Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 47 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kolposkopi - Biyopsi

Durum
    Çisill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cevap: Kolposkopi - Biyopsi

Ben kolposkopi yaptırmadım henüz smear sonucunu bekliyorum fakat akıntısı olup da kolposkopide negatif gelen oldu mu. Aylardır geçmeyen akıntı sikayetim var acaba cin çıkar mı oradan, akıntı cin belirtisi midir

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Alıntı ahsen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir hafta önce tip 52 HPV pozitif olduğumu öğrendim. Smear testim (normal) negatif çıktı. Testlerimi özel hastanede oldum. Smearım negatif olduğu halde kolposkopi-biyopsi olmalı mıyım sizce? Yani buna mecbur muyum? Beni rahatsız eden şey özel hastanedeki tüm doktorların kolposkopi normal çıkmasına rağmen zorla biyopsi yapması. Küçük bir ameliyat geçireceğim söylendi bana. Damardan anestezi vs uygulanacakmış hatta. Sırf 3000 tl ödeme alabilmeleri için durduk yere neden narkoz yiyip biyopsi olayım ki. Sadece kolposkopi olsun diyorum ille de biyopsiyi ekliyorlar yanına para alabilmek için. Yani anlayacağınız sadece kolposkopi yapan bir özel hastane yok yaşadığım şehirde. Devlet hastanelerinde de kolposkopi yapan kadın doktor yok. Erkek doktorlardan da çok çekiniyorum. Smearım negatif. Kolposkopi yaptırmasam sağlığımı tehlikeye atmış mı oluyorum? HPV negatif olana dek Ahcc kullanıp düzenli test olmaya devam edeceğim bu arada.
    Ben size kendimden örnek vereyim. Şimdiye kadar tüm smear sonuçlarım normal geldi. Hpv tanısı aldiğimda da normaldi. Yüksek riskli tipi taşıdığım için kolposkopi yapıldı. İşlem sonrası doktor bana her şey yolunda gibi görünüyordu normal çıkacağını düşünüyorum dedi fakat biyopsi sonucum cin1 geldi. Artık o noktaya kadar gelmişsiniz ve en doğru sonucu almak için ne yapmanız gerekiyorsa yapmalısınız bence. Sonucunuz normal gelse dahi patoloji raporunda bunu görmek size çok iyi hissettirecektir. Zira belirsizlik durumu psikolojiyi çok daha zorlayan bir şey.

Ayrıca çok uzun bir işlem olmadığı için özel hastaneler genelde narkoz yerine sedasyon yaparlar. Bu da kısa uyku hali anlamına gelir.

İşin ticaretinden rahatsızsanız anestezi istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Zorla yapacak değiller. Ancak biyopsiyi reddetmek bence sağlığınız için risk. Zaten hpvde belirli bir ilaç tedavisi vs de olmadığı için en azından tanı kısmını kitabına göre yapmak ve sonra bağışıklığınızı yüksek tutmaktan başka seçeneğiniz yok.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı mukaddes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben size kendimden örnek vereyim. Şimdiye kadar tüm smear sonuçlarım normal geldi. Hpv tanısı aldiğimda da normaldi. Yüksek riskli tipi taşıdığım için kolposkopi yapıldı. İşlem sonrası doktor bana her şey yolunda gibi görünüyordu normal çıkacağını düşünüyorum dedi fakat biyopsi sonucum cin1 geldi. Artık o noktaya kadar gelmişsiniz ve en doğru sonucu almak için ne yapmanız gerekiyorsa yapmalısınız bence. Sonucunuz normal gelse dahi patoloji raporunda bunu görmek size çok iyi hissettirecektir. Zira belirsizlik durumu psikolojiyi çok daha zorlayan bir şey.

Ayrıca çok uzun bir işlem olmadığı için özel hastaneler genelde narkoz yerine sedasyon yaparlar. Bu da kısa uyku hali anlamına gelir.

İşin ticaretinden rahatsızsanız anestezi istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Zorla yapacak değiller. Ancak biyopsiyi reddetmek bence sağlığınız için risk. Zaten hpvde belirli bir ilaç tedavisi vs de olmadığı için en azından tanı kısmını kitabına göre yapmak ve sonra bağışıklığınızı yüksek tutmaktan başka seçeneğiniz yok.
    Cin1'in gerileme ihtimali yüksek, %60 oranında genelde geriler deniyor makalelerde. Ama tabi yüksek riskli tip taşıdıgınız için de izlenmesi gerekiyor.

Durum
    Cemre13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Alıntı Çisill Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben kolposkopi yaptırmadım henüz smear sonucunu bekliyorum fakat akıntısı olup da kolposkopide negatif gelen oldu mu. Aylardır geçmeyen akıntı sikayetim var acaba cin çıkar mı oradan, akıntı cin belirtisi midir
    Benim de üç aydır süren akıntım var. Smear sonucum temizdi fakat kolposkopide biyopsi alınması gerektiğini söyledi doktorum. Sağlık İhmale gelmez. Sadece cin çıkar mı oradan soru işaretini gidermek için bile yaptırmanız gerektiğini düşünüyorum. Temiz sonucu görmek hepimize çok iyi gelecektir.
    Ayrıca kendi sonucum çıktığında da sizi bilgilendiririm. Siz de bir şeyler öğrenirseniz bana yazarsanız çok sevinirim. İnanın aynı telaş içerisindeyim.

Durum
    Admin

Biyopsi veya kolposkopi çok önemlidir. Çünkü smear testinin %25 yanılma payı vardır.
    Size şunu söyleyeyim Çisil hanım; benim smear'im sadece ascus çıktı, cin1 bile cıkmadı. Peki biyopsim? CİN3.
    Kanserin kıyısındaymışım haberim yokmuş. Bir sonraki level, hemen gelişmese de ilerleyen yıllarda kanser süreci oluyor. O yüzden smear testine öyle çok çok bel baglamayın.

Durum
    Kartalannesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Arya hanım merhaba tekrar
    Bugün kolposkopi sonucum çıktı temiz çıkmış
    Hpv 16 tanısı konulmuştu
    Umarım en yakın zamanda negatifi de görürüz hepimiz
    Ben bise soracaktım
    Bu smear ve hpv testinde yanlışlık olmuş olabilir mi ya
    Icime şüphe girdi valla
    Böyle bi ihtimal olabilir ama hangi durumlarda olabilir acaba

Durum
    Çisill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı Kartalannesi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hpv 16 tanısı konulmuştu
    Ben bise soracaktım
    Icime şüphe girdi valla
    Bende düşündüm acaba yalancı pozitif çıktı mı benimki de diye ama çıkmaz herhalde öyle bir şey

Durum
    Tecrübeli Üye

Ben bugün sonrasında gittim doktorumla yuzyuze konuşmaya
    Dediği şey kolposkopi de 4 yerden parça aldım
    3 u enfeksiyon bulgusu sadece
    1 tanesi cin1
    Ama çok ufak bi bölge imiş yani ya yeni oluşmaya başlamış yada geçmeye başlamış
    Hicbise kullanmaya gerek yok normal hayatına devam et 3 ay sonra smear yapicak tekrar
    Yani temiz gördüğü bu
    Doktor ilk beni görünce gözün aydın dedi kontrol edilecek ara ara sanirim

Durum
    Admin

Alıntı Kartalannesi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hpv 16 tanısı konulmuştu
    Ben bise soracaktım
    Icime şüphe girdi valla
    Sanmıyorum @kartalannesi, hpv testinde yanlıslık cıkmaz, smear'de de en iyi ihtimal; cin1-2 oldugunu göstermez de ascus gösterir iltihap vs durumu varsa suruntuden tam anlasılmayabilir. Kısaca bence dogrudur ama siz emin degilseniz bir laboratuvara gidip hpv genotipleme testi yaptırabilirsiniz

Durum
    Tecrübeli Üye

Yok yok arya ben emin oldum çünkü küçük bi joktada cin1 saptanmış
    4 yerden almış parça
    3 ü enfeksiyon
    1 tanesi cin1 imiş
    Yani doğrudur testler
    Ilkten temiz çıktı diyince hiç bise çıkmadı sandım ondan şüpheye düşmüştüm ama gidip gorusunce ufak bi cin1 saptandı diyince anladım testin doğru oldugunu

Bu Konu için Etiketler