksa ileride daha büyük sıkıntılarla karşılaşır. Gözünüzü korkutmak amaclı söylemiyorum ama hpv'den dolayı kanser olan kesime hitap ediyor eşiniz. Bu kişiler 10 yıl boyunca doktora hiç gitmeyen, smear vs vermeyen ve vücudunda sigil görmedigi icin doktor da olmadıgı icin asla farketmeyen grup. Yaklaşık 45-50 yaşlarında da rahim kanseri oldugunu ögreniyorlar... O kesimden olmamasını umuyorum, bu da ancak doktora gitme bilinciyle oluşur... Yani zaten evliymişsiniz, cinsel hayatın oldugu anlamına gelir; düzenli olarak jinekolojiye görünmesi sağlığı için iyidir.