Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tip 51,18, 66

Durum
    gizemy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Tip 51,18, 66

Az önce yüksek riskli olan tip 51,18 ve 66 olduğumu öğrendim. Test yaptırma sebebim vulvar vestibulitis idi. Doktor o parçanın çıkartılması ve biyopsiye gönderilmesi gerektiğini söylüyor. Bu üç tipin de yüksek riskli olduğunu söyledi. Dünyam başıma yıkıldı sanki, ne yapacağımı bilmiyorum. Henüz nişanlıma dahi söylemedim, negatif çıkacağından çok ümitliydik. Benzer bir durum yaşayanlar var mı? Bu arada hiç siğil çıkmadı.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Tip 51,18, 66

Selam Gizem, geçmiş olsun
    Evet doktor oradan parça alıp biyopsi yapacak çünkü rahim agzında herhangi bir hücre değişimi olmuş mu ona bakacaklar. Cin1-cin2 veya cin3 var mı diye kontrol edecekler, merak etme endişelenme her şey düzelecek.
    Öncelikle cin1 falan çıkarsan muhtemelen izlemeye alacak seni belli bir aralıkta gel smear yapalım diyecek.
    cin2 çıkarsan ya leep yapar ya da izlemede kalırsın.
    cin3 çıkarsan kesin leep operasyonu yapılır, basit bir operasyon ama iyi bir doktora yaptırmanı öneririm. Çünkü rahim agzından bir parça alıyorlar ve rahim agzı biraz kısalıyor, bu da ileride çocuk sahibi oldugunda (cocuk sahibi olabiliyorsun sorun yok) bebegin erken dogmasına sebep olabilir rahim agzının kısalması ondan dolayı bunu iyi bir doktorun yapması gerekir araştırırsınız.

bunun dışında da yapılacak pek bir şey yok, iyi besleneceksin saglıgına dikkat edeceksin, mutlaka cinsellikten uzak duracaksın bir süre negatif olana kadar, durmazsan pinpon etkisi ile hem nişanlına hem sana bulaşıp durur, nişanlında da hpv olabilir o sana bulaştırmış bile olabilir yani taşıyıcı olabilir eğer tek eşli olup sadece hayatınızda birbiriniz var ise.

benzer bir durumu hepimiz yaşadık, hpv forumu burası

Durum
    gizemy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Forumu biraz okuyunca 18 ve 51'in inatçı olduğunu gördüm. 66 da var. Böyle bir kombinasyon taşıyıp negatife dönen oldu mu acaba merak ediyorum?

Smear normal çıktı ve doktorum kolposkopi bile önermedi. Parça ise cinsel ilişki sırasında avıya sebep olan vulvar vestibulitis sebebiyle alınıyor. Bu problemle karşılaşan birini de okumadım daha önce, vulvar vestibulitis geçiren var mı acaba

Durum
    Nora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Smear normal ciksa dahi bu kadar yuksek risk tasiyorken ben kolposkopi olmani oneririm mutlaka.Bu konuda hem aryanin(hikayesinde bahsetmis) hem de benim kolposkopide farkli sonuc cikti mesala

Durum
    nihal89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Selam. Bende de 16 ve 66 var. Yeni öğrendim smearim temiz ama doktorum tabi ki de bu kadar yüksek riskli hpv tipine sahip olduğum için kolposkopi istedi. Kolposkopide çok küçücük bir hücre değişikliği oluşmuş onu komple aldı kücük oldugu için ve biyopsiye gönderdi. Sonucu bekliyorum. Smear temiz diye rahatlamayın lütfen. Üstüne düşün mutlaka kolposkopi yaptırın ama bu süreç sizi tedirgin etmesin. Sonuc cin 3 bile cıksa kanser olmuş olmuyorsunuz aksine şanslıyız sürekli kontrol altında olacağız. Normal bir şey gibi kabullenin, çok düşünmeyin ve arya’nın dediği gibi bağışıklığınızı yüksek tutun.

Bende de siğil yok bu arada. Siğil yokken korunarak ilişkiye girilince karşı tarafa bulaştırmış oluyor muyuz onu tam olarak netleştiremedim her iki yorumu yapan da var 🙈

Durum
    Admin

Alıntı nihal89 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam. Bende de 16 ve 66 var. Yeni öğrendim smearim temiz ama doktorum tabi ki de bu kadar yüksek riskli hpv tipine sahip olduğum için kolposkopi istedi. Kolposkopide çok küçücük bir hücre değişikliği oluşmuş onu komple aldı kücük oldugu için ve biyopsiye gönderdi. Sonucu bekliyorum. Smear temiz diye rahatlamayın lütfen. Üstüne düşün mutlaka kolposkopi yaptırın ama bu süreç sizi tedirgin etmesin. Sonuc cin 3 bile cıksa kanser olmuş olmuyorsunuz aksine şanslıyız sürekli kontrol altında olacağız. Normal bir şey gibi kabullenin, çok düşünmeyin ve arya’nın dediği gibi bağışıklığınızı yüksek tutun.

Bende de siğil yok bu arada. Siğil yokken korunarak ilişkiye girilince karşı tarafa bulaştırmış oluyor muyuz onu tam olarak netleştiremedim her iki yorumu yapan da var ��
    Siğil olmadığı hpv olunmadığı anlamına gelmiyor. O sebeple bulaştırma riskin ''çok yüksek'' olmasa da var.
    Ve en önemli ayrıntı; sen siğil yok sanarsın ama çok minik bir sigil vardır gözle göremediğin gider bulaşır..
    Kısaca bu berbat süreci başkalarına da yaşatmamalıyız, karşımızdaki ''benim için sorun yok'' demiyorsa. Bu konuda duyarlı olursak iyi olur.. Yazık sonuçta insanlara, bizim yaşadıklarımızı yaşayacaklar..

Durum
    Yeni Üye

Kesinlikle katılıyorum, yanlış anlaşılmak istemem sadece merak ettiğim için sordum. Bir partnerim yok. zaten olmuş olsaydı da mutlaka durumu bahsederdim, kimsenin günahına giremem böyle bir konuda. Duyarlı olmak zorundayız.

Durum
    Admin

Alıntı nihal89 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle katılıyorum, yanlış anlaşılmak istemem sadece merak ettiğim için sordum. Bir partnerim yok. zaten olmuş olsaydı da mutlaka durumu bahsederdim, kimsenin günahına giremem böyle bir konuda. Duyarlı olmak zorundayız.
    Evet sevgili nihal Forumda tek tük hpv olup da karşısındakini umursamayıp söylemeyip ilişkiye girenler oldu da zamanında, o yüzden biraz hassas olduğum bir konu. Çok sevindim, bu arada cin3 çıkarsan ve leep olursan, sonrasında da hpv'den kurtulursan çok daha dikkatli olman gerekiyor. Çünkü tekrar hpv olma riskin var ve tekrar cin gelişimi olabiliyor nüks olabiliyor yani yeterince seçici olmayıp, korunmazsak.

Durum
    Yeni Üye

Her şeyden önce bunu bir erkeğe bulaştıracağımdan değil de bu erkeğin de yarın bir gün bunu başka bir kadına bulaştırma ihtimali olduğu için bile kimseden gizleyemem Aryacım 😇 işin ciddiyetini anlamak gerekiyor, erkeklere çok zararı olmasa da kadınlar için malesef öyle değil. Kınıyorum böyle insanları

Bundan sonrasında karşımdaki kişiden hpv testi olmasını bile isteyebilirim test ol öyle gel işine gelirse 😛

Bu Konu için Etiketler