Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv 31 pozitif, pap smear negatif

Durum
    Aycha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Hpv 31 pozitif, pap smear negatif

Merhaba,
    Pap smear test sonucum negatif ancak hpv 31 pozitif olarak raporlanmış.
    Henüz sonucu doktoruma gösteremedim ama çok endişeleniyorum. Hemen kolposkopi + biyopsi istenir mi yoksa 6 - 12 ay sonrası için yeniden pap smear ve hpv testi mi istenir? Ayrıca, İstanbul'da özel hastanelerde kolposkopi ve biyopsi ücretleri ne civarda, bilgi verebilir misiniz?
    Teşekkür ederim.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Hpv 31 pozitif, pap smear negatif

Alıntı Aycha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Pap smear test sonucum negatif ancak hpv 31 pozitif olarak raporlanmış.
    Henüz sonucu doktoruma gösteremedim ama çok endişeleniyorum. Hemen kolposkopi + biyopsi istenir mi yoksa 6 - 12 ay sonrası için yeniden pap smear ve hpv testi mi istenir? Ayrıca, İstanbul'da özel hastanelerde kolposkopi ve biyopsi ücretleri ne civarda, bilgi verebilir misiniz?
    Teşekkür ederim.
    Kolposkopi ve biyopsi her hpv olana hemen yapılan bir şey değil, riskli tipler taşıyanlara yapılıyor ve doktorun da muayanede sıkıntılar görmesi de buna etken veya sıkıntılı olabilecek bir risk oldugunda mesela. Yani sana hemen biyopsi yapmaz eger icerde yara görmediyse, rutin düzenli smear yapalım 6 ayda bir gel diyebilir. Mesela ben hiç koposkopi yaptırmadım sadece biyopsi yapıldı parça alındı bakıldı cin3 çıktım onda da, sonra leep yaptık. Özel hastanedeki su anki biyopsi - kolposkopi ücretlerini bilmedigim için bir şey diyemiyorum şu an (ben hpv negatif olalı 4 yıl oldu fiyatlar çoktan değişmiştir)

Durum
    Aycha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolposkopi ve biyopsi her hpv olana hemen yapılan bir şey değil, riskli tipler taşıyanlara yapılıyor ve doktorun da muayanede sıkıntılar görmesi de buna etken veya sıkıntılı olabilecek bir risk oldugunda mesela. Yani sana hemen biyopsi yapmaz eger icerde yara görmediyse, rutin düzenli smear yapalım 6 ayda bir gel diyebilir. Mesela ben hiç koposkopi yaptırmadım sadece biyopsi yapıldı parça alındı bakıldı cin3 çıktım onda da, sonra leep yaptık. Özel hastanedeki su anki biyopsi - kolposkopi ücretlerini bilmedigim için bir şey diyemiyorum şu an (ben hpv negatif olalı 4 yıl oldu fiyatlar çoktan değişmiştir)
    Merhaba,
    Hpv 31 de, yüksek riskli tiplerden galiba, umarım hemen yüksek maliyetli işlemlere gerek olmaz.
    Cevabınız için teşekkür ederim.

Durum
    Gunes15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

merhaba geçmiş olsun Arya Hanımda yanıtlamış bende yazmak istedim. Smear testleri bazen yanılabiliyormuş ama genelde hücre bozulması olduğu durumlarda smear pek temiz gelmiyor. Yinede Kolposkopiyle bakabilir daha emin olmak için, kolposkopi mikroskopla rahime bakılması demekmiş. Biz ahcc kullanıyoruz virüsü vucuttan atmak için sizde hücre bozulması başlamadan kullanırsanız etkisi olabilir. Ben bütün işlemleri devlette ücretsiz yaptırdım özel hastanede ücretler uçuk hpv testi için bile bin liraları aşkın ücretler isteyebiliyorlar.

Durum
    Gocebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Gecmis olsun bende de smear negatif, smearin yüzde 85 doğruluğu varmış, ben de kararsızım kolposkopi yaptırıp yaptırmamak konusunda, fiyat öğrenince paylaşırım sizinle

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı Gocebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gecmis olsun bende de smear negatif, smearin yüzde 85 doğruluğu varmış, ben de kararsızım kolposkopi yaptırıp yaptırmamak konusunda, fiyat öğrenince paylaşırım sizinle
    Kolposkopi bir operasyon değil ki korkulacak bir şey yok onda daha emin olmak isterseniz baktırabilirsiniz ama smear temiz gelenlerde 6 aylık takipe alıyorlar genelde. Ben devlet hastanesinde ücretsiz yaptırdım

Durum
    Tecrübeli Üye

Smear temiz gelip kolposkopide kötü çıkan okudum bu beni biraz korkuttu açıkçası

Durum
    Tecrübeli Üye

Smear temiz gelip kolposkopide kötü çıkan okudum bu beni biraz korkuttu açıkçası
    evet ama onlar istisnai durumlar. Hem öyle bile olsa yinede şanslıyız çoğu insan hiç hpv smear taramasını yaptırmıyor bile. İçinizi ferah tutun bende ilk çok korktum ama okudukça korkularım geçti

Durum
    Tecrübeli Üye

Sagolun umarim oyledir ve atlatiriz bir an önce. Daha kendimi suclama, üzülme ve felaket senaryosu kurma aşamalarını geçemedim.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Smear'in ''%85 dogrulugu var bu iyi bir oran'' diye düşünmek yerine, aslında %85 dogrulugu olmadıgını, %25 gibi aslında büyük bir oranda yanılma payı oldugunu söylemek isterim size. %75 Dogrulugu var diyince sanki cok dogru sonuc veriyormus gibi dusunuluyor ama genelde yanılttıgı da oluyor, doktorun muayanesi çok çok önemli, muayanede zaten kolposkobilik veya biyopsilik bir şey görürse yapar, görmezse ve hiçbir sıkıntı oldugunu dusunmezse smear dogru sonuc vermiş olabilir.

Bu Konu için Etiketler