Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv Sürecim - Tip 11&16

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Hpv Sürecim - Tip 11&16

Merhaba,

Bir süredir forumu okuyorum, çok da faydalı oluyor fakat her ne kadar süreçlerimiz birbirine benzese de kendi hikayemi de paylaşmak istedim.

Ocak ayının ortasında gittiğim rutin jinekolojik muayenede, vajina girişimde hissettiğim hafif pütürlü dokuyu doktoruma sordum. Siğilden şüphelendiğini söyleyip hpv testi yaptı. Seamer testim temizdi ama yaklaşık 10 günlük gergin bekleyiş sonunda tip11 ve 16 taşıdığımı öğrendim. Böylelikle hpv hayatıma girmiş oldu.

İşin üzücü kısmı gardasil aşısından haberim vardı, hatta bu dönem bütçe ayırmaya da karar vermiştim ama ihmalim sonunda geç kaldım ve bile bile böyle bir sürece girmiş oldum.

Özel sağlık sigortalarının nerdeyse tamamı hpv ile ilgili hiçbir şeyi karşılamıyor bu arada. Teste hazırlıksız yakalandığım için 1300 tl gibi bir ücret ödemek durumunda kaldım.

Siğillerim çok yoğun değildi. 3 4 tane ve çok küçüktü. Doktor gün aşırı kullanacağım şekilde Aldara verdi. Şubat ilk haftası gittiğim muayenede siğillerin gittiğini söyledi. Fakat bence hala 1 tane var. Yine de hpv testi yapmama vesile olduğu için nerdeyse minnettar olacağım siğillere.

Tip 16 sebebiyle kolposkopi yapmamız gerekiyordu ve yaklaşık 10 gün önce yaptırdım. Bana anestezi uygulanmadan yapıldı. Bu sebeple canı çok tatlı bir tip olmasam da işlemi oldukça rahatsız edici buldum. En azından lokal anestezi olmasını tercih ederdim. Kolposkopi sonrasında 1 hafta ağrı ve kanamalarım devam etti. Haftaya biyopsi sonuçlarım gelince sürecimin devamını da daha iyi anlayabilmiş olabileceğim.

Bu arada Şubat ayında ahcc'ye başladım. Çok düzenli olmasa da ek olarak immutor alıyorum (gerek var mı bilmiyorum aslında) Doktor önerisiyle haftada 1 önceden siğil olan yerlere aldara sürüyorum. Bence 1 tane siğilim hala var ama doktor bile emin değil, takip edelim diyor. Hergün 1 bardak kefir içiyorum. Meyve hiç tüketmezdim zorlayarak da olsa beslenmeme ekledim. Zaten sebze ağırlıklı beslenirdim, orası aynen devam ediyor. Alkolü azalttım ama sigarayla çalkantılı ilişkim ve mücadelem devam ediyor. 3 4 gün içmiyorum sonra dayanamayıp yeniden içiyorum. Gardasil doktorum öneriyor, olacağım ama hiçbir eczanede bulamıyorum maalesef. Pcos için doğum kontrol ilacı kullanıyordum. Doktorum bırak demedi ama burda okuduklarımdan sonra ben kendi kararımla bıraktım.

Bu süreçte de 2 farklı doktor değiştirdim. İkisinin de hpv yorumlamalarında bazı farklı bakış açıları vardı. Ben kendime en uygunuyla ve okuduklarımla harmanlayarak ilerliyorum açıkçası.

Tabii ki ben de pek çok kişinin yazılarında da gördüğüm gibi psikolojik olarak çok kolay günler geçirmedim. Zaten bir süredir kaygı bozukluğu sebebiyle terapi alıyordum. Hpv sonrası 2 kere panik atak geçirdim ve bunlar ilkti. En başta hpvyi kimseyle paylaşamamıştım. Ailemle hala paylaşmadım ancak panik atak sonrası birkaç arkadaşımla paylaşabildim ve o bile çok rahatlattı.

Tüm bunlar başlarken hayatıma çok yeni giren biri vardı. Şu an birlikte değiliz. O da testlerini yaptı ve neyse ki negatif çıktı. Benim ne zamandır virüsü bünyemde taşıdığım ise muamma Ayrıca cinsel geçmişime bakınca sayılamayacak kadar çok partnerim hiç olmadı. Bu sebeple tedbir amaçlı onlara da haber verdim ki dikkatli olsunlar. Kimi ciddiye aldı üzüldü, kimi umursamadı. Umarım dikkatli oluyorlardır demekten başka yapabileceğim bir şey yok maalesef

Benim hikayem de böyle. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Herkese bol sağlık diliyorum. Hala pozitif olanlar ise umarım en kısa zamanda iyileşip negatife dönerler.

Durum
    vepehe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cevap: Hpv Sürecim - Tip 11&16

Merhaba Mukaddes geçmiş olsun, umarım sonuçların iyi gelir ve rahatlarsın bir an önce. Ben gardasil aşısı oldum ama 4’lü değil 9’lu. Karaköy’de bir eczane getirtiyor yurtdışından, dozu 200 euro. Eğer maddi imkanın varsa bence olmuşken 9’lu ol. Benim aşılarım tamamlandıktan sonra ise şunu fark ettim. Türk Eczacılar Birliği getiriyormuş gardasil 9. Başka sitelerde bu şekilde temin ettiğini yazanlar olmuş,

https://www.teb.org.tr/content/1/yur...an-İlaç-temini

Yukarıdaki linkten gerekli bilgileri edinebilirsin.

Durum
    Burhan791 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Anestezi konusunda ben de çok tedirgin oluyorum.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Merhabalar @mukaddes, çok geçmiş olsun hikayeni okudum, bence sen gayet bilinçli birisin. Sigara içmeye ara ara devam etmek dışında yaptıkların cok güzel, rutinine yeşil çayı eklemeyi unutma. yeşil çay hpv geriletmede bilimsel olarak kanıtlı. çok şekerli şekilde beslenme mesela, öyle şeker bombası şeyler tüketmeni tavsiye etmem, ama her şeyden önce stres yapma, pozitif olmaya calıs, gülerek bagısıklık sistemini yükseltebilirsin bile, bol bol komedi filmleri izle ahcc'de kullanmaya başlamışsın, bence yoluna girecek hem senin bu yaptıkların hem ahcc'nin desteği ile ama biraz zaman lazım, 6 ayda 2 tane tip gitmeyebilir 9-10 ayı bulabilir bilgin olsun. Çünkü her bir tipin viral yükü farklı diye biliyorum.

Durum
    Özel Üye

Çok teşekkürler arya. Yeşil çayı normalde de çok tüketirdim onu yazmak aklıma gelmedi. Ama aşırıya kaçan bir kahve tüketimim vardı, onu daha çok yeşil çay ve diğer bitki çaylarına yönelttim. Ayrıca gerçekten eskiden hiç izlemememe rağmen komedi ve romantik filmler izliyorum. Sanırım bünyem de yorgunluk ve stresi kabul edemeyip bunlara yöneliyor.

Bu vesileyle sürecimi de güncellemiş olayım;

Biyopsi sonuçları geldi, CIN1 çıktım. Kötünün iyisi olarak yorumlamaktan başka çarem yok Doktor tahmin edeceğiniz üzere kontrol önerdi. Aşı konusunda ısrarcı vurgusunu yeniledi ve aşının tedavi sürecini destekleyeceğine ve yeni siğil oluşumunu engelleyeceğini söylüyor. Bu konu sanırım doktorlar arasında bile çok tartışmalı. O yüzden ben fazla umutlanmamakla birlikte aşımı da olacağım en kısa zamanda.

6 ay sonra yeniden seamer alınacak ve aşının son dozunu olduktan sonra da hpv testi tekrarlanacak. Tüm bunlar aslında senin de öngördüğün gibi teşhisi aldıktan 9-10 ay sonraki sürece tekabul ediyor. Arada dayanamayıp test yapmazsam Eylül Ekim gibi testlerimi yenilemiş olacağım.

Durum
    Özel Üye

Alıntı Burhan791 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anestezi konusunda ben de çok tedirgin oluyorum.
    Aslında anestezi olmak istediğinizi belirtirseniz eğer, hele de özel hastane ise muhtemelen itiraz etmeyeceklerdir. Ben anestezi olacağımı zannedip, işleme aç karna başlayıp, sonradan direkt işlem yapılınca defalarca bayılacak gibi oldum dayanılmayacak bir işlem olmasa da benim için oldukça huzursuz bir deneyimdi. Ama pek çok kişinin hiç rahatsızlık duymadığını da belirtmem gerek.

Durum
    Admin

Alıntı mukaddes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkürler arya. Yeşil çayı normalde de çok tüketirdim onu yazmak aklıma gelmedi. Ama aşırıya kaçan bir kahve tüketimim vardı, onu daha çok yeşil çay ve diğer bitki çaylarına yönelttim. Ayrıca gerçekten eskiden hiç izlemememe rağmen komedi ve romantik filmler izliyorum. Sanırım bünyem de yorgunluk ve stresi kabul edemeyip bunlara yöneliyor.

Bu vesileyle sürecimi de güncellemiş olayım;

Biyopsi sonuçları geldi, CIN1 çıktım. Kötünün iyisi olarak yorumlamaktan başka çarem yok Doktor tahmin edeceğiniz üzere kontrol önerdi. Aşı konusunda ısrarcı vurgusunu yeniledi ve aşının tedavi sürecini destekleyeceğine ve yeni siğil oluşumunu engelleyeceğini söylüyor. Bu konu sanırım doktorlar arasında bile çok tartışmalı. O yüzden ben fazla umutlanmamakla birlikte aşımı da olacağım en kısa zamanda.

6 ay sonra yeniden seamer alınacak ve aşının son dozunu olduktan sonra da hpv testi tekrarlanacak. Tüm bunlar aslında senin de öngördüğün gibi teşhisi aldıktan 9-10 ay sonraki sürece tekabul ediyor. Arada dayanamayıp test yapmazsam Eylül Ekim gibi testlerimi yenilemiş olacağım.
    cin1 oldugu icin evet kontrol edecekler belli sürelerle. gerileme şansı var, kendine gerçekten iyi bakarsan bence gerileyecektir. Kan degerlerine baktırıp, d - b vitamini seviyeni de gözden geçir, düşük ise doktor takviye versin, demirine falan baktır mesela, genel olarak iyi olur baktırman, ne kadar saglıklı hale getirirsen vücudunu o kadar iyi cin'in gerilemesi icin

Durum
    Özel Üye

Merhabalar yeniden,

Buraya güncel durumumu yazmak istedim. Ocak 2022'de test sonucu 16 ve 11 olarak gelmişti. Şubat başında hemen ahcc'ye başladım. Yukarda detaylar yazıyor zaten ama bu süreçte 2 doz gardasil aşımı oldum, 3.dozumu ise Eylül'de olacağım. Ahcc ile 6 ayımı geçirince, çok da bunaldığım içim erken olduğunu bile bile test yaptırdım. İkisinin de hala pozitif geleceğini umuyordum ancak biri bile gitse motivasyon olacaktı. Nitekim test sonucumda tip 11'in negatif olduğunu görmüş oldum 😊 Sanırım bu benim 16 ile uğraşırken biraz daha güçlü durmamı sağlayacak bir tetikleyici oldu. Log kopya 5.0 yazıyor bu arada bu yüksek mıdır düşük müdür bilemiyorum. @detaycı burayı görürsen bir yorum yapıver

Ama siz siz olun bu kadar erken test olmayın. Ben psikolojik olarak iyi hissetmediğim bir dönemde olduğum için yapma ihtiyacı hissettim. Yoksa bence gereksiz bir masraftı

Bu arada CIN1 olduğum için bu ay sonu takip amaçlı smear testi de yapmam gerek. Onun sonucu geldiğinde onu da paylaşırım.

Çok sevgiler

Durum
    Admin

Alıntı mukaddes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar yeniden,

Buraya güncel durumumu yazmak istedim. Ocak 2022'de test sonucu 16 ve 11 olarak gelmişti. Şubat başında hemen ahcc'ye başladım. Yukarda detaylar yazıyor zaten ama bu süreçte 2 doz gardasil aşımı oldum, 3.dozumu ise Eylül'de olacağım. Ahcc ile 6 ayımı geçirince, çok da bunaldığım içim erken olduğunu bile bile test yaptırdım. İkisinin de hala pozitif geleceğini umuyordum ancak biri bile gitse motivasyon olacaktı. Nitekim test sonucumda tip 11'in negatif olduğunu görmüş oldum 😊 Sanırım bu benim 16 ile uğraşırken biraz daha güçlü durmamı sağlayacak bir tetikleyici oldu. Log kopya 5.0 yazıyor bu arada bu yüksek mıdır düşük müdür bilemiyorum. @detaycı burayı görürsen bir yorum yapıver

Ama siz siz olun bu kadar erken test olmayın. Ben psikolojik olarak iyi hissetmediğim bir dönemde olduğum için yapma ihtiyacı hissettim. Yoksa bence gereksiz bir masraftı

Bu arada CIN1 olduğum için bu ay sonu takip amaçlı smear testi de yapmam gerek. Onun sonucu geldiğinde onu da paylaşırım.

Çok sevgiler
    Selaam Çok güzel haber cok sevindim, yani ahcc ile kaçıncı ayında tip 11'den negatiflik geldi. Ben log falan bilmiyorum @detaycı iyi biliyor ama düşük sanki 0.5

Bence tam motive olursun artık tip 16 için, 6 ay kullanıyorsan gerekirse 2ay daha uzat, dirençli çünkü. 8 aya tamamlayabilirsin, ben de tip 56 gibi dirençli ve yüksek riskli bir tip taşırken 8 ay ahcc kullandım.

Durum
    Özel Üye

Çok teşekkürler @arya, ahcc kullanalı tam 6.5 ay olmuştu. 6 ayı geçtiğini fark ettiğim an kurtlanıp öyle test yapmış oldum yoksa hedefim 9 ayı tamamlamaktı sözde

Şimdi ahcc kullanmaya devam edeceğim. Dayanabilirsem yıl sonuna kadar test yapmayacağım. 11 gittiği için muhtemelen artık "o siğil mi bu siğil mi" triplerim azalacaktır diye düşünüyodum. Bir de gerçekten motive etti ya dün durup durup "benim 11 negatif çıkmıştı ya en iyisi eve taksiyle döneyim, en iyisi kendime şu yemeği ısmarlayayım" diye diye ödüllendirip durdum kendimi bir de 16 gitseymiş neler olacakmış