Öncelikle merhaba, 22 yaşındayım ve bir kadınım. geçen ay vajina girişi yakınlarında üç veya dört adet sivilceye benzer siğil gördüm. Ailemde daha öncesinde ablam hpv atlattığı için siğili daha öncesinde duymuştum ve direkt olarak emin olmak adına devlet hastanesinde bir kadın hastalıkları doktorundan randevu aldım ve o da bunu doğruladı. Smear testi yapıldı ve acilen gardasil 9 lu aşıyı vurulmamı söyledi. yakma tedavisi ile de siğillerimi yok etti. hastaneden çıkar çıkmaz da ilk doz aşımı vuruldum. smear sonucum çıkana kadar özel bir hastanede hpv testi oldum ve maalesef yüksek miktarda pozitif olmak üzere 66,51,18,42,40 ve orta düzeyde pozitif 43,54,6,11 hpv virüsü çıktı. Gerçekten konuya hakim değilim bu yüzden normalde kişilerde sadece bir iki tip mi çıkıyor ve bende bu kadar tipin aynı anda çıkması aşırı riskli mi yoksa normal mi maalesef bilgim yok ve bu yüzden de aşırı korkuyorum hepinizin bilgi birikiminize sığınıyorum. Smear sonucumu da maalesef online bir şekilde öğrenemediğim için ne çıktığı konusunda halen bir fikrim yok. Yarın hastaneye gidip öğreneceğim. ilk yakma işlemimin üstünden yaklaşık bir buçuk ay geçti ve tekrar siğiller çıktığını fark ettim. aynı şekilde onları da yaktırmayı düşünüyorum. Bu süreçte erkek arkadaşıma onda da siğil olup olmadığı konusunda danıştığımda daha önceki yıllarda siğile benzer şeylerin çıkıp yok olduğunu bu yüzden tam olarak o mu emin olmadığını söyledi. hpv hakkında bir bilgisi bugüne kadar yoktu ve yönlendirmemle hastaneye gitmesi üzerine şu an onda da yine siğil olduğunu öğrendik. Kim kime geçirdi tam olarak bilmiyoruz. Doktoru yalnızca siğil olduğunu doğrulamış ve cildiyeye yönlendirmiş. Onun da aynı şekilde test ve aşı yaptırması gerekiyor mu, erkekler bu konuda nasıl bir tedavi izliyor bilmiyorum bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim. Bağışıklığı yüksek tutmak gerektiğini okudum ve zaten sigara kullanmıyorum. bunun dışında hangi ilacı gerçekten tavsiye edersiniz bunu öğrenmek isterim ve yine forumdan okuduğum kadarıyla jilet uygulaması kesinlikle yanlış olarak görülüyor aynı problem ağdada da geçerli mi? Yanıtlarınızı bekliyor olacağım şimdiden çok teşekkürler ve aynı durumu yaşayan herkese çok geçmiş olsun.