Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV Pozitif - Tip Diğer (?)

Durum
    controlfreak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

HPV Pozitif - Tip Diğer (?)

Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım.

30 yaşında bir kadınım ve bugün itibariyle HPV pozitif olduğumu öğrendim. Bende herhangi bir siğil veya HPV bağlantılı belirti yoktu. Son 1 yıldır geçmeyen akıntı (kötü koku, yanma kaşıntı vesaire hiçbir şey yok, sadece yoğun kıvamlı akıntı var) sebebiyle doktor doktor gezdim, hem devlet hastanesinde hem de özel bir labda testler yaptırdım. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar paneli(11li), smear sonucum, hastanede yapılan kültür sonuçlarım her şey temizdi.

Sonra KETEM'de 30 yaş üstü kadınlara ücretsiz HPV testi yapıldığını öğrendim ve yaptırdım, bugün de sonuç için arandım, pozitif olduğu söylendi. Henüz sonuç kağıdını almaya gitmedim ancak online sistemde sonuç şöyle görünüyor:

https://imageupload.io/i/v8omAYWGJI

Telefonda görüştüğüm kişi pozitif olmam dışında bir problem olmadığını, istersem jinekoloğumla görüşebileceğimi, yine de 1 sene sonra kontrol testi için çağrılacağımı söyledi. Sonuca göre hangi tip HPV var bilmiyorum, ama 16 ya da 18 değil, bunu anlıyorum, doğru mudur?

Yine bugün bu forum sayesinde öğrendiğim AHCC takviyesi almak yanında ne yapmamı önerirsiniz? Sizce korkmalı mıyım, genotiplendirme testi (anladığım kadarıyla biraz tuzlu) yaptırmam şart mı, gerekli mi?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: HPV Pozitif - Tip Diğer (?)

Alıntı controlfreak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım.

30 yaşında bir kadınım ve bugün itibariyle HPV pozitif olduğumu öğrendim. Bende herhangi bir siğil veya HPV bağlantılı belirti yoktu. Son 1 yıldır geçmeyen akıntı (kötü koku, yanma kaşıntı vesaire hiçbir şey yok, sadece yoğun kıvamlı akıntı var) sebebiyle doktor doktor gezdim, hem devlet hastanesinde hem de özel bir labda testler yaptırdım. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar paneli(11li), smear sonucum, hastanede yapılan kültür sonuçlarım her şey temizdi.

Sonra KETEM'de 30 yaş üstü kadınlara ücretsiz HPV testi yapıldığını öğrendim ve yaptırdım, bugün de sonuç için arandım, pozitif olduğu söylendi. Henüz sonuç kağıdını almaya gitmedim ancak online sistemde sonuç şöyle görünüyor:

https://imageupload.io/i/v8omAYWGJI

Telefonda görüştüğüm kişi pozitif olmam dışında bir problem olmadığını, istersem jinekoloğumla görüşebileceğimi, yine de 1 sene sonra kontrol testi için çağrılacağımı söyledi. Sonuca göre hangi tip HPV var bilmiyorum, ama 16 ya da 18 değil, bunu anlıyorum, doğru mudur?

Yine bugün bu forum sayesinde öğrendiğim AHCC takviyesi almak yanında ne yapmamı önerirsiniz? Sizce korkmalı mıyım, genotiplendirme testi (anladığım kadarıyla biraz tuzlu) yaptırmam şart mı, gerekli mi?
    Selam @Controlfreak, geçmiş olsun öncelikle. Ben gönderdigin sonuca baktım ancak net anlayamadım hem hpv pozitif (+) 16-18 yazıyor ama bu sana özel değil sanırım hem de hpv tipinde diğer yazıyor. Muhtemelen evet 16-18 tipleri değil başka bir tip taşıyorsun bunu da ögrenmek istiyorsan eğer, gelişim tıp lab, mavi lab tarzı laboratuvarlara gidip ''hpv dna genotipleme'' testi olabilirsin, yine pap smear gibi alınıyor örnek, ve sigil varsa sigilden de sürüntü alınır, ama yok diyorsun o yüzden sigilden sürüntü alınamaz. Genotipleme testi ben negatif sonucumu almak için yaptırdığım zaman, yani bundan sanırım 4buçuk yıl önce 300 tl idi. Şu an kesin 500 falandır, hatta 600, arayıp sorarsın, ekonomimiz çok değişti. Yaptırman şart değil ama ne ile karşılaştığımızı bilmemiz açısından önemli, eğer önemsiz bir tip ise kanser riskin çok az, ama yüksek kanser riski tasıyan bir tip ise, bu taşıdıgın hpv vucudunda rahimde yara da cıkarabilir, cin1-cin2 olabilirsin bunlar problem değil inan ki zaten bilinçlisin artık ama yüksek riskli tipler bunları yapıyor bunu bilmek gerek, bu yüzden. Yoksa dersen ki ben 6 ayda bir doktora giderim hpv oldugumu söyleyip kontrollerimi olurum hep, o zaman sana kalmış.

Yapman gereken şeylerin başında önce jilet ve agda kullanmayı bırakmak geliyor. Ben tüy dökücü kullandım bunu da bazı doktorlar öneriyor bazısı önermiyor. makasla kısaltabilirsin, belki doktora gideceğin zaman tüy dökücü yaparsın sadece mesela... Sağlıklı beslenmeye çalış. Örnegin brokoli bol bol ye, kivi ye, sabahları yesil çarliston biber (en cok c vitamini onda var), bunun dısında yesil çay iç hpv geriletiyor bilimsel kanıtlı, probiyotik için ara sıra kefir iç, çok şekerli besinlerden uzak dur hani aşırı şeker bombası şeyler mesela... kendine kısaca iyi bakıyorsun, takviyeni alıyorsun, propolis de kullanabilirsin ahcc'nin yanında, forumdaki arkadaşlar öyle yapıyordu çok memnun kalıyorlardı yazılarında var, ben propolis kullanmamıştım ahcc ile iyi gidiyorum sigil cıkarmıyorum diye. Bunları yapabilirsin ve cinsellikten uzak durmak gerekiyor.