Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kafamda deli sorularla geldim

Durum
    Ghost111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Kafamda deli sorularla geldim

Herkese merhaba,
    Yaklaşık 1 senedir forumu uzaktan uzağa takip ediyorum. 34 yaşındayım. Bende bu virüsü öğrendikten sonra zor zamanlar yaşamaya başladım. Ama artık hikayemi yazmam gerektiğini hissettim. Eylül 2019 da öylesine gittiğim bir kadın doğum muayenesinde smear aldirdim ayrıca aynı anda doktorun benden hpv testi aldığını bilmiyordum bile. Aralık 2019 ayinda sonuçlarımi göstermek için gittiğim anda doktordan smearin temiz fakat hpv testinin pozitif olduğunu ve tipinin 51 olduğunu öğrendim. Doktora o nedir dediğimde bilmiyor musun? Cevabı aldım. Tek tepkim hayır oldu. 1 sene sonra smear yaptır dedi sadece ve gönderdi. (Devlet hastanesi) Dediğim gibi herhangi bir sigil vb. belirtim yoktu sadece uzun süreden beri smear aldirmadigim için öylesine gitmiştim. Halende hiç siğilim yok şükür. Belirtisiz gruptayim. Tabi internette araştırma yapınca olayın çokta basit olmadığını anladım. Sonrasında haftasında özel başka bir hastanede smear yaptırdım o da temiz çıktı. Ama yine peşini bırakmadım ve tum sonuçlar ile Hakan hocaya gittim. Hpv tipleme testimde 51,59,68 olarak cevap aldım. Dünya o anda başıma yıkıldı. Neyle karşıya karşıyaydım hiç bilmiyordum halende bilmiyorum. 6 ay ahcc kullanmamı ve sonrasinda smear yaptırmami istedi. Şubat 2020 yılının ilk gününden itibaren Eylül 2020 ortasına kadar yaklaşık 8 ay ahcc kullandım. (Maddi, manevi insanı çökertiyor bu durum) Propolis aldım, yeşilçay içtim. Vitamin aldım. Sigarayı bıraktım. Arada 1 tane çok istersen içtim. Cok az zaman günde 1 içtim. Ayda 1 alkol oldu ya da olmadı. Ayrıca sonradan başka problemlere sebep olmaması adına histeroskopi ile polip aldırdım. Smear vermem gerekiyordu fakat korkuyordum tabi. 2 Ekim 2020 günü verdiğim smear birkac gün önce Ascus olarak çıktı. Doktor kolposkopi ile baktı ama biyopsi almadi. Ama hücre degisikliginin göründüğünü söyledi. Leep konizasyon önerdi. Tabi hemen karar vermek istemedim. Polip ameliyatı olduğum kadin dogum doktoruma gittim. Ascus un illa hpv kaynaklı olmadığını, enfeksiyonun başka şeylerden de kaynaklanabildigini söyledi. Ve enfeksiyon tedavisine başladı. Şu anda antibiyotik ve fitil kullanımına başladım. 1 ay sonra smear verecegim. Doktoruma göre smear %95 temiz çıkacak. (Inşallah 🙏) Ama hpv tipleme testini şubat sonunda yapacak. Bu kadar şeye rağmen Ascus çıkması bu virüsü atamadığımdan mi? Yoksa başka bir enfeksiyon mu?
    Internette yazan bu virüsün kişiye ve bağışıklığa göre 6 ay ile 3 Sene arasında atıldığı. Ama doktorun dediği 1 sene içinde atıldığı. Atamadıysan seninle ömür boyunca yaşayacağı. Kime güveneceğim.
    Ben bu virüsü Eylül 2020 de alınan test ile öğrendim. Ne zamandır taşıyorum ki vücudumda ne zaman atacağım. Kulucka evresi 2 ay ile 6 sene arası diyor.
    Belkide senelerdir taşıyorum bu illeti. Ama öğrendikten sonra yaptıklarımla Attım mi? Atacak miyim? Atamayacak miyim? Bilemiyorum. Neyi baz alacağım. Korkuyorum ve çaresiz hissediyorum. Zaten zor geçen hayatıma birde bu eklendi. Atamazsam ne olacak peki?
    1 senedir uykularım kabus. Psikolojik olarak iyi değilim. Sabrediyorum. Belirsizlik çok kötü.
    Çok uzun yazdım kusura bakmayın. Şimdi inşallah önümüzde yaptıracağım smear temiz çıkar. Doktoruma göre sonrasında 6 ayda 1 smear olacağım. Şubat Mart gibide hpv tiplemesini yaptırmayı düşünüyorum. Ya negatif olmamışsam ne yapacağım. Leep için smear sonucuna göre sanırım hareket edeceğiz. Insanın hayatında sınavlar hiç bitmiyor. Tek isteğim inşallah bunun bir kurtuluşunun olması hepimiz için.

Durum
    Eichmann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Kafamda deli sorularla geldim

1 senede atamazsan ömür boyu taşınacağı çok komik ve aşırı saçma olmuş. Bilimsel araştırmaları okuyunca doktorun karşısında kahkaha atabilirsin.

Max 3 yılda atılıyor onlar da en kötü tipler.

Canınızı sıkmayın sayın ablacım zaten bu hastalığı insanların %80 i ya taşıyor ya da siğili var ve çoğunun umrunda değil. Üstelik bende bu hastalığın olduğunu öğrendiğimde çevremdekileri bilinçlendirmeye çalıştım; İnanın sadece benim tanıdıklarımın %70 inde var. Hatta ailedeki dayılarım, amcalarım: "Yıllardır bende var ben hiç doktora gitmedim bişicikler olmuyor senin dert ettiğin şeye bak" vs. Şeyler söylüyorlar.

Boşverin, sürekli bir büyüteç ile kendinizi kontrol ettirin. siğil çıktıkça yaktırın stresten uzak durun, bölgeyi kaşımayın, traşlamayın.
    En kötü 5-6 aya tamamen negatif olursunuz

Not: yassı siğiller biraz zor görülebiliyor. Kendinizi her hafta karanlık bir odada bölgeye ışık tutarak büyüteçle derince muayene edin Sivilce başlangıcı gibi kırmızı içinde küçük küçük kırmızı benekler var ise onlar siğilin beslendiği damar ve onların tamamına yakını siğil. Çıktıkça bölgeyi kalemle işaretleyip cildiyeye ya da jinekoloğa gidin yaktırın en iyi böyle savaşılır canınızı da sıkmayın siğil bu tümör değil. Tümörleşene kadar da ohoooooooooo

Durum
    Preciousone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Lütfen moral bozma. Hiç öğrenmemiş olarak da yaşayabilirdin ve ileride daha kötü sonuçları olabilirdi. En azından artık farkındasın ve takibini yaparak bundan kurtulacaksın. Ne güzel siğilin olmamış bu da bir şey. Siğille uğraşmak da çok can sıkıcı çünkü. Seninle aynı zamanlarda öğrenmişiz hpv olduğumuzu. Ben de 1 senedir hpv ile birlikteyim ve bende 7 tip vardı. Senin gibi çok dikkat ettim ahcc ile birlikte fakat sadece 1 tip eksilmiş diğerleri duruyormuş. Olsun dedim yılmadım devam ediyorum her şeye. Bağışıklığımı yüksek tutmak için çabalıyorum. Psikoloji de buna çok etkili bence. Umutsuzluğa düşmemek lazım. Birçok kadın bu virüsü taşıyor çoğu farkında bile değil. Biz farkındalıkla bunu yeneceğiz inşallah.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Evet doğrudur ascus sadece hpv kaynaklı değil, ascus'a çok takılmanızı da önermem benim doktorum fitil vermişti hap falan vermişti zamanında. Geçmiş olsun bu arada hepimiz bu zor dönemlerden geçtik, umuyorum ki siz de atlatacaksınız

Durum
    hpvvv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Ne kadar süredir ahcc kullanıyorsunuz acaba 7 tip gerçekten çok 2 sene gerekli muhakkak bende 3 tip var

Bu Konu için Etiketler