Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV 16 ve CİN1'i yendim

Durum
    seas1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

HPV 16 ve CİN1'i yendim

Merhabalar, bir buçuk sene önce genital bölgemde çıkan kabarcıklar için jinekolojik muayene oldum. Hpv hakkında ilk kez kabarıklık sebebini araştırırken internette okuyarak bilgi sahibi oldum. Jinekolog, kabarıklıkların siğile benzemediğini kıl köklerimden kaynaklandığını söyledi ben de bunun üzerine hpv aşısı olmak istediğimi söyledim. Doktor, HPV testini yapalım eğer negatif çıkarsa asi yaparız dedi. test sonucumu uçakta tam kalkmadan tam önce öğrendim. hayatımın en travmatik ve kaygılı yolculuğunu geçirdim. zaten o travmadan sonra hayat işkenceye dönüştü. smear temiz ama HPV testim tip 16 çıktı. doktorum tehlikeli bir tip olduğu için kolposkopi yapmamız gerektiğini, en kısa sürede hastaneye gitmem gerektiğini söyledi. Kolposkopi sonucum cin1 çıktı. Gerçekten kabus gibi günler geçirdim. Hali hazırda var olan anksiyetem sağlık anksiyetesine dönüştü. Sürekli hastalık düşünmeye başladım acaba kanser miyim acaba başka bir cinsel hastalığım var mı diye... Bu süreçte çok sayıda sigara bırakma girişimim oldu ama başaramadım. İlk hpv olduğumu öğrendiğim dönem AHCC kullandim. Ama doktorum AHCC veya jellerin gerçek bir faydasının olup olmadığının kanıtlanmadığını yaşam şeklimi değiştirdiğimde bağışıklık sisteminin hpv'yi yenebileceğini söyledi. Bunun üzerine ben de 3 ay kullandığım ahcc'yi bıraktım. C vitamini kullanıyordum arada da kefir ve yeşilçay tüketiyordum. Bu süreçte haftada iki gün birave sigara içmeye devam ettim. Düzensiz beslenmeye de aynı şekilde. Hatta bu dönemde 7 kilo aldim. Hayatta sürekli sağlıklı yaşam hakkında araştırma yapıp, benim kadar bunlara uymayan başka bir sorunlu var mıdır sanmam) Hastane kontrolüne yaklaşık 3 kere gittim. 6 ayda 1 ve hepsi ayrı ayrı çok zordu benim için. Ailem ve erkek arkadaşımın destekleri sayesinde daha kolay geçiriyordum ama kendimle tek başıma kaldığım her an cehennem gibiydi.. kendimi ancak meditasyonlarla yatıştırıyordum. Bence bu hastalık özellikle hassas insanlar için daha zorlu bir süreç olabiliyor. Etrafımda hpvli çok fazla tanıdığım oldu ve benim kadar takıntı haline getirenine rastlamadım.. sonuç olarak bir buçuk sene boyunca yaşam şeklimi değiştirmedim ve anksiyete krizleriyle yaşadım. inanın bir şeyi değiştirmek zorunda olup iradenize söz geçirememek daha da zor bir durum.. Anksiyetem hala devam ediyor. Psikoterapiye başladım. Bugün 1 aydır gidip almaktan korktuğum sonuçlarımı aldım. giderken kesin tehlikeli tip sayısı çoğaldı cin1'de cin3 oldu falan diye düşünüyordum. çünkü hep en kötüsünü düşünmezsem ölecekmişim HPV negatif, smear de temiz. Üzerimden çok büyük bir yük kalktı ve mutluluktan ağladım. Bu sürecin psikolojik tahribatları bir süre daha devam edecektir tabi ki ama çoğu bitti azı kaldı diyebilirim. İnsanların hpv'yi yendim başlıklarını hep heyecanla okuyordum ve kendime söz vermiştim ben de bir gün bunları yazacağım diye.
    belki sağlıklı yaşamayı ve sigarayı bırakmayı başarabilseydim daha bile hızlı kurtulabilirdim.. önümüzdeki haftalarda da gidip HPV aşısını olacağım. Etrafımdaki ailelere de çocuklarına küçük yaşlarda hpv aşısı yaptırmalarını söyleyeceğim. maalesef bizler bu konularda bilinçlendirilmediğimiz için bugün bu sorunlarla mücadele ediyoruz.
    Ben bunu başardım hem de kendime rağmen.. herkesin hpv testlerinin negatif, psikolojilerinin de düzgün olmasını dilerim 💓

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: HPV 16 ve CİN1'i yendim

Merhaba seas hikayeni okudum çoook geçmiş olsun tebrik ediyorum canı gönülden kurtuldun artık, 1,5 sene icinde virüsü atmıs olman gerçekten iyi bir süre, ortalamanın altında. Ben de senin gibi cok kaygılı biriydim hpv oldugum dönemler, bundan dolayı anksiyeteyi çok iyi bilirim tekrar geçmiş olsun ve iyi ki yazıp paylaştın okuyuculara umut ışığı oldun

Durum
    Rose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Hpv negatife döndükten sonra hpv aşısı olabiliyor muyuz.Bir kere bu hastalığı kapınca faydası olmaz diye biliyorum ama.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı Rose Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hpv negatife döndükten sonra hpv aşısı olabiliyor muyuz.Bir kere bu hastalığı kapınca faydası olmaz diye biliyorum ama.
    Hpv aşısı hpv'ye yakalanmamak içindir ve 26 yaşına kadar yapılır. Siz ve hepimiz hpv kaptıgımız için hpv aşısı süreç boyunca anlamsız oluyor aslında, ama yaptıranlar var. Sonrası için ise, başka tiplere karşı koruyuculugu olabilir, çünkü her hpv tipi aynı değil, doktora sorulmalı.