Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Biraz dertleşme..

Durum
    Hpvsavascisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Biraz dertleşme..

Bugün anadolu şehrindeki bir devlet hastanesinin kadın hastalıkları ve dogum bölümüne gittim. Doktor şikayetimi sordu ve ben de hpv 31 taşıdığımı siğil olup olmadığını kontrol ettirmek istedigimi sordum. Neyse beni üreme sağlığı bölümüne gönderdi hemşire ile. Ben hazırlandım jinekoloji masasına yattım. Doktor bey geldi. Sadece gözle muayene etti bisey yok dedi. Peki vajen içine yerleşmiş olamaz mı dedim yok olsa dışarda olur dedi. Spekulum aletini bile kullanmadan öyle göz ucu ile baktı.
    Neyse orda ketemden de bir ebe vardı. Yıllık smear testinizi yaptırın 5 yıl sonra da hpv dna testi yapılır dedi. Ama pozitifsem her yil hpv testi yatırabiliyorum dedim. Yoo hayir 5 yıl sonra dedi.
    Ilk ketemde testimi alan hemşire de biz sadece hpv dna ya bakıyoruz smear e bakmıyoruz demişti. Gittim smear yaptırdım baska yerde tekrar. Sonra ketemden sonucum geldi smear e de bakılmış.
    Demem o ki hpv değil bilgi kirliliği doktorların ilgisizliği yoruyor. Hpv nin biyolojik etkileri ve psikolojik yorgunluğuna bir de bu sorunlar ekleniyor.
    Hpv yi belki atamayacağım ya da atsam bile yıllık smear testi ve jinekolojik muayene şart. Galiba kendime işinin ehli bir jinekolog bulmam gerek düzenli kontroller icin. Her doktora kendini anlat hastalik öykünü paylaş yoruyor. Keşke bu konuda doktorlarımızın hepsi anlayışlı ve hassas olsa bizim hpv ile birlikte bu hastalığın psikolojik yükünü de taşıdığımızı bilip muayene etseler ya da bize anlatsalar.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Biraz dertleşme..

Merhaba hpv savaşçısı eğer maddi durumun musaitse özel hastaneye gitmeni öneririm orada hiç böyle sorunlar yaşamazsın. Hpv genotipleme yani tip belirleme testini de hastanede değil özel laboatuvarda ol, hastanelerden bir miktar daha uygun oluyor fiyat olarak.