Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hücre degisikliği cin 1-2-3

Durum
    Deryaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Hücre degisikliği cin 1-2-3

Arkadaslar merhaba hpv tiplerinde sadece 16 ve 18 mi rahimde hücre değişikliği yaratıyor. Ve kanserleşme riski artıyor.
    Yani CIN 1-2-3 gibi evreleri geçirerek ilerliyor.
    Yoksa siğil yapan diğer tipler de mi hem siğil yapıp hemde hücre değişikliğine yol açıyor CIN 3 kadar ilerleyebiliyor rahimde. Akıl sır erdiremedim şahsen ben bu duruma kafam karıştı. Bilgisi olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.

Durum
    Hpvsavascisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cevap: Hücre degisikliği cin 1-2-3

Alıntı Deryaa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar merhaba hpv tiplerinde sadece 16 ve 18 mi rahimde hücre değişikliği yaratıyor. Ve kanserleşme riski artıyor.
    Yani CIN 1-2-3 gibi evreleri geçirerek ilerliyor.
    Yoksa siğil yapan diğer tipler de mi hem siğil yapıp hemde hücre değişikliğine yol açıyor CIN 3 kadar ilerleyebiliyor rahimde. Akıl sır erdiremedim şahsen ben bu duruma kafam karıştı. Bilgisi olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.
    16 ve 18 en risklileri ama diger yüksek riskli tiplerde hücre değişikliği yapıyor. Bu tamamen kişinin genleri yaşam tarzı ve diger faktörlerle etkili. Yuzde 70 inden 16 18 sorumlu ama. Digerler tiplerde oran daha az. Herhangi bir yüksek tip taşıyorsanız düzenli smear testi vermelisiniz. Beslenme,uyku düzeni ve hayat kalitenizi mümkün olduğunca arttirmalisiniz ki direnciniz yüksek olsun hucrelerde bozulma olmasın.

Durum
    Kıdemli Üye

Alıntı Hpvsavascisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    16 ve 18 en risklileri ama diger yüksek riskli tiplerde hücre değişikliği yapıyor. Bu tamamen kişinin genleri yaşam tarzı ve diger faktörlerle etkili. Yuzde 70 inden 16 18 sorumlu ama. Digerler tiplerde oran daha az. Herhangi bir yüksek tip taşıyorsanız düzenli smear testi vermelisiniz. Beslenme,uyku düzeni ve hayat kalitenizi mümkün olduğunca arttirmalisiniz ki direnciniz yüksek olsun hucrelerde bozulma olmasın.
    6 11 ya da diğer düşük riskli siğil yapan tipler hücre değişikliği yapmıyor mu yani vajinada siğil olsa dahi. Düşük tipe sahip olup hücre değişikliği yapan ve bunu yasayan arkadaşlar var mı merak ediyorum gerçekten

Durum
    Hpvsavascisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı Deryaa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6 11 ya da diğer düşük riskli siğil yapan tipler hücre değişikliği yapmıyor mu yani vajinada siğil olsa dahi. Düşük tipe sahip olup hücre değişikliği yapan ve bunu yasayan arkadaşlar var mı merak ediyorum gerçekten
    Araştırmalarıma göre 6 ve 11 icin doktorlar ihtimal vermiyor

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Her siğil tipi hücre değişimi ve kansere götürmez. Kansere gitme süreci zaten uzun, cin3 olduktan hemen kısa süre sonra kanser olmazsınız diye düşünüyorum buraya gelen kişiler de hpv konusunda bilinçli olduğu için aramızda hiç kanser olan biri olmadı. 6 ve 11 gibi tipler kanser riski düşük ben hiç sadece 6 veya 11 taşıyıp cin3 olan görmedim.

Durum
    Kıdemli Üye

Siğil yapan tipler büyük dudaklar ya da perine bölgesinde yoksa içerde oluyor mu. gözle görülür mü acaba içerde olsa rahimde vs. Sürtünmeyle geçiyor ya. Dış genitalde olmayıp sadece içerde oluşabilir mi gözle görülmeyen kısımda. Yoksa ilk önce dış genitalde siğiller oluşup içeriye geçebiliyor mu ?

Durum
    Merv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

İçte de dışta da olabiliyor. İçerde gözle göremediğin de oluyor. Ben ilk gittiğimde dışta hiçbirşey yoktu hatta ilk gittiğim doktor içte de görememişti ama sonradan başka doktora gittiğimde vajen içinde küçük siğiller gördü. Rahime kadar olmuyor kesin bilmiyorum ama rahim ağzında lezyon yapıyor siğilden ziyade. Vajenin iç kısmında küçük siğiller olabiliyor dışarda da olabiliyor.