Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt dışındaysak?! :/

Durum
    Laramanda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Yurt dışındaysak?! :/

Merhabalar öncelikle, siteyi kısa bir süre öncesinden beri takip ediyorum. Gerek yönetici Arya gerekse diğer üyeler sayesinde çok şey öğrendim, bu siteyi açtığı için kendisine özellikle teşekkür ediyorum ^^

Geçtiğimiz nisan sonu ya da mayıs sonu gibi, bende lezyonlar türemeye başladı lanet olsun ki :/. Tabii ki bilinçsiz biri olarak ilk başta kıl dönmesi felan sandım. Çok sallamadım. Ancak zaman geçtikçe fazla kaşıntı ve hafif kanamalar gördüm. İlk başta nolcek yeaa dedim doktora gitmedim. (Bu arada ben Güney Kore'de yaşıyorum). Yurtdışında olmanın verdiği bir huzursuzluk da var. Yani kendinize daha fazla dikkat etmek zorunda hissediyorsunuz felan. Kore'de yaşayalı 5 yıl oldu ve ben 5 yıldır hastaneye hiç gitmedim çok şükür. Taa ki bu lanet hpv beni bulana kadar.

Zar zor tanıdığım bir kaç koreli arkadaştan tavsiye aldım doktor konusunda ve bir kliniğe gittim. E tabi ilk defa jinekoloğa gidiyorum. Dahası Koreli doktor. (Koreliler kim olursa olsun batılı yüzlere karşı bir ilgileri var. Yüzünüze şaşkınlıkla felan bakabiliyorlar )
    Doktor muayene sırasında, bakar bakmaz şaşırır gibi bir ses çıkarttı tabi ben zaten gerginim. Noluyo lan dedim. Çekik minik gözlü hemşire de bana bakıyor felan. Pap smear olduğunu tahmin ettiğim şeyi yaptı. Heh bişyler oliyi didim...

Dedi sen Hpv olmuşsun. O ne dememe kalmadan saydırmaya başladı korece-ingilizce hızlı hızlı bi laflar..(malum Korelilerin ingilizce telaffuzu gerçekten kötü anlamadım ilk.) Sağolsun fotolar gösterdi Koreli doktor. Ama hafif suratsızdı. Çok gerildim doğal olarak.
    Dedi aldara veriyorum. Haftada 3 kez kullan. Sonra yine gel dedi. Tamam didim.

Akabinde bu siteyi buldum ve ve hpv hakkında şükürler olsun ki Türkçe bilgiler edinebildim. 1 hafta benim için çok zor geçti. Sonra anladım ki Kore'de de bu hastalık çok yaygınmış. Bir gün halka açık metro tuvaletinde hpvye karşı uyarıcı duvarlara yapıştırılmış yazılar gördüm. Tabi iş işten geçmişti. Sonra çeşitleri olduğunu öğrendim, bana pap smear yapmıştı Koreli minik gözlü doktor ama dna testi yapmamıştı.
    1 hafta sonra tekrar aynı kliniğe gittim, doktor yine baktı. Anal kısmına da yayılmış aldarayı oraya da sür dedi. Ben yine panikledim. Sonra Dna tiplemesi için örnek aldı. ''1 hafta daha aldara kullan yine gel hem sonuçlara bakarız'' dedi.
    Aldara kullanıyorum ama zerre etkisi olmadı. (elma sirkesi sürdüm o bile etki hea)
    Aldaradan sonra aksine siğiller çoğaldı. Büyümüşler, forumda da okuduklarıma göre herkeste 2-3, 8-10 tane gibi çıkıyor. Ben de ise her yere yayılmış ve birbirlerine yapışmış görünümdeydiler. Tabi ben büyük olduğunu düşünmemiştim.

Sonra düşündüm ben böyle bekleyemem bir doktora daha gideceğim. Seul üniversitesinin hastanesinde doktorumu kendim seçtim ve gittim. Gittiğim kadın, önceki kadına göre genç ama profesördü. Görür görmez pap smear bir kez daha yaptı ve hpv dna testi için örnek aldı.(sonradan öğrendim ki dna testi sadece 16 ila 18 e bakıyormuş, eğer başka bir numara varsa onları görmüyor yani, Seuldeki en seçkin üni hastanelerden biri olmasına rağmen böyle geniş çaplı bir testin yapılmaması beni şaşkınlığa uğrattı) Sonra karşısına oturttu beni. İngilizce mi konuşam korece mi dedi, dedim korece diyin.
    Ameliyatla çıkarılması gerekiyor dedi. Seninkiler çok büyük. YANİ CERRAHİ bir işlem demek istedi heralde yani kesmek dediğine göre cerrahidir dimi heralde? Sonra devam etti, dahası içeride de var dedi. Yakılarak olmaz dedi. İçeridekileri de lazerle yok etmek lazım dedi.

Kafamda çelişkilerle oradan ayrıldım. İlk doktor aldara vermiş, ikincisi ise direk ameliyat demişti.

1. doktordan sonuç geldi, ve kliniğe gittim tekrardan, sonuçların 6 numara olduğunu gösteriyor dedi.'' Korkmana gerek yok en azından tehlikeli tür değil '' dedi. Sonra, seul ünide profesöre gittiğimi de söyledim, profun da bana ameliyat önerdiğini söyledim. Bunun üzerinde 1. doktor evet olman gerekiyor dedi. Ameliyattan sonra iz kalacak dedi. Çöktüm tabi...

Pap smearların bazı durumlarda hatalı olabileceğini bu site ve diğer sitelerde okuduğum için 2 kez yaptırmayı uygun gördüm. 2. sonuçlarını hala bekliyorum.

Bir kaç tane sorum olacak bilen birileri cevaplandırırsa çok memnun olurum,

1- Vajina içinde siğil varsa yapılacak cerrahi işlem, leep mi oluyor? Sitede cerrahi işlem sadece leep diye gördüm... Leep'in riski olduğunu biliyorum.

2- Doktora sormayı unuttum, 6 numara rahim kanalında da siğil yapabilir mi? Sadece dış bölgede mi yapıyor?

3- Eğer cerrahi işlemle hpv lezyonlarından kurtulan varsa konuşmak isterim ( mümkünse bayan )

Kendi dilimde bir doktora soramadım hpv hakkında. İçim daraldı, ağladım çok. Erkek arkadaşımla aram bozuldu.

Bir de Koreli doktorlara güvenemiyorum, sabırsızlar ve paragözler. (Yani dünyaca ünlü Türk doktorlar az da olsa varken, hiç Koreli doktor duymadım.)

İnternette opt.dr. nevra topalismailoğlunu gördüm. Ona gitmeyi düşünüyorum. Bir de prof.dr.macit arvas var. (Hpv hakkında bilgisi olduğunu düşündüğüm doktorlar.) (sonuçta internetten bu kadar araştırabildim ama bizzat görüşmeden doktoru bilemeyiz tabi kendimi Türk doktorlarına emanet etmek istiyom İlk defa ameliyat olacağım ve gerginim...)

Yoğun bir iş temposundayım ve acilen Türkiye'ye geleceğim. İstanbulda yaşıyorum. Engin bilginli site üyelerinden yine de doktor tavsiyesi dinlemek isterim. (İstanbul içinden) ^^

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Cevap: Yurt dışındaysak?! :/

foruma hoşgeldin @laramanda şimdi ilk olrak üzücü bi durum hpvyle tanısmış olman ..ve korede hpvyle bukadar alakasız olmaları doktorların (senin dediğine göre) daha üzücü ben daha farklı düşünüyordum dış ülkelerde daha cok arastırılıyor vs diye direk aldarayı yapıstırmıs bunu her doktor verir zaten, lezyonların lazerle alınacaksa bu iyi bişey lazerle tekrarlamaası en az olan bi yöntem, eger gercekten tip 6 yı tasıyorsan korkcagın bişey yok fazla diye düşünüyorum ama kondilomların bukadar büyük olması düşündürdü ve evet büyükse cerrahi işlem gerekir koparıp alıyorlar ordan .şimdi anlamadıgım lazerle cerrahi işlem farklı mı oluyor ? bence türkiyeye gelme tedavi için orda daha iyidir diye düşünüyorum nedense hala ama istanbulda yaşıyorsan iyi doktorlar var ..erkek arkadasınlada ilişkiye devam edersen siğiller yayılıyor ve içeriye gidiyor.cinsel perhiz önemli.. 1 senedir hpv var anladıgım kadarıyla.1 senede lezyonlar hiç bir işlem uygulamadıysan büyür ve yayılır ve son olarak bence lazer ol lazerde iz kalmıyor internetteki doktorlara cok takılmamanı söyleyebilirim birde . sen sana lazer öneren doktora git

Durum
    Yeni Üye

Cevap için çok teşekkür ederim hepeve ^^

Bende lezyonlar daha yeni başladı bu 2017 nisan sonu gibi. Tam tarihi hatırlayamıyorum.
    Ya aslında herkes öyle düşünüyor dışarıdan bakıldığında ama, burada yaşayan çoğu Türk için, sağlık hizmeti aşırı üstün gözükmüyor. Yani gelişmiş ülke olsa bile. Bir de yabancıysan zaten adamlar böyle bir boş boş suratına bakıyor, ilgilenmiyor felan,
    Biliyorsunuz Türkiye'ye ortadoğudan, ortaasyadan, avrupadan düşündüğümüzden daha çok müşteri geliyor.
    - ben de anlamadım, dışarıdakileri kesmemiz gerekiyor dedi, lazer ise vajina içindekiler için dedi ve prof genel anestezi olmam gerektiğini söyledi. Bir de Türkiye'de olmak istememin sebebi sigorta durumundan felan. Aşırı pahalı maalesef burada :/...

Durum
    Moderatör

rica ederim evet şimdi anladım umarım yardımcı olmuşumdur.bir an önce tedavine başlamalsıın bu kadar yayılması iyi bişey degil çünkü ardı arkası gelmiyor ilk zamanlar cogalıyorlar.forumu takip ettiysen ahccyide biliyosundur orda temin edebiliyosan onuda kullanabilirsin.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Laramanda'cım senin hikayeni az çok bildiğim için tr'ye dönüşünü bekliyorum.

Sorularına cevap vereyim.

1. Vajina içinde sigil varsa koterizasyon yapılır. Leep farklı bir olay. Leep yapılması için pap smear testinde cin2 ya da cin3 çıkman lazım. Buda rahim hücrelerinde kötü yönde degişimler oldugu için. Yani vajina içindeki sigille leep'in alakası yok

2. Genel olarak tip 6 sigil yapabilir, tam olarak nerede yapıp yapmayacağını hiç bilemeyiz. Yani bu soruya ben cevap veremem. Doktor cevap verse bile o da bilemez bence, sonucta sıgıl yapıyor cunku.

3. Ben kriyoterapi oluyorum genel olarak, cerrahi bir müdahale görmedim ciddi bir şey, burda cerrahi olarak buyuk bır operasyonla sigillerini aldıran bir arkadasımız da yok bildigim kadarıyla.. ama varsa eger konus tabii ki

Nevra topalismailoglunun muayane ücreti bayağı tuzludur yalnız. Ben ondan fiyat almıştım zamanında 5-6 tane sigil için 500 tl fiyat vermişti. Muayane ücreti de bildiğim kadarıyla 180-200 tl civarında. Bence cok cok buyuk bir şey olmadıgı icin ona gitme, rahim ici degişimleri özel bir hastanede iyi bir doktor da görebilir, pekala baska iyi doktorlarda sigillerini dondururlar/yakarlar. Özel yetenek gerektiren işler değil yani..
    Leep olmak istersen mesela nevraya git.. gibi. Ama onda da vereceği fiyat çok uçuk olur sanırım. Maddi kaygın yoksa istediğini yap tabii ki bakma böyle söylediğime bu arada

Rica ederim.

Durum
    Yeni Üye

Cevaplar için çok teşekkür ederim ! ^^

Normalde hep koter, kriyo, lazer olarak yorumlar okuyorum. Doktor bana direk cerrahi işlemle alacağız diyince panik yaptım. Yani bir de her doktor sanırım bilgili olmuyor bu konuda.(Türkiye'dekiler için diyorum) O yüzden şu an Türkiye'ye gelmeden mümkünse bilen bi doktordan randevu almak istiyorum direk.

Bir de merak ettim, acaba leep gerektirecek işleme sebep olan hpv 16-18 mi sadece?(ya da tehlikeli olanlar mı?) 6 da sebep olabilir mi? yani 6 ya düşük risk diyorlar ama sonuçta riski var.

Teşekkür ederim Arya ^^

Durum
    drmedusa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye
    Nereden
    İSTANBUL, YENİKAPI

hpv tip 6 rahım ağzında siğil yapabilir. profesör ameliyat dediğine göre bu leep olmalı. eğer leep dedi ise smear sonucunda CIN 2-3 çıkması lazım. Smear sonucunu tam olarak yazmamışsın.eğer sadece siğil varsa koter veya lazer yapılır o da eğer çok yaygın ise genel anestezi ile yapılır. yaygın değilse lokal anestezi ile uyutmadan da koter olabilir.
    Birde hpv dna testinde sadece 16 ve 18 bakılıyor demişsin . Dna testinde en az 26 tipe bakılır. Kaldı ki sen de tip 6 çıkmış
    Yard.Doç.Dr Levent TÜRK (Dr. Medusa) Muayehane: Küçük Langa Caddesi, No:30 – 12 YENİKAPI/ İSTANBUL cep: 05414101491 – Asistanım serkan tel: 05464466340 Mail: drleventturk@gmail.com

www.leventturk.com.tr

Durum
    Moderatör

Peki tip6 rahim agzında siğil yapmıyorsa ama vajinada yapıyor yine normal dogum olayı riskli oluyor dimi neyse tamam ya 😒

Durum
    Yeni Üye

Leep vajina içinde oluyor diye biliyorum, pap smearda bir şey görmediğini söyledi doktor. Sadece dıştaki siğiller için kesip çıkarma yöntemi olacağını söyledi profesör. Bu yüzden de full anestezi dedi...
    2 yerde test yaptırdım birinde direk 6 sın dediler. Ancak 2. testi yaptırdığım yerde sadece 16 ya da 18 ise türünü bilebilirsin, başka bir türse bunlar ''others'' diye geçer dedi. Ondan sonra şaşırıp kaldım.
    Koreli doktorlara gerçekten güvenemiyorum ....

Durum
    Moderatör

Evet öyle zaten diğer türlerin bakıldıgı ama belirtilmediği testlerde oluyor susun diye sadece diger türlerden tasıyosun diye geciyor bu dna testi , tip testinde tipini ögreniyosun . Dİrek altısın demelerine güvenme bence elinde belge olması laZım,leep rahim agzında oluyor

Bu Konu için Etiketler