Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV var mı yok mu, her doktorun farklı yönlendirmesi sorunsalı

Durum
    kivircik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Question HPV var mı yok mu, her doktorun farklı yönlendirmesi sorunsalı

Selamlar,

İki gündür hastane hastane gezerken en sonunda buraya fikir edinmek için yazmaya karar verdim.

Birkaç hafta önce yıkanırken anüs içerisinde fark ettiğim birkaç şey dikkatimi çekince doktora gitmeye karar verdim. Önce bi enfeksiyon profesörüne gittim. Kendisi baktığında siğil olmayabileceğini, şu an için daha ileri bir test yapmanın gerekli olmadığını söyledi. Ama takipte kalmamı ve birşey hissedersem devamı için gelmemi söyledi. Bu sırada gitmişken HIV testi de yaptırdım, negatif sonucumu aldım.

Bir hafta önce sanki yayılıyormuş gibi hissetmem üzerine hızlıca dermatoloji bölümünden randevu alıp İzmir Gazi hastanesine gittim. Burada doktor hızlıca bakıp "evet siğil yakarız." dedi. Ne kadar içeriye yayılmış olabilir gibi sorularım üzerine yaktıktan sonra tekrar bakarız, olmadı kolonoskopi yaparız cevabı alınca biraz hastaneye olan güvenimi kaybettim.

İkinci hastane olarak Kent hastanesine gittim. Buradaki doktor hanım oldukça ilgiliydi. İlk başta bir şey görmediğini söyledi, sonra tekar baktığında birkaç yapıya denk geldiğini dile getirdi. Kriyoterapi ve biyopsi yapmamızı önerdi. Bu süreçte normalde gittiğim hastaneden de randevu almıştım. Ben karar verene kadar bölgedeki florayı kontrol altında tutmak için bir kaç anti-septik önerdi. Siğilimin içeride olduğundan bahsetti ve ne kadar yayıldığını görmek için bakmamız gerektiğini söyledi. Normalde yüzeyde olur, ilk defa içeride görüyorum gibi bir şey söyledi.

Üçüncü gittiğim doktor Medicana hastanesindeydi. Herhangi bir yapıya denk gelmediğini, benim elimle içeride kontrol ettiğim şeylerin siğil olmayacağından bunların başka şeyler olabileceğinden bahsetti. Bunun üzerine nasıl emin olabiliriz diye sorduğumda kolonoskopi yaptırabilirsin ama bence siğil değiller dedi. Tabi doktorumun sadece çıplak göz ile ışıksız bir şekilde kontrol etmesi açıkçası beni rahatlatmadı.

Para şu an için sıkıntı değil. Tek isteğim bir an önce harekete geçmek. Bu süreçte site ve ekşi sayesinde AHCC'ye denk geldim ve siparişimi en kısa sürede vermeyi planlıyorum. Tabi önce HPV olup olmadığımı anlamam lazım.

Şu an planım ikinci doktora dönüp, herhangi bir temizleme işlemi uygulamadan önce biyopsi yaptırmak ve içeriyi nasıl görebileceksek o şekilde kontrol ettirmek. Genital ve ağız bölgeme baktığında herhangi bir yapı ile karşılaşmadığını söyledi.

Benim sizden tavsiyem nasıl devam etmeliyim. Keza üç farklı doktor da, farklı şeyler söyledi ve farklı şekilde yaklaştı. Biraz obsesif bir insan olduğum için içim rahatlamadan ilerleyemeyeceğim. Kesin HPV tanısı kan tahlili ile bakılamadığı için galiba bu noktada biyopsi devreye giriyor? Eğer yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım.

Teşekkür ederim.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: HPV var mı yok mu, her doktorun farklı yönlendirmesi sorunsalı

Selamlar@kivircik, ben çoğu doktorda bir kararsızlık olduğu hissiyatına kapıldım. Şekilleri tam siğile benzemiyor mu sence peki?

Bundan dolayı da bence bunun tek çözümü; kolonoskopi yaptırmak olur. Eğer içeride bir şeyin yayıldığını ve kaçınılmaz şekilde kaşındığını hissediyorsan muhtemelen gerçekten birkaç sigil daha çıkıp yayılma olmuş olabilir. İlk defa kriyoterapi olacağım günden bir gece önce aşırı stres yapıp çok kötü senaryolar düşünmüştüm sana yemin ederim o gece yayılma birkaç siğil daha çıktı resmen ve ben bunu farkettim.

Hpv dna genotipleme testi var, özel bir laboratuvarı arayıp (mavi lab, düzen lab, gelişim tıp lab çevrende hangisi varsa) bu testi yapıp yapmadıklarını sor, yapıyoruz diyorlarsa durumu anlat anüste olsa da hpv miyim değil miyim anlamak istiyorum sürüntü alabiliyor muyuz anüsten de... Normalde vajinadan ve penisten alınıyor sadece ama belki alırlar sürüntü bilemiyorum bence arayıp bir sor derim.

Biyopsi için senden parça almaları lazım yalnız, yani ben öyle biliyorum. Durup dururken kimse parça almaz ki.

Durum
    Yeni Üye

Evet, onların bu kararsızlığı beni daha da geriyor elbette. Yani internetten baktığım şeylere benzemiyor gibi hissettim açıkçası. Ve görmem oldukça zor olmuştu, çünkü yüzeye uzak biraz.

Galiba dediğiniz gibi önce kolonoskopi ile fiziksel onayı almak olacak. Sonra siğil olduğunu tam olarak onaylayabilirlerse artık, biyopsi ile birlikte operasyon gibi duruyor. AHCC'mi sipariş ettim, elektronik sigarama geri döndüm. Bakalım, belki de bütün bu stres yapıcı olayın sonunda daha sağlıklı bir hayata kavuşmuş olucam. -Pollyanna Kıvırcık

Ve evet, dediğiniz gibi, sürekli orayı dinler halde olunca olası her şeyi insan ister istemez ona yormaya başlıyor. Şu an biraz daha sakinim. Ölüm yok ucunda, hızlıca iyileşmek var. Yapım gereği sadece muallakta kalmayı sevmiyorum ki aksiyona geçebileyim. Teşekkürler desteğiniz için.

Durum
    karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Kolonoskopinin bildiğim kadarıyla hazırlık süreci oldukça zahmetli. Ayrıca bağırsaklarınızla ilgili başka bir şikayetiniz yoksa kolonoskopi yaptırmanıza gerek yok. Doktorlar genelde siğillerin bağırsaklara ilerlemediğini söylüyor. Rektum bölgesi de anoskopi muayenesi ile incelenebiliyor. Siğil görülürse zaten tiplendirme ve patoloji için örnek alınıyor. Proktoloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Durum
    Admin

Ha bu arada kara kediye katılıyorum, doktorlar öyle hemen kolonoskopi yapalım demezler çoğu zaman, ben kolonoskopi hiç olmadım ama forumda olan arkadaşlarda duyduklarım ve sohbetimiz bu yöndeydi, aynı sey biyopsi icin de geçerli, kafaya göre parça alıp biyopsi yapılamaz illa bi sey görmesi lazım.

bu arada para su an sorun değil dediğiniz icin söylüyorum, biliyorum 3-4 farklı doktora gittiniz ama sizin yerinizde olsam tek sayı olacak kadar doktora giderdim. Örneğin toplamda 7 doktor görürdüm, en fazla hangisi ne diyorsa onun dediğini yapardım. Diyelim ki 3 doktora daha gittiniz ve toplamda 7 doktor oldu, tüm gittiginiz doktorların söylemlerine bakıp, sigil yok diyorsa 4 kişi, yok kabul edip hayatıma devam ederdim. Var veya bir şey ama ne oldugunu anlayamadık tarzdaysa üstüne giderdim olayın. Yani eğer maddi sıkıntınız yoksa birkaç farklı doktor daha görebilirsiniz bence, iyi olur.

Durum
    Yeni Üye

Alıntı karakedi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolonoskopinin bildiğim kadarıyla hazırlık süreci oldukça zahmetli. Ayrıca bağırsaklarınızla ilgili başka bir şikayetiniz yoksa kolonoskopi yaptırmanıza gerek yok. Doktorlar genelde siğillerin bağırsaklara ilerlemediğini söylüyor. Rektum bölgesi de anoskopi muayenesi ile incelenebiliyor. Siğil görülürse zaten tiplendirme ve patoloji için örnek alınıyor. Proktoloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.
    Teşekkür ederim tavsiyeniz için. Araştırdığım kadarıyla oldukça yorucu bir süreç kolonoskopi, fakat akıl sağlığım açısından kesin bir şeye ulaşmak benim için daha iyi olacak. Dediklerinizi dikkate alacağım kesinlikle.

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ha bu arada kara kediye katılıyorum, doktorlar öyle hemen kolonoskopi yapalım demezler çoğu zaman, ben kolonoskopi hiç olmadım ama forumda olan arkadaşlarda duyduklarım ve sohbetimiz bu yöndeydi, aynı sey biyopsi icin de geçerli, kafaya göre parça alıp biyopsi yapılamaz illa bi sey görmesi lazım.

bu arada para su an sorun değil dediğiniz icin söylüyorum, biliyorum 3-4 farklı doktora gittiniz ama sizin yerinizde olsam tek sayı olacak kadar doktora giderdim. Örneğin toplamda 7 doktor görürdüm, en fazla hangisi ne diyorsa onun dediğini yapardım. Diyelim ki 3 doktora daha gittiniz ve toplamda 7 doktor oldu, tüm gittiginiz doktorların söylemlerine bakıp, sigil yok diyorsa 4 kişi, yok kabul edip hayatıma devam ederdim. Var veya bir şey ama ne oldugunu anlayamadık tarzdaysa üstüne giderdim olayın. Yani eğer maddi sıkıntınız yoksa birkaç farklı doktor daha görebilirsiniz bence, iyi olur.
    Yarın bir doktora daha gideceğim, ona tam öykümü anlatıp biraz daha detaylı bir inceleme rica edeceğim. Bakalım, umarım bu sefer biraz daha kesinleşir. Teşekkür ederim desteğiniz için. Gri bölgeden kurtulana kadar devam. Ve iyi ki böyle bir ortam kurmuşsunuz, kaç haftadır psikolojim muallakta ve buraya girip sakinleşiyorum. Evet diyorum ucunda ölüm yok bak insanlar kurtulmuş normal hayatlarına dönebilmişler. Hayır ağzında yok bak insanlar da aynı şeyleri yaşamışlar. Hemen kanser olmazsın bak böyle yazmışlar, geçmişler onlarda bu süreçten telkinleriyle rahatlatabiliyorum kendimi.

Durum
    Admin

Alıntı kivircik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim tavsiyeniz için. Araştırdığım kadarıyla oldukça yorucu bir süreç kolonoskopi, fakat akıl sağlığım açısından kesin bir şeye ulaşmak benim için daha iyi olacak. Dediklerinizi dikkate alacağım kesinlikle.

Yarın bir doktora daha gideceğim, ona tam öykümü anlatıp biraz daha detaylı bir inceleme rica edeceğim. Bakalım, umarım bu sefer biraz daha kesinleşir. Teşekkür ederim desteğiniz için. Gri bölgeden kurtulana kadar devam. Ve iyi ki böyle bir ortam kurmuşsunuz, kaç haftadır psikolojim muallakta ve buraya girip sakinleşiyorum. Evet diyorum ucunda ölüm yok bak insanlar kurtulmuş normal hayatlarına dönebilmişler. Hayır ağzında yok bak insanlar da aynı şeyleri yaşamışlar. Hemen kanser olmazsın bak böyle yazmışlar, geçmişler onlarda bu süreçten telkinleriyle rahatlatabiliyorum kendimi.
    Çok sevindim rahatlamanıza, merak etmeyin size bir şey olmayacak. Aynı duyguları hepimiz yaşadık zamanında. Biraz olsun yalnız hissetmiyorsanız güzel, bu siteyi kurarken de amacım buydu, ben çok yalnız ve çaresiz hissediyordum hpv ile tek başıma savaşırken çünkü.

Bu arada bence profesör ya da doçent doktora hiç görünmediyseniz birde bir hastanenin bu alanda prof veya doçentiyle görüşün derim. o da baksın.

Durum
    Yeni Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok sevindim rahatlamanıza, merak etmeyin size bir şey olmayacak. Aynı duyguları hepimiz yaşadık zamanında. Biraz olsun yalnız hissetmiyorsanız güzel, bu siteyi kurarken de amacım buydu, ben çok yalnız ve çaresiz hissediyordum hpv ile tek başıma savaşırken çünkü.

Bu arada bence profesör ya da doçent doktora hiç görünmediyseniz birde bir hastanenin bu alanda prof veya doçentiyle görüşün derim. o da baksın.
    Profesöre görünmüştüm, siğili göremediğini söyleyen doktorum oydu. Dün başka bir doktora daha göründüm. Kendisine detaylı bir şekilde öykümü anlattım ve inanılmaz ilgilendi. Araştırdığım şeyleri de söyledim. AHCC kullanmaya başladığımdan bahsettim. Sevindi, keza diğer üç doktorum da AHCC hakkında pek bilgi sahibi değildi. 4-5 lezyon görebildiğini söyledi. Derinde olduğu için görememiş olma ihtimalinden bahsetti diğer doktorun. Koter tercih ediyormuş. Hem maddi olarak daha uyguna gelecek ola ki ek seanslar gerekirse diye daha sonra da Aldara vereceğim dedi. Lokal strelizasyonu ve kuvvetlendirmeyi sağlamak adına. İçeri çok yayıldığını düşünmediğini ama yine de işlem sırasında kontrol edeceğini, gerekirse de kameralı bir tetkik isteyeceğini söyledi. Biyopsi ile de süreci tamamlayacağız umarım.

İzmir'de olup, iyi bir dermatolog arayanlar için Melda Demirtaşoğlu'nu şu an için tavsiye edebilirim. Maalesef yoğunluğu sebebi ile henüz operasyon randevusunu oluşturamadık fakat ilk boşalacak yere beni alacaklarını söylediler.

Durum
    Admin

Alıntı kivircik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Profesöre görünmüştüm, siğili göremediğini söyleyen doktorum oydu. Dün başka bir doktora daha göründüm. Kendisine detaylı bir şekilde öykümü anlattım ve inanılmaz ilgilendi. Araştırdığım şeyleri de söyledim. AHCC kullanmaya başladığımdan bahsettim. Sevindi, keza diğer üç doktorum da AHCC hakkında pek bilgi sahibi değildi. 4-5 lezyon görebildiğini söyledi. Derinde olduğu için görememiş olma ihtimalinden bahsetti diğer doktorun. Koter tercih ediyormuş. Hem maddi olarak daha uyguna gelecek ola ki ek seanslar gerekirse diye daha sonra da Aldara vereceğim dedi. Lokal strelizasyonu ve kuvvetlendirmeyi sağlamak adına. İçeri çok yayıldığını düşünmediğini ama yine de işlem sırasında kontrol edeceğini, gerekirse de kameralı bir tetkik isteyeceğini söyledi. Biyopsi ile de süreci tamamlayacağız umarım.

İzmir'de olup, iyi bir dermatolog arayanlar için Melda Demirtaşoğlu'nu şu an için tavsiye edebilirim. Maalesef yoğunluğu sebebi ile henüz operasyon randevusunu oluşturamadık fakat ilk boşalacak yere beni alacaklarını söylediler.
    En azından doktora karar vermenize sevindim. Bilgili ve ilgili biriymiş belli. Ahcc hakkındaki bilgisi de hoşuma gitti Hastasını elinde tutmak, muayane ücreti ödesin diye ahcc tü kaka dememek, sürekli kriyo/koter yapacak diye ahcc işe yaramaz diyen doktorlardan değil belli ki, bu baya onurlu bir davranıştır. Var çünkü görüyoruz profesörler bile var oturup ahcc tü kaka diye sabah akşam yılmadan konuşan.... neyse bir şey demeyeyim şimdi yaralarına basmayalım hahahaha. Kısacası çook sevindim en azından için rahat bir doktor buldun, bakalım sürecin nasıl ilerleyecek burdan yaz mutlaka merak ederim

Durum
    Yeni Üye

Bugün koter işlemini gerçekleştirdik. Herhangi bir acı hissetmedim, uyuştururken bile gayet acısız geçti süreç. Biraz stresli olduğum için doktorumun da oldukça desteği oldu. Lezyonların bulunduğu bölge dolayısı ile biraz zorlandık sadece. Görebildiği ve ulaşabildiği kadarını yaktığını söyledi doktorum. İki tane ilaç verdi birisi yaraların geçmesi için diğeri de hepimize tanıdık olan Aldara. Lokal strelizasyonu ve direnci arttırmak adına. Birkaç gün sızlaması olası dedi. Hazırlıklıyım zaten, diyetimi birkaç gün öncesinden değiştirmiştim. Daha kolay bir toparlanma süreci geçireyim diye. Patoloji için parça da aldı tabi ki birkaç güne de onun raporunun geleceğini, gelince beni bilgilendireceğini söyledi. Bir ay sonrası için randevu aldım. Ne olur ne olmaz diye. Olası bir şey olursa direk randevumuzda yakarız diye konuştuk. En iyi ihtimalle herhangi bir şey olmazsa kendime ödül olarak botoks yaptırmayı planlıyorum. hahahaha

7-10 gün arasında yaraların yeteri kadar iyileşmesinden sonra kolonoskopi yaptırmayı düşünüyorum. Zaten niyetim vardı hem o hem de endoskopiyi aradan çıkarmış olucam böylece. İşlem sırasında daha derinde olması ihtimaline karşın kolonoskopi cihazı ile alabileceklerini söyledi doktorum. İşlem sonrasında onu da haberdar etmemi rica etti. Biraz obsesif olduğum için bu konuda doktoruma tekrar etme olasılığı, durumunu falan sordum. Daha kötü durumda olanları gördüğünü korkulacak bir şey olmadığını söyledi. İçim rahatladı. Tabi tekrarın bir olasılık olduğunu da berlitti. Ağız içindeki yapılardan endişe ettiğimi dile getirdim, benzer şekilde karnıbahar gibi çıkar genelde dedi. Lezyon görmediğim sürece endişelenmemem gerektiğini söyledi. Zaten en önemli şeyin bağışıklık sistemini güçlü tutmak olduğunu söyledi.

Bağışıklık sistemi içinde Time Health'in AHCC'sini kullanmaya başlamıştım zaten. Ek olarak diyetimi daha sağlıklı hâlâ getirmeye çalışıyorum. Günlük olarak propolis ve kefir tüketiyorum. Yeşil çay zaten düzenli kullandığım bir şey idi, sadece bir bardak fazla içiyorum. Ek olarak Imutor Kompleks kullanıyorum. Burada AHCC'nin tek başına yeterli olduğunun söylendiğini ve öyle olduğunun farkında olsam dahi, psikolojik olarak Imutor kullanmak iyi geliyor açıkçası. En azından elimden gelen her şeyi yaptığımı hissediyorum. Tek sıkıntılı olan sigara kullanımı. Maalesef günlük olarak 2 paket tükettiğim bir şeyi şu an için bir paketin altına zor çektim. Elektronik sigara desteği kullanıyorum bunun için. Umarım en kısa sürede tütün kullanımımı da bitirmiş olacağım.

Patoloji raporum geldiğinde tekrar burayı güncellerim. Sağlıkla kalın. <3