Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 49 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV & Smear negatif, yeni siğil oluştu

Durum
    sissyspacek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

HPV & Smear negatif, yeni siğil oluştu

Merhabalar. Sorumu sormadan önce HPV hikayemden kısaca bahsetmek istiyorum.

Yaşım 23, 2019 nisan ayında vajinamda siğil çıkmasıyla doktora gittim. Siğil olduğu doğrulandı, kriyoterapi uygulandı ve smear alındı. Smear sonucum CIN2 çıkmıştı. Bu smeardan yaklaşık 4 ay önce yaptırdığım smear testi temiz çıkmıştı. Doktorum bana bir işlem uygulamadan önce deflagyn adlı ilacı kullanmamı, sonra da 3 ay bırakıp toplam 6 ayın sonunda tekrar smear yaptırmam istedi. Ben de dediği gibi yaptım. Bu süreçte bir kere daha kriyoterapi yaptırdım fakat tekrar edince koterle siğilleri aldırdım. Yine aynı süreçte HPV dna testi yapıldı, toplam 50 tipe bakıldı ve hepsi negatif geldi. Gelgelelim, koterle siğiller alındıktan sonra hiç tekrar etmemişti. Ta ki bugüne kadar. Bugün yeni bir siğil oluşumu gördüm ve yıkıldım. Daha bir ay bile olmadı temiz smear sonucumu alalı. Gerçekten atlattım sanıyordum. Hem HPV negatif hem de smear testim negatif gelirken tekrar siğil nasıl oluşabilir? Bu sonuçlarda mı bir hata vardı acaba düşünmeden edemiyorum.

Durum
    Yeni Üye

Cevap: HPV & Smear negatif, yeni siğil oluştu

Pardon 2020 nisan ayı olacaktı.

Durum
    Sercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Bu hpv denen illet muamma, her gun şaşırıyorum.
    Bi gun tip değiştirdiğini duyuyoruz. (O halde aşıya teste nasil güvenelim diyoruz )
    Bi gun tirnak arasindan gecer diye duyuyoruz.( Cinsel perhizde bari elle yakınlaşma olur derken icimize kurt düşüyor (
    Bi gun yalanci negatiflik. ( sizdeki ornek bu galiba )
    Bi gun 5 yaşındaki çocuk boğazında duyuyoruz ( hani oral az görünüyordu)
    Bi gun hpv kanser yapma orani yüzde 1 okuyorum diger gun herkeste hücre değişimi oluyor...

Vallahi en guzeli cehalet yani az bilmek galiba ... bildikce bildikce ankisiyete oluştu, bir daha nasıl düzeleceğim bilmiyirum

Durum
    Sercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Alıntı sissyspacek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar. Sorumu sormadan önce HPV hikayemden kısaca bahsetmek istiyorum.

Yaşım 23, 2019 nisan ayında vajinamda siğil çıkmasıyla doktora gittim. Siğil olduğu doğrulandı, kriyoterapi uygulandı ve smear alındı. Smear sonucum CIN2 çıkmıştı. Bu smeardan yaklaşık 4 ay önce yaptırdığım smear testi temiz çıkmıştı. Doktorum bana bir işlem uygulamadan önce deflagyn adlı ilacı kullanmamı, sonra da 3 ay bırakıp toplam 6 ayın sonunda tekrar smear yaptırmam istedi. Ben de dediği gibi yaptım. Bu süreçte bir kere daha kriyoterapi yaptırdım fakat tekrar edince koterle siğilleri aldırdım. Yine aynı süreçte HPV dna testi yapıldı, toplam 50 tipe bakıldı ve hepsi negatif geldi. Gelgelelim, koterle siğiller alındıktan sonra hiç tekrar etmemişti. Ta ki bugüne kadar. Bugün yeni bir siğil oluşumu gördüm ve yıkıldım. Daha bir ay bile olmadı temiz smear sonucumu alalı. Gerçekten atlattım sanıyordum. Hem HPV negatif hem de smear testim negatif gelirken tekrar siğil nasıl oluşabilir? Bu sonuçlarda mı bir hata vardı acaba düşünmeden edemiyorum.
    Geçmiş olsun, bazi tiplerin kuluçka suresi uzun oluyormuş. Bundan olabilir... yeni bir partneriniz olduysa belki ondan olabilir mi bu kadar kisa surede... şaşkınım dogrusu

Durum
    Mağdurella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Smear testin cin2 idi sonrasinda mi temiz cikti ? Yoksa temizdi cin2 oldu sonrasinda yine mi temiz geldi orasi karışık anlayamadim

Durum
    Yeni Üye

Alıntı Mağdurella Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Smear testin cin2 idi sonrasinda mi temiz cikti ? Yoksa temizdi cin2 oldu sonrasinda yine mi temiz geldi orasi karışık anlayamadim

Mart ayında yaptırdığım smear temizdi, daha sonrasında siğilleri fark ettiğimde yaptırdığım smear cin2 çıktı. Üzerinden 6 ay geçti (bu sırada da deflagyn kullandım) ve en son aralıkta yaptırdığım smear yine temiz geldi

Durum
    Yeni Üye

Yeni bir partnerim olmadı, hatta uzun bir süre cinsel ilişkide bile bulunmadım ama kuluçka süresinden dolayı olabilir dediğiniz gibi mantıklı geldi açıkçası. Ya da bende olan hpv tipi bakılan 50 tipin arasında değildi ve pozitif olmama rağmen negatif çıkıyordu diye de düşünüyorum şu an. Doktorlar da bununla ilgili hiçbir şey söylemiyorlar, o yüzden hepsi hipotez olarak kalıyor maalesef

Durum
    Mağdurella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Bende 3 kez yaptirdim ve hala tipine rastlayamadim önemli olan hücresel bozulma yapip yapmadigi ne guzel smear temiz gelmis hic canini sıkma bi kac kere daha temiz alirsan belli periyotlarda ondan sonra 3 yilda bir baktirin diyorlar zaten

Durum
    mert2036 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Alıntı Mağdurella Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende 3 kez yaptirdim ve hala tipine rastlayamadim önemli olan hücresel bozulma yapip yapmadigi ne guzel smear temiz gelmis hic canini sıkma bi kac kere daha temiz alirsan belli periyotlarda ondan sonra 3 yilda bir baktirin diyorlar zaten
    Üçüncü testi nerede yaptırdın

Durum
    karakiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

benim smear testimde ascus gelmisti. kolposkopi ve biyopsi de yapildi; ama doktora sordugumda hangi tip oldugunu, 16-18 degil, sadece yuksek riskli oldugunu biliyoruz, dedi.
    sanirim bazi tiplere bakiyorlar ozellikle. digerlerine bakmiyorlar ya da o tiplerin testi yaygin degil. bilimsel makalelerin bazilarinda tip X olarak da geciyor eger tarama spekturumunda degilse.
    sizinki benim durumuma benziyor biraz sigili cikarirsak. ben de 2019 yilinda hpv testi yaptirdim dogrudan. tamamen negatif cikti. 2020de pozitif cikti. o surecte bir iliskim olmadi. bu da virus kuluckadayken negatif ciktigini dusunduruyor bana. muhtemelen sizde de aynisi oldu. baska bir tip aktif oldu sonrasinda da belki.
    muhtemelen birinden 3 farkli tip kaptiysak ve taramada bir tip ciktiysa, sonrasinda baska tipten enfeksiyon gorulmesi muhtemel. immun sistem dusunce hepsi birden enfeksiyon yaratmiyor muhtemelen. o nedenle immun sistemi hep guclu tutmak zorundayiz. bir yandan da iyi bir sey aslinda. saglikli yasamaya calismak icin itici guc

Bu Konu için Etiketler