Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv Sürecim - Tip 11&16

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Hpv Sürecim - Tip 11&16

Alıntı mukaddes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkürler @arya, ahcc kullanalı tam 6.5 ay olmuştu. 6 ayı geçtiğini fark ettiğim an kurtlanıp öyle test yapmış oldum yoksa hedefim 9 ayı tamamlamaktı sözde

Şimdi ahcc kullanmaya devam edeceğim. Dayanabilirsem yıl sonuna kadar test yapmayacağım. 11 gittiği için muhtemelen artık "o siğil mi bu siğil mi" triplerim azalacaktır diye düşünüyodum. Bir de gerçekten motive etti ya dün durup durup "benim 11 negatif çıkmıştı ya en iyisi eve taksiyle döneyim, en iyisi kendime şu yemeği ısmarlayayım" diye diye ödüllendirip durdum kendimi bir de 16 gitseymiş neler olacakmış
    Ay hadi inş. 6. ayda genelde tek tip gidiyor zaten. Bizde o yüzden 2 tip ve üzeri varsa 1 seneye yakın 9 veya 10 ayi 3 tip varsa 1 sene falan kullanmalarını öneriyoruz, senin gibi başka arkadaşlardan deneyimlediklerimiz bu şekilde. İnş bunu da atacaksın, pozitif ol gül eğlen gez, bagısıklıgı mutluluk da güclendiriyor

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Yeniden herkese merhaba,

Bazen özel mesajla soran arkadaşlarım da oluyor. Bildiğiniz üzere yola tip 16&11 ve cin1 ile çıkmıştım ve 2 ay önce tip11'i attığımı öğrenmiştim.

Cin1 olduğum için doktorum 6ayda 1 smear takibi yapmayı önermişti ama çeşitli koşturmalardan kolposkopi sonrası ilk smear testimi 1,5 ay kadar ertelemiş oldum.

Şimdi test sonucum geldi ve sonuç: ASCUS

Doktorla görüşme fırsatım henüz olmadı, ne yorum yapacak ben de bilmiyorum. Hatta ben de bu sonuçla ne hissetmeliyim bilmiyorum. Cin1 çıkmadığına sevinecek miyim yoksa temiz çıkmamasına üzülecek miyim bilemedim. Yorumu fikri olan varsa seve seve duymak isterim.

Çok sevgiler

Durum
    Admin

Yeniden herkese merhaba,

Bazen özel mesajla soran arkadaşlarım da oluyor. Bildiğiniz üzere yola tip 16&11 ve cin1 ile çıkmıştım ve 2 ay önce tip11'i attığımı öğrenmiştim.

Cin1 olduğum için doktorum 6ayda 1 smear takibi yapmayı önermişti ama çeşitli koşturmalardan kolposkopi sonrası ilk smear testimi 1,5 ay kadar ertelemiş oldum.

Şimdi test sonucum geldi ve sonuç: ASCUS

Doktorla görüşme fırsatım henüz olmadı, ne yorum yapacak ben de bilmiyorum. Hatta ben de bu sonuçla ne hissetmeliyim bilmiyorum. Cin1 çıkmadığına sevinecek miyim yoksa temiz çıkmamasına üzülecek miyim bilemedim. Yorumu fikri olan varsa seve seve duymak isterim.

Çok sevgiler
    @Mukaddescim, önceki smear sonucun ne gelmişti?
    Ascus bazen cin1'in belirtisi de olabiliyor yani smear2de çıkmıyor ama altında yatan şey anlamında. Fakat bu dedigimin bilimselliği yok tamamen tecrübe, yani her zaman doğru cıkacak bir şey değil seni telaşlandırmak istemem. Tip 16 söz konusu olunca maalesef böyle şeyler olabilir, ama her şeyin çözümü var sen de biliyorsun bunu. Gönlünü ferah tut, bunu da aşacaksın gerekirse basit bir leep operasyonu olursun (eğer cin2-cin3 olursa zaten) Yani en kötü bu olabilir anladın mı, daha uç bir ihtimal yok.

Durum
    Özel Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Mukaddescim, önceki smear sonucun ne gelmişti?
    Ascus bazen cin1'in belirtisi de olabiliyor yani smear2de çıkmıyor ama altında yatan şey anlamında. Fakat bu dedigimin bilimselliği yok tamamen tecrübe, yani her zaman doğru cıkacak bir şey değil seni telaşlandırmak istemem. Tip 16 söz konusu olunca maalesef böyle şeyler olabilir, ama her şeyin çözümü var sen de biliyorsun bunu. Gönlünü ferah tut, bunu da aşacaksın gerekirse basit bir leep operasyonu olursun (eğer cin2-cin3 olursa zaten) Yani en kötü bu olabilir anladın mı, daha uç bir ihtimal yok.
    @arya'cım her şeyin başında smear temiz gelmişti ama tip 16 sebebiyle kolposkopi yapıldı ve cin1 geldi. Doktor 6 ayda bir smear takibi önerdi. Dolayısıyla bu kolposkopi sonrası ilk smear sonucum.
    Doktorla konuştum bu arada ascus sonucunu gerileme olarak kabul ettiğini söyledi. Smearde cin1 de çıkabilirdi ya da ilerleme durumunda cin2 de çıkabilirdi dedi. Şu an en kötü senaryoda hala cin1sindir ama gerileme olduğunu söylemek çok olası diyor. Patoloji önerisiyle bir smear daha alınacak ama doktor öncesinde olası bir enfeksiyon vb durumlar için bir fitil ve antibiyotik verdi.
    Bu arada eksik d vitamini ve çinkomu tamamlamaya çalışıyorum. Bakalım mücadeleye devam

Durum
    Admin

@arya'cım her şeyin başında smear temiz gelmişti ama tip 16 sebebiyle kolposkopi yapıldı ve cin1 geldi. Doktor 6 ayda bir smear takibi önerdi. Dolayısıyla bu kolposkopi sonrası ilk smear sonucum.
    Doktorla konuştum bu arada ascus sonucunu gerileme olarak kabul ettiğini söyledi. Smearde cin1 de çıkabilirdi ya da ilerleme durumunda cin2 de çıkabilirdi dedi. Şu an en kötü senaryoda hala cin1sindir ama gerileme olduğunu söylemek çok olası diyor. Patoloji önerisiyle bir smear daha alınacak ama doktor öncesinde olası bir enfeksiyon vb durumlar için bir fitil ve antibiyotik verdi.
    Bu arada eksik d vitamini ve çinkomu tamamlamaya çalışıyorum. Bakalım mücadeleye devam
    Smear'in yanılma payı olduğunu düşünerek (ki genelde yanlıs cıkarıyor hahaha) bence hala cin1'sindir, eğer muayanede de bir şey görmediyse. İlerleme olmaması bile cok iyi bence, sakın kafana takıp üzme kendini. Neden gerileme ihtimali üstünde çok durmadım çünkü, tekrar temiz gelirse daha çok bunun üstünde duracagım çünkü yüksek riskli bir tip taşıdığın için. Bu tamamen benim görüşüm. Olası bir enfeksiyon için bir şeyler vermesi çok mantıklı eger enfeksiyon ise bu ascus, iyileşecektir muhtemelen o zaman gerilemiş olma ihtimali daha güçlenir

Durum
    Özel Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Smear'in yanılma payı olduğunu düşünerek (ki genelde yanlıs cıkarıyor hahaha) bence hala cin1'sindir, eğer muayanede de bir şey görmediyse. İlerleme olmaması bile cok iyi bence, sakın kafana takıp üzme kendini. Neden gerileme ihtimali üstünde çok durmadım çünkü, tekrar temiz gelirse daha çok bunun üstünde duracagım çünkü yüksek riskli bir tip taşıdığın için. Bu tamamen benim görüşüm. Olası bir enfeksiyon için bir şeyler vermesi çok mantıklı eger enfeksiyon ise bu ascus, iyileşecektir muhtemelen o zaman gerilemiş olma ihtimali daha güçlenir
    Ben de o ihtimale tutunuyorum açıkçası. Her gün antibiyotikleri içerken "işinizi doğru yapın ve derhal bana temiz sonucu verdirin" diye tembih ediyorum bakalım bir bunu yapmamıştım tedavi sürecinde, artık yapmadım demem 😀

Durum
    Admin

Ben de o ihtimale tutunuyorum açıkçası. Her gün antibiyotikleri içerken "işinizi doğru yapın ve derhal bana temiz sonucu verdirin" diye tembih ediyorum bakalım bir bunu yapmamıştım tedavi sürecinde, artık yapmadım demem 😀
    Antibiyotikleri doğru şekilde tembihliyorsunuz bi de kulağına dua okursak hahahaha olacak inşallah

Durum
    Özel Üye

Herkese merhaba,

Uzun bir ara oldu. Biraz güncelleme yapmak biraz da içimi dökmek için geldim buraya.

Tüm hikayemi bu başlıkta güncelliyorum. Açıkçası ne yalan söyleyeyim sürecin bu kadar uzayacağını ben de tahmin etmiyordum. Biri 16 olmak üzere 2 tip, cin1, sigara kullanımı, stresli hayat rutini, doktorların 1 2 yıla atılır demesine aldırış etmeden 1 yıl dolmadan geçeceğine inanmışım sanıyorum ki, hala mücadele etmeye devam edince bir miktar psikolojik düşüş yaşadım. Bu da bir çeşit savunma mekanizması sanırım, çok kısa sürede negatif olan bazı emsal örnekleri görünce sanırım güç veriyor ve buna tutunuyoruz. Bu esasında iyi bir şey, ama bir yandan gerçekçi olmak lazım. Sevgili @arya kendine 1 yıl zaman ver derken tam olarak bundan bahsediyor aslında. Siz 1 yıl 2 yıl içinde negatife dönmeniz gayet normal, 1 yıldan kısa sürede negatif olmak ise güzel bir süpriz biz de o süprize tutunarak güçlü kalıyoruz.

Güçlü de kalalım zaten. Eğer anlattıklarım size çok karamsar geldiyse yukarı çıkıp okuyabilirsiniz. Tip 16 ve 11 taşıyordum ve 6 ayın sonunda yaptığım 2.hpv testimde tip11'in çoktan negatif olduğunu gördüm. Güzel şeyler oluyor siz görmek bakmak isterseniz. Ben yalnızca sabırsızlandım, istedim ki yeter artık 16 da gitsin. Ama sabır sabır sabır lazım

Bende de bir şeyler iyiye gidiyor belli ki sabretmeyi başarabilirsem. Cin1 olduğum için smear takibi yapıyorum. Eylül ayında sonucum ascus çıkmıştı. Yola başladığım doktorla iletişimim bu dönem kesildi çünkü kendisi doğum izninde. O yüzden sonrası biraz belirsizlik ve benim de "hayatımı artık hpv yokmuş gibi yaşayacağım" kararımla denk geldiği için çok üstüne düşmedim. Telefonda bir doktor beni arayıp bir ihtimal bir enfeksiyon olabilir antibiyotik verelim sonra yine smear alalım dedi ama ne yalan söyleyeyim, ihmal ettim ve gidip reçetemi almadım. Dolayısıyla ilaç kullanmadım.

Bu arada aralık ayında yaptırdığım hpv testime göre, geçen 3 ayda bir mucize olmadıysa hala tip16'yi taşıyorum.

Doktorum hala izinde olduğu için bu ay farklı bir doktora smear verdim. Kolposkopimi 1 yıl önce yaptırmıştım. Doktor smear testinin sonucuna göre ikinci bir kolposkopi değerlendirebileceği söyledi. Smear sonucum geldi ve NEGATİF Uzun zaman sonra böyle bir haber bana çok iyi geldi, bir ferahlık hissettim. Doktora mesaj attım sonucuma bakmasını rica ettim. Negatif gelmiş ama kolposkopi yapalım cevabını aldım. Bir tık kafam karışmadı değil.

Kolposkopinin ne kadar etkili bir tanı yöntemi olduğunu biliyorum. Ancak önceki doktorumun cin1'in kendi kendine gerileme olayından ötürü smear negatif olduğunda kolposkopi tekrarlamayacağını biliyordum. Şu anda yeniden kolposkopi yaptırıp yaptırmamak konusunda kafam karışık. Hem gereksiz bir ek işlem olabilir mi diye düşünüyorum hem de maddi boyutunu düşünüyorum. Bir yandan umut perileri peşimi bırakmıyor belki de çoktan hpv negatif olmuşumdur diye içimden geçiriyorum. Bilmiyorum dostlar, bende durumlar böyle.

Ülke gündemi de öyle bir karışık ki, çok zor günler geçiriyoruz ve bir yandan dertlerim asla dert gibi görünmüyor bana.

Hepinize bol sabır ve güç diliyorum. Ara ara psikolojik olarak düşsem de bugünlerin geride kalacağına olan inancımı hiç kaybetmedim. Siz de kaybetmeyin sakın.

Sizleri seviyorum hepiniz sağlıcakla kalın

Durum
    Şaşkın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Sevgili Mukaddes, seni foruma üye olmadan okuduğum hikayenle ve insanlara verdiğin cevaplarla hatırlıyorun. Sabrın ve gayretin icin tebrik ederim. Ben de tip 16 tasiyicisiyim ve cin1'im doktorunun kolposkobi yapmak istemesi seni demorolize ediyor ki? Kendimden örnek vereyim smear temiz kolposkobi cin1 geldim. Bu yüzden hpvnegatif gelsem bile özel bir yerde kendi istegimle kolposkobi olmayı planliyorum. Bak smear degil hpv negatif gelse bile ayni sekilde hpv pozitifse de kesinlikle yaptiracagim. Bu sürecte hemen olsun bitsin artik hastalik dusunmeyelim ya da hastaliga dair bir eylemde bulunmayalim istiyoruz bunu cok iyi anlıyorum ama iyi olduğumuzdan da emin olmak zorundayız. Hpv 16'dan neden korkuyoruz rahim ağzında degisiklige neden oluyor. Böyle olmasa siğil bile yapmayan tipi taşısam ne olur bir erkeğe bulastirsam ne olur? Bu yüzden bence kolposkobi yaptir emin ol hpv de negatif gelirse eski güzel günlerine kocaman bir "OHH" cek ve devam et. Buraya bile uğrama😂 (Haberini ver ama ne olur&#128514

Durum
    Carpediemmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Yazinizin bir yerinde doktorun bi ihtimal enfeksiyon olabilir antibiyotik verelim demesini anlayamadim? Neye istinaden bunu soyledi anlatabilir misiniz?