Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kafamdaki sorular

Durum
    asd
    asd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Kafamdaki sorular

Selamlar, yeni katıldım aranıza. Umarım hepimiz bir an önce bu virüsten kurtuluruz.

6 yıl önce 15-16 yaşındayken, ergenliğin verdiği heyecanla korunmasız olarak şüpheli bir ilişkiye girdim. Sonra bunu tamamen unuttum, hastalık falan kapabileceğim aklımın ucuna bile gelmedi yıllarca. 1.5 yıl önce ise internette okuduğum bir şey yüzünden acayip endişeye kapıldım, hiv kapmış olabilir miyim diye. Sonra kan tahlili yaptırdım hiv, hepatit, sifiliz vs. için. Temiz çıktı hepsi, konu öyle kapandı... Sanıyordum ki, 2-3 ay önce penisimin sünnet dikiş izinin biraz üstünde küçük bir çıkıntı gördüm. (Yeni çıkmadı muhtemelen, ben yeni fark ettim. Çok küçük ve dikkatli bakmayınca görülmüyor. Ne zaman çıktığını bilmiyorum) Önce çok önemsemedim ama geçmeyince araştırmaya başladım hpv'den şüphelendim. Bu sabah dermatolojiye gittim, doktor baktı siğil olabilir dedi. Kan testi istedi istedi yine de, öğleden sonra sonuçlara baktı temiz dedi. Sordum bunun siğil olduğuna %100 emin misiniz, parça alıp incelemeye gönderecek misiniz, diye. O incelemeyi burada yapmıyoruz dedi. Kriyo ile siğili dondurdu, fucidin yazdı yara olursa sür dedi. 21 günde bir kriyo yapacağız geçene kadar dedi. Şimdi aklımdaki sorulara geleyim:

1. Ben hpvli olup olmadığımı ve hpvliysem hangi tipi taşıdığımı nasıl öğrenebilirim? Öğrenciyim ve bu iş için 500 liradan fazlasını vermem zor. Devlet hastanelerinde yapmıyorlar mı? (Ankara'dayım bu arada)

2. Benim bu virüsü ağzımdan bulaştırma ihtimalim var mı? Girdiğim şüpheli ilişkide kesinlikle oral bir şey olmadı. Yani virüsü genital bölgeden aldım, bu virüs vücudun içinde ağız bölgesine gidebilir mi? Doktora sorduğumda çok küçük bir ihtimal elinle ağzına taşımış olabilirsin ama virüs temas yoluyla bulaşır ağzında olma ihtimali düşük, bu kadar kafaya takma dedi. Ben eğer hpvli birine oral seks yapsaydım ağzımda hpv olabilirdi ama şu an olma ihtimali yok değil mi arkadaşlar? Bunu neden bu kadar kafaya takıyorum, kız arkadaşımla cinsel ilişkiye girmedik ama öpüşme ile bulaştırmış olabilir miyim diye korkuyorum.

3. Doktorum pek ilgili değildi, ağzından zorla laf almaya çalıştım. Virüsü vücuttan tamamen nasıl temizleyeceğiz, tekrar çıkabiliyormuş dedim. Çıkarsa böyle kriyo ile dondurarak temizleyeceğiz bir süre sonra çıkmaz, sendeki zaten küçük ve yayılmamış dedi. Bağışıklık sistemiyle ilgili hiçbir şey söylemedi hiçbir öneri vermedi. Sizce başka hekime gitmeli miyim? Gitmeliysem ne zaman gideyim bu siğil ya da neyse yok olduktan sonra mı yoksa hemen mi? (Ankara'da dermatolog öneriniz varsa alabilirim)

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Cevap: Kafamdaki sorular

Sİğil olma ihtimali de düşük gibi cünkü siğil olsaydı artardı birsüre sonrada azalırdı diye düşünüyorum.kriyoyla dondurulumus zaten 20güne düşecek büyük ihtimalle

Durum
    asd
    Yeni Üye

Onu ben de dusundum acikcasi cunku gordugum kadariyla cogu kisi sigillerinin yayilmasindan sikayetci, bana bulastiysa 6 yil once bulasti ve bu surenin sonunda tek sigil olmasi normal mi acaba? Sigil degilse ne olabilir et beninden baska? (Molluskuma baktim onun olma ihtimali yok gibi)

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Şunu merak ediyorum doktor senden neden kan testi istiyor? Hpv kanda çıkmaz. Bunu bilmiyorsa zaten doktor olmasın...

1. hpv genotipleme için labaratuvarları ya da özel hastanelerı kullanman gerekiyor, arastırma hastanelerınde yapılabılıyor belkı bılgdıgım kadarıyla onun dısında dısarıda paralı ve 400-500 tl.

2. Sanmıyorum.

3. Kesinlikle baska bir doktora daha görün, ayrıca imutor adlı bagısıklık guclendırıcıyı kullanmaya basla ve bol bol yesıl cay iç.

Durum
    asd
    Yeni Üye

Hpv icin kan testi istemedi, supheli iliski oldugu icin hiv, sifiliz, hepatit b ve hepatit c'ye bakti, olmadigindan emin olmak istedi sanirim.

Tavsiyeler icin tesekkur ederim.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı asd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hpv icin kan testi istemedi, supheli iliski oldugu icin hiv, sifiliz, hepatit b ve hepatit c'ye bakti, olmadigindan emin olmak istedi sanirim.

Tavsiyeler icin tesekkur ederim.
    Hımm anladım tamamdır, rica ederiz.

Durum
    alineor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

6 yıl çok uzun bir süre. Bu süre zarfında başka yerden kapmış olmalısın

Durum
    asd
    Yeni Üye

Baska yerden kapmis olma ihtimalim yok gibi. Ya bu sigil degil et beni ya da ilginc bir gelisim gosterdi vucudumda. Kriyo sonrasi yok olursa ve bir daha tekrar etmezse hpvli olup olmadigimi nasil anlayabilirim acaba var midir boyle test?

Durum
    karmasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Kardeşim anladığım kadarıyla kafan baya bi karışmış ama hpvli oldugunu düşünmüyorum.Bi kere o siğil dediğin şey gerçekten siğil olsaydı hem beraber olduklarına bulaştırırdın hemde 6 yıl boyunda öyle sabit kalmaz.En baba 2 yılda ortaya çıkıp çoğalmaya başlıyor bu meret.

İlla test yaptıracam diyorsan bende Ankaradayım özelden ulaş bana yardımcı olurum.Ama şuna eminim hpvli değilsin.Bence teste vericeğin paraya git aşı ol.Böyle şüphe yaşaman bilinçli biri olduğunu gösterir vakit kaybetmeden aşılan.

Sağlıklı günler dilerim.

Bu Konu için Etiketler