Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv dna testi ile patoloji sonucu çelişmesi

Durum
    sixers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlı Üye

Hpv dna testi ile patoloji sonucu çelişmesi

Merhaba,

Sorum kısa ve net olacak. Bir erkek olarak lezyondan alınan örnek üzerine Hpv dna testimin negatif çıkmasına rağmen patoloji sonucunun hpv kaynaklı çıkması durumunda hangi sonuç esas alınmalıdır? Teşekkürler

Durum
    Lilia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Cevap: Hpv dna testi ile patoloji sonucu çelişmesi

Hpv dna testleriniz hangi tipleri kapsıyor acaba bunun detaylı açıklaması var mı raporda? Benim hpv testi yaptırdığım laboratuvarda yüksek riskli tip taşıyorsan pozitif, düşük riskli tip taşıyorsan negatif sonuç veriyorlardı. Bu raporda yazıyor olmadı. Patoloji sonucunda hpv kaynaklı yazıyorsa onu dikkate almalısınız

Durum
    Banlı Üye

Alıntı Lilia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hpv dna testleriniz hangi tipleri kapsıyor acaba bunun detaylı açıklaması var mı raporda? Benim hpv testi yaptırdığım laboratuvarda yüksek riskli tip taşıyorsan pozitif, düşük riskli tip taşıyorsan negatif sonuç veriyorlardı. Bu raporda yazıyor olmadı. Patoloji sonucunda hpv kaynaklı yazıyorsa onu dikkate almalısınız
    Hpv dna testinin mantığı öyle değil. Once maddede hvp virüsünün dna si aranir. Eğer bulunursa tiplendirmeye geçilir.

Durum
    Gunes15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı sixers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Sorum kısa ve net olacak. Bir erkek olarak lezyondan alınan örnek üzerine Hpv dna testimin negatif çıkmasına rağmen patoloji sonucunun hpv kaynaklı çıkması durumunda hangi sonuç esas alınmalıdır? Teşekkürler
    patoloji sonucu geçerli oluyor. Doktorlar diğer testlerde yanıltıcı bir sonuç olmaması için kesin ve net sonucu için patolojiye gönderiyorlar hücreyi.

Durum
    Banlı Üye

Alıntı Gunes15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    patoloji sonucu geçerli oluyor. Doktorlar diğer testlerde yanıltıcı bir sonuç olmaması için kesin ve net sonucu için patolojiye gönderiyorlar hücreyi.
    Patolojide patoloğun numuneye yaklaşımı çok önemli orada yanlış çıkma ihtimali daha yüksek. Görüştüğüm bir doktor dna testinin geçerli olduğunu söyledi bir başkası farklı

Durum
    Yeni Üye

Siz kendiniz cevaplamışsınız zaten. Duymak istediğiniz cevaplar arıyorsunuz. Daha detaylı bir inceleme değilse niye patoloji var o zaman? Madem yanlış çıkma ihtimali yüksek siz dna sonucunuza güvenmeye devam edin.

Durum
    Yeni Üye

Alıntı sixers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Patolojide patoloğun numuneye yaklaşımı çok önemli orada yanlış çıkma ihtimali daha yüksek. Görüştüğüm bir doktor dna testinin geçerli olduğunu söyledi bir başkası farklı
    Eğer en ufak bir hpv taşıma ihtimaliniz bile varsa üzerine gidin ve süreç daha da zorlaşmadan çözüm yollarını bulun derim. Bu çelişkinin nedeni erkek hpv testlerinin güvenilirliğinin hâlen sorgulanıyor olmasından da kaynaklanabilir. Bağışıklığınızı güçlü tutup birkaç ay sonra tekrar bir test yaptırabilirsiniz detaylı tarama yapan bir laboratuvarda. Hastane laboratuvarları bu konuda çok güvenilir değil maalesef.

Durum
    Banlı Üye

Eğer en ufak bir hpv taşıma ihtimaliniz bile varsa üzerine gidin ve süreç daha da zorlaşmadan çözüm yollarını bulun derim. Bu çelişkinin nedeni erkek hpv testlerinin güvenilirliğinin hâlen sorgulanıyor olmasından da kaynaklanabilir. Bağışıklığınızı güçlü tutup birkaç ay sonra tekrar bir test yaptırabilirsiniz detaylı tarama yapan bir laboratuvarda. Hastane laboratuvarları bu konuda çok güvenilir değil maalesef.
    Testin mantığını anlamadan yorum yapmak doğru değil öncelikle. Farklı doktorlar farklı düşünüyor sorun bu. Ayrıca hastanede yaptırmadım testi bir ikincisi lezyon olmadan yapılan testin erkekte bir güvenirlilik yok. Kısacası bir erkeğin lezyon olmadan gidip test yaptırması göle olta atmak oluyor.

Patolojiye çok güvenen biri olduğunu düşünerek şuna bakabilirsin https://www.haberturk.com/kanser-tes...-cikti-2174713

Durum
    Banlı Üye

ayrıca patolojiye güvenmiyorum demedim dna testiyle kıyaslanması durumunda konuştum

Durum
    Gunes15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Siz kendiniz cevaplamışsınız zaten. Duymak istediğiniz cevaplar arıyorsunuz. Daha detaylı bir inceleme değilse niye patoloji var o zaman? Madem yanlış çıkma ihtimali yüksek siz dna sonucunuza güvenmeye devam edin.
    ben hpv tanısı aldım hpv dna ile ardından yapılan patolojide hpv nin yaptığı hücre bozukluğu bi de ekstra 4 bölge de enfeksiyon olduğunu öğrendim.