Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hangi HPV ne kanseri yapar?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Hangi HPV ne kanseri yapar?

Alıntı Hpvsavascisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar şunu cok merak ediyorum. Eğer yüksek riskli tiplerden birini taşıyorsak eninde sonunda kanser öncüsü lezyon gelişecek mi ama 5 yıl ama 10 15 yıl sonra leep veya diğer cerrahi işlemleri geçirecek miyiz. Yüksek riskli bir veya birkac tipi taşıyıp ama uzun yıllar hicbir olumsuz durumla karşılaşmayan var mıdır?
    Her zaman gelişmeyebilir. Ama rahim içinde hücre değişikliği olma ihtimali var tabii ki ama bunları artıran bazı faktörler var; hpv'li biriyle ilişki kurmaya devam etmen ve cinsel ilişkiye devam etmek, bagısıklıgını güclendirmeden kendine iyi bakmadan sigara vs içerek devam etmek gibi...
    Yani ama gün sonunda sen bilinçli birisin ve doktora gidip geldiğine göre sen kanser olmazsın. Çünkü düzenli gidiyorsun. Ek olarak en fazla cin1-cin2 tarzı öncü lezyon olur, bu olursa da leep yaptırıyorsun ve rahim ağzı tertemiz oluyor. Ama bu noktadan sonra eğer yine partnere dikkat etmezsen tekrarlama ihtimali var. Bunlara dikkat edersen nüks ihtimali çok düşük...
    Uzun yıllar bununla yaşamak yerine negatif olmaya çalışmak bana daha doğru geliyor.

Durum
    Hpvsavascisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her zaman gelişmeyebilir. Ama rahim içinde hücre değişikliği olma ihtimali var tabii ki ama bunları artıran bazı faktörler var; hpv'li biriyle ilişki kurmaya devam etmen ve cinsel ilişkiye devam etmek, bagısıklıgını güclendirmeden kendine iyi bakmadan sigara vs içerek devam etmek gibi...
    Yani ama gün sonunda sen bilinçli birisin ve doktora gidip geldiğine göre sen kanser olmazsın. Çünkü düzenli gidiyorsun. Ek olarak en fazla cin1-cin2 tarzı öncü lezyon olur, bu olursa da leep yaptırıyorsun ve rahim ağzı tertemiz oluyor. Ama bu noktadan sonra eğer yine partnere dikkat etmezsen tekrarlama ihtimali var. Bunlara dikkat edersen nüks ihtimali çok düşük...
    Uzun yıllar bununla yaşamak yerine negatif olmaya çalışmak bana daha doğru geliyor.
    Arya smear in yanılma payı beni korkutuyor ve özellikle 16,18,31 ve 45 rahim ağzının iç tarafına yerlesiyormus smear ise rahim agzinin dış tarafından alınıyor bu sebeble ancak ileri evrelerde yakalanabiliyor. Onceden de yilda 1 yatırırdım şimdi 6 ayda bir ama şunu da düşünüyorum yılda 1 de kolposkopi mi yapılsa?
    Bunun yanında 3 yıldır evliyim genellikle prezervatif ile korunduk ama sonucta 1 tane de çocuk yaptık yani esimde de illaki vardır. Su an birlikte olmuyoruz negatif olana kadar ama esimin negatif olma ihtimali cok düşük çünkü bahsettigin sigara alışkanlığı ve kötü beslenme alışkanlığı var. Ben zaten dikkat ederdim su an daha fazla özen gösteriyorum bağışıklığımı güçlendirmek adına. Birimiz negatif olur digeri pozitif kalırsa evliligimiz ne olur bilmiyorum 😶

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Evet smear'de yanılma payı var maalesef %25 miş. Az bir rakam değil. Ama şöyle düşün muayane sırasında bir anomali veya rahim içinde yara vs farkederse doktor yaraya biyopsi yapılabilir alıp o sekilde ögrenilebilir. İkinizin de negatif olması hpvden kurtulmak için önemli olur canım yoksa bulaş-tekrar bulaş gibi etkiler olabilir tabi.

Bu Konu için Etiketler