Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Smear negatif çıkarsa kolposkopi yapılması gerekir mi

Durum
    Kızıl mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Question Smear negatif çıkarsa kolposkopi yapılması gerekir mi

Merhaba arkadaşlar, benim anlamadığım bi konu var. Smear test sonucum hafif lökositoz, hiposeluler, neoplazm rastlanmamıştır yazıyor. Doktoruma sordum kolposkopiye gerek yok dedi normal geldi sonucun. Fakat ben yinede trk doktorla devam etmiyim dedim nevra hanıma sordum. Kendisini bilen bilir hic konusunda tecrübeli. Nevra hanım kolposkopi yapılması gerek dedi.
    Merak ettiğim şey şu, smear sonucu negatif olup da kolposkopide hsil, cin1 veya cin2 çıkan var mı?
    Bu konuda ne düşünüyorsunuz, tecrübe ve önerilerinizi yazarsanız sevinirim... Ne yapacagimi bilmiyorum şu an.

Durum
    Tecrübeli Üye

Cevap: Smear negatif çıkarsa kolposkopi yapılması gerekir mi

Bu arada alınan smear örneği hpv genotiplendirme ve pap smear olmak üzere ayrı ayrı işlendi. Genotiplendirme testi de negatif geldi. Araştırma hastanesi olduğu için düşük risklilere bakılmamış. Yuksek riskli hpv saptanmadi diyor diğer hpv türleri negatif yazıyor sonuçta. 3 5 tane siğilim var görünürde ama içerde olabilir mi bilmiyorum. Buna rağmen kolposkopi yapmalı mıyım ?

Durum
    passion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Merhaba

Aslında bu konu hasta nasıl kendini rahat hissediyorsa öyle yapması gereken bir durum. Benim smear testimde kötü bir sonuç çıkmamıştı, servisit vardı. Doktorum her ihtimale karşı hpv testi yaptırmamı söyledi.(özel hastane olduğu için araştırma hastanesinde yaptırmamı önermişti)
    Sonrasında jinekolog onkolog bir profesöre gittim ve test yaptırmak istediğimi söyledim. Detaylı bir muayene ve smear test sonucuma göre ciddi bir durumun yok içerisi de temiz sadece smear yenile dedi.
    (Bu arada bu profesöre gidene kadar ben de çok şüphe içindeydim içeriye yayılmış mıdır acaba diye)

Eğer senin yüksek riskli bir hpv tipin yoksa zaten kolposkopiye gerek olduğunu sanmıyorum. Çünkü bu yüksek riskliler için yapılan bir uygulama.
    Hepimiz zaman zaman şüpheye düşüyoruz içerde var mı, acaba doktor görmedi mi vesaire diye. Bence eğer kontroller aksatılmıyorsa doktora güvenmek gerekiyor. Sonuçta onlar doktor kimse onlardan daha iyi de bilemiyor.
    Senin durumunda açıkçası ben kolposkopilik bir durum olduğunu sanmıyorum.

Durum
    Tecrübeli Üye

Teşekkür ederim cevabın için, bi sorum daha olacak. Vajina dışında gözle görülmeyen küçük siğiller nasıl saptanıyor, bazen çok küçük olabiliyor göz ile görülmüyor, flaş ışıkla bakınca belli oluyor. Doktor bunları nasıl görür acaba?

Durum
    passion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Açıkçası gerçekten hiç bir fikrim yok. Daha ocak ayında ben de tanıştım bu hastalıkla. İki doktora göründüm + dermatolog tabii dondurma işlemlerini yaptırmak için.
    İki jinekolog elle gözle ve iç ultrason muayene yaptı. Dermatolog büyüteç ile baktı. Ben şimdilik doktorlara güvenme tarafındayım. Yapılan son dondurma işleminden beri bir buçuk ay oldu bir şey çıkmadı. Dermatolog ise tarama yapıyorum etrafa belki varsa siğil oralarda diye derdi üç dört seansta.(tabii bu tarama işlemi dediğim kriyoterapi için geçerli sanırım sadece)

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Hpv tipin nedir? bu önemli. eğer sen tip 16 - 18 falan taşıyorsan hafif bir şeyler gelse bile sonuç olarak kolposkopi ile bakılması uygun olur, genelde böyle yapıyor doktorlar çünkü. Ama hpv tipin sadece sigil yapan kanser riski düşük tiplerdir; o zaman kolposkopiye hemen gerek olmayabilir, hiç cin2-cin3 evresine gelmeyebilirsin bile yani.
    Biraz tipe bağlı, ama şüpheye düştüğün noktada 1 doktora daha şans vermeni öneririm, toplam 3 doktordan 2 tanesi ne diyorsa onu yap derim.

Durum
    Tecrübeli Üye

Tesekkur ederim aryacım. Araştırma hastanesinde hpv tiplendirme ve smear yapılar. Yuksek risk cikmadi. Ordaki doktor kolposkopiye gerek yok dedi ama 2 doktor yapman lazım dedi bana. Siğillerim mevcut gözle görülmeyenlerde var. O yüzden şüpheleniyorum bunların yok edilmesi için doktorun detaylı görmesi lazım. Yaptırmayı düşünüyorum açıkçası. Siğillerden kurtulamıyorum asla okadar takviye almama rağmen. Benim hem boğazımda var, hem anal em vajinada. Atmam biraz zor olacak galiba bi tek ahcc kullanmıyorum onu da almayı düşünüyorum...

Durum
    vepehe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Smear güvenilirliği yüksek değil patolojik dokuya rast gelmemesi halinde hatalı negatif gelebiliyor. Sorunun cevabı evet smear negatif olup kolposkopide pozitif olan var. Ama burada sen onlardan yüksek tipli hpv dna taşımaman sebebiyle ayrılmış oluyorsun. Düşük riskli/orta riskli gruptan birini taşıyorsan ve ne kadar süre önce kaptığını biliyorsan aradan geçen zamana göre hareket edebilirsin. Temasın yakın zamanda gerçekleştiyse kısa sürede hücresel değişiklik oluşturmamış olabilir.