Merhaba arkadaşlar. Bağırsakların vücut için ikinci beyin olarak kabul edildiğini sürekli duyuyoruz. Bu platformda HPV ile savaşmak için sık sık kefir, turşu vesaire tüketen ve probiyotiğin önemli olduğunu düşünen insanlar vardı ancak hazır alınanların işe yaramadığı/yeterli olmadığı söyleniyordu. Ben de bu konuyu merak edip internetten araştırdım. Buna göre vücudumuzda mikrobiyota (bağırsak florası) adı verilen bir sistem var ve tüm mikroplar (bakteriler, mantarlar, virüsler, protoza, vb.) bu sistemin bir parçası. Probiyotikler vücutta bulundukları yerlere göre farklı etkilere sahip. Bu yararlı bakteriler sindirim sistemi, ağız, vajina, idrar yolları, deri ve akciğerlerde yer alıyorlar. Her bakteri kolonisi içinde bulunduğu sistemin dengesini korumakla yükümlü. Probiyotikler bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkıda bulunmak, yiyeceklerin sindirimine yardımcı olmak, vücutta sentezlenen vitaminlerin üretimine yardımcı olmak, bağırsakların duvarını oluşturan ve vücuda giren zararlı bakterilerin kana ulaşmasını engelleyen hücrelere yardım etmek ve alınan ilaçların emilimini artırmak gibi görevlere sahip. Probiyotiği yediklerimizden alabilecepimiz gibi direkt hap veya şase gibi takviye edici formda da alabiliyormuşuz. Kullanacağımız probiyotikte dikkat etmemiz gereken hususlar ise;
• Canlı ve aktif durumda olması,
• Bağırsağa ulaşma yetenekleri,
• Bağırsakta yerleşip sayıca çoğalabilmesi (kolonize olabilmesi),
• Antibakteriyel dirence sahip olup olmadığı,
• Antibiyotik tedavisi sırasında kullanılıp kullanılamayacağı ve böyle bir durumda pozitif özelliklerini sürdürüp sürdürmediği,
• Vücuda zararlı bir etkisinin olmaması,
• Raf ömrünün sonuna kadar içeriğindeki mikroorganizmaların etkisini koruyabilmesi şeklinde sıralanabilir.

Ben de merak ediyorum forumda bu şekilde bir probiyotik takviyesi kullanan ve fayda sağlayan oldu mu hiç? Anladığım kadarıyla pek bir yan etkisi yok ama faydaları arasında bağışıklığı kuvvetlendirmesi, vajinal florayı düzenlemesi ve yediğimiz şeylerden aldığımız vitamin emilimini artırması bayağı ilgimi çekti. Sizinle de paylaşmak istedim.