Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 13 Kasım 2020 - Hpv pozitif olduğumu öğrendim!

Durum
    ekim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

13 Kasım 2020 - Hpv pozitif olduğumu öğrendim!

Merhaba,
    Umarım herkesin keyfi yerindedir. 13 Kasım'da hpv pozitif olduğumu öğrendim ve dün siteye kayıt oldum. Şu an ve ilerleyen zamanlarda yaşayacağım(ız) süreci size aktarmak istedim. Yorumlarınız ve desteğiniz önemli. Öncelikle hpv bulaşı tahminen 2-2,5 yıl öncesine kadar dayanıyor. Bu süre zarfında hiç siğilim çıkmadığı için asla fark etmedim. İlişkimden sonra hiv aids sifiliz vs. testleri yaptırdım ancak sadece bir ilişkim olduğu için hpv yaptırmaya gerek duymadım. Ekim 2019'da yeni bir ilişkiye başladım ve cinsel birliktelik oldu. Aralık 2019'da sevgilimin penisinde 2 adet siğil(?) çıktı. 3 farklı doktora gitti. İlk doktor hpv olduğunu söyleyip direkt dondurdu. Sonraki 2 doktora gittiğimizde fotoğrafını gösterdik ve siğile benzemediğini söylediler. Ben de sonrasında hastaneye gidip hpv dna + smear testi yaptırdım. Ancak doktor hpv dna bakmamış! Sonuçları almaya gittiğimde smear testini elime tutuşturup bir şey olmadığını söyledi (?) Smear testim negatifti. Hala doktora sövüyorum. Biz de diğer iki doktor siğile benzetmeyince ve bende hiç siğil olmayınca önümüze baktık. Pandemi süreci de girince bu konu askıda kaldı. Derken yine şüphemizi atmak adına Ekim 2020'de yeniden smear + hpv dna testi yaptırdım. Doktorum çok iyiydi. Siğilimin olmadığını ve sakin olmamı söyledi. Pozitifse de 30 yaş altında zaten negatife dönecektir diyerek rahatlattı. Bu kez smear testimde ''ASCUS + Nadir iri çekirdekli hücreler mevcuttur.'' yazıyor. HPV DNA testimde 16 ve 18 NEGATİF. Yüksek risk genotipleri (31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) POZİTİF! Hpv genotipleme ve kolposkopi yaptırmak için Salı gününe randevu aldım. CIN1-2-3 şeklinde ilerlemesi beni çok korkutuyor. Bu testte 6-11 gibi düşük riskli ve siğil yapan tiplerin varlığına bakılmaması kötü oldu. Umarım taşımıyorumdur. Üstüne test sonucum çıkmadan önceki 2 hafta korunmalı/korunmasız/oral ilişkide bulunduk. Çünkü siğilsiz ve tek eşli olduğumuz için risk grubunda görmedik kendimizi. (Sevgilimin ilk cinsel ilişkisi) Sevgilimde 1 sene boyunca siğil (bundan da emin değiliz) çıkmadı, benim ise bugüne kadar hiç çıkmadı. 22 yaşında yalnızca bir ilişkiden hpv kapıp bunu yeni ilişkime fark etmeden taşıdığım için inanılmaz suçlu hissediyorum. Sevgilimi soracak olursanız anlayışla karşıladı ve suçlu hissetmemem için beni rahatlattı. Şu an birlikte AminoUp AHCC aldık ama bundan sonra Time Health alacağız. Solgar VM-75 multivitamin + propolis ve imutor B glukan + sağlıklı beslenme ile süreci atlatmaya çalışacağız. 4 senedir grip bile olmamama rağmen 2-2,5 yıldır fark etmeden pozitif kalmam da ayrıca yıpratıyor. Umarım ahcc ile negatif olurum. Herkese sağlıklı günler...

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: 13 Kasım 2020 - Hpv pozitif olduğumu öğrendim!

Selamlar Ekim, hoşgedin foruma

Evet 30 yaş altındaysan hpv negatif olma ve virüsü vucudundan nispeten yaşça büyük kişilere (34-45 yaş) göre atman daha kolay oluyor.
    Hpv tip 16 ve 18'in olmaması iyi ama diğer yüksek riskli tiplerin hepsini taşıyor musun? Yaklaşık 8-10 tip yani?

Cin2 veya cin3 olman korkutmasın seni. İnan bana ben de çok korkmuştum cin3 olduğumu öğrendiğimde, hem de smear'im sadece ascus çıkmıştı. Ama basit bir operasyon ile leep yapıyorlar ve cin2-cin3lü bölgeyi temizliyorlar, rahime zarar vermiyorlar sadece rahim ağzından yani ileride bebeğin tutunacağı yer olan bölgeye leep yapıp ordan parça alıyorlar, kötü hücreyi alıyorlar ve sonra rahmin bebek gibi oluyor, daha doğrusu doktorum bana öyle demişti, yeni doğmuş bir bebeğinki gibi olacak demişti. Bu konuya ciddi kafa yormuş biri olarak şunu söyleyeyim: tek handikapı erken doğum riski oluyor. Örneğin 7.ayda - 8.ayda çocuğun dünyaya gelebilir hamile kaldığında. Hamile kalamama gibi bir durum yokmuş bunu da hem internetteki makalelerden hem de doktordan teyit etmiştim.

Basit bir operasyon hayatına devam ediyorsun gayet ertesi gün. Sadece kanama riski oluyor leepten sonra öyle bir durum olursa doktor gazlı bez yerleştirip kanamayı durduruyor. O da sonrasında bitiyor. Bence şimdiden bu ihtimalleri düşünme ama hayatını karartacak kötü bir şey değil.

Durum
    Yeni Üye

Hoşbuldum Arya Leep konusunda beni rahatlattığın için teşekkür ederim. 16-18 taşımadığım için şanslıyım gerçekten. Siğil yapan türleri de taşımadığımı umuyorum, bugüne kadar siğilim hiç olmadı çünkü. Sanırım yüksek tiplerden birini veya birkaçını taşıyorum. Hpv dna ile pozitif olup olmadığımı öğrendim ancak genotipleme yaptırmadım. Salı günü genotipleme sonrası hangi tipleri taşıdığımı öğreneceğim diye düşünüyorum. Bir de kolposkopi yapılacak. 8 ayda negatiften ascusa ilerlediği için tedirginim bayağı ama umarım güzel sonuçlanacak. YouTube’da doktorsitesi.com kanalında Prof Dr Süleyman Engin Akhan beyin videolarını izleyerek rahatladım biraz -,-

Durum
    Admin

Geçmiş olsun ekim, bakalım sonuçların gelsin de kaç tip taşıdığını görürsün ona göre süreç biraz daha uzayabilir 2 tipten fazla taşıyorsan. Ama yılma, bu günler geçip gidecek ve bitecek. Sadece siğil olsun başka bir şey olsun çıktığında moralini bozma. Bugünden itibaren kendine 1 yıl ver ve bu 1 yıl kendine beslenme, uyku düzeni, öğünlerin anlamında çok iyi bak ve bağışıklığını güçlendirmeye çalış.

Durum
    Yeni Üye

Benim de korkum 2 tipten fazla çıkması Arya. 2-2,5 sene pozitif kalınca şüphelerim o yönde arttı açıkçası. Bir de yüksek riskli grup olduğu için dirençlidir diye düşünüyorum? Bir bilgin var mı bu konuda? Ben 6 ay vermiştim umarım hayal kırıklığına uğramam. Tipleri öğrendikten sonra 2 seneye kadar yolu var :P

Durum
    Admin

Bazı yüksek riskliler dirençli olabiliyor evet benim hpv negatif olmadan önceki tipim tip 56'ydı. Tam 17-18 ay boyunca hpv'ydim. Yani beni 1buçuk yıl uğraştırdı bi fiil. Gerçi ahcc kullanınca iyi oldu epey ama ahcc kullanmadığım o 9 ayda sürekli az da olsa siğilim çıktı, leep oldum vs vs. Bazı tipler etkileyici olabiliyor cidden ama her tip için geçerli değil.
    6 ay az bir süre gerçekten yine de sen kendine 1 yıl ver derim sonra hayal kırıklığı olmasın diye

Durum
    Yeni Üye

Bu kadar geç öğrenmem epey olumsuz etkiledi. Siğil olarak belirti verseydi erken tanı açısından iyi olurdu ama yine de iyi ki siğilim olmadı. Sen tahmini kaç ay sonra öğrendin acaba? İnsanı obsesif eden bir virüs. Acaba ile başlayan bir sürü sorum var.

Durum
    Admin

Alıntı ekim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kadar geç öğrenmem epey olumsuz etkiledi. Siğil olarak belirti verseydi erken tanı açısından iyi olurdu ama yine de iyi ki siğilim olmadı. Sen tahmini kaç ay sonra öğrendin acaba? İnsanı obsesif eden bir virüs. Acaba ile başlayan bir sürü sorum var.
    2 ay sonra siğilim çıkarak öğrenmiştim. Genelde siğil çıkaran kişilerde 2-6 ay arasında çıkıyor.

Durum
    Yeni Üye

Arya, sen ne kadar sürede CIN3 olduğunu öğrendin? Yani ilk kolposkopide CIN3 müydün? Yarın kolposkopiye gireceğim için stres oldum

Durum
    Admin

Alıntı ekim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arya, sen ne kadar sürede CIN3 olduğunu öğrendin? Yani ilk kolposkopide CIN3 müydün? Yarın kolposkopiye gireceğim için stres oldum
    Hayır benim hikayem biraz değişik. Smear'de ascus çıktı ama doktor rahimde yara gördü. O yarayı alayım sadece biyopsiye göndereyim dedi. Aldı gönderdi cin3 çıktım. Ondan sonra leep oldum.