Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV tip değiştirme efsanesi?

Durum
    Kayakar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

HPV tip değiştirme efsanesi?

Arkadaşlar bu konu çok kafamı kurcalıyor. Böyle bir şeyi hiçbir kaynaktan okumadım, doktor da söylemedi ama forumda bazıları böyle bir şey yazmış. Bir tiple enfekte olup bu tipin bir süre sonra başka bir tipe dönmesi bilimsel olarak mümkün mü? Ben farklı zamanlarda yapılan testlerde farklı sonuçlar alınmasını kişinin çok ilişkililiğine veya virüsün farklı kuluçka süresine bağlıyorum

Durum
    Merv.000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Cevap: HPV tip değiştirme efsanesi?

Bende farkli kulucka surelerine bagliyorum veya test hatalarina.. burda tip degistirdiginden emin sekilde yazanlar oldu hic yeni iliski yasamadan bi tipin gidip baska bi tipin geldiigini soyleyenler oldu ama ben eskiden kapmis olup yeni belirdigini dusunuyorum digerini de atlatmistir herhalde ya da testte hata yapilmistir. Tip degistirmesi bana da mantikli gelmiyor hic bi zaman da gelmedi. Ayrica cok doktora sordum hepsi tip degistirmez diyor bilemiyorum belki degistirir diyen doktor da vardir cok muallakta bi konu ama ben inanmıyorum

Durum
    Kıdemli Üye

Alıntı Merv.000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende farkli kulucka surelerine bagliyorum veya test hatalarina.. burda tip degistirdiginden emin sekilde yazanlar oldu hic yeni iliski yasamadan bi tipin gidip baska bi tipin geldiigini soyleyenler oldu ama ben eskiden kapmis olup yeni belirdigini dusunuyorum digerini de atlatmistir herhalde ya da testte hata yapilmistir. Tip degistirmesi bana da mantikli gelmiyor hic bi zaman da gelmedi. Ayrica cok doktora sordum hepsi tip degistirmez diyor bilemiyorum belki degistirir diyen doktor da vardir cok muallakta bi konu ama ben inanmıyorum
    Ben hiç değiştirir diyen doktor görmedim Merve hanım. Herhalde bir tane bile kanıtlanmış böyle bir vaka olsa veya bilimsel olarak mümkün olsa mutlaka duyardık, işin uzmanı bir doktor bundan mutlaka bahsederdi. Hatta genital siğillerin kanserleşmesi diye bir şeyin bile söz konusu olmadığını söylüyorlar.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Efsane değildir.

Doktorla yapılmış röportajımız var. Ben arya olarak dr.nevra topalismailoglu ile yaptım. O kısımdan alıntıyı buraya yapıştırıyorum:

''Hpv taşıyıcısı biri başka birine hpv virüsünü bulaştırdıktan sonra bulaştırdığı tip neden tip değiştiriyor?

Bir çok hastamızda da , kişisel gözlemimiz, partnerler arasında tek eşli oldukları dönemde farklı bir temas olmamasına rağmen HPV tipinde değişikliklerin görülebildiği yön. Bunun en sık sebebi bunun bir DNA virüsü olması yanında HPV tiplerinin kişiden kişiye farklı inkubasyon süresi olabileceği için bir kişide HPV testinde tespit edilen HPV tipinin diğer kişi tarafından alınmış olmasına rağmen uzun bir inkübasyon süresi veya “sessiz enfeksiyon” olabilme olasılığı ile tespit edilememsei veya aynı HPV tipinin daha sonraki süreçte pozitif olarak çıkabilme olasılığıdır.

HPV kişiye özel bir hastalık olup aynı tipler farklı kişilerde değişik inkubasyon süresi ve değişik sonuçlar soğurabileceği gibi vücutta kalış süreleri de değişik olabilmektedir. Burada en önemli faktör kişinin bağışıklık sistemidir. HPV nin vücuttat yapığı “HPV Yolculuğu” sürecini ve olası etkilerini işte bu bağışıklık sistemi, cinsiyet, sigara / tütün alışkanlığı, kişinin yaşı, sistemik hastalıklar, aynı zamanda HSV varlığı gibi ek faktörler belirler. ''

Tüm röportajı okumak isteyenler için: https://hpvliyiz.wordpress.com/2019/...-ile-roportaj/

Durum
    Kıdemli Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Efsane değildir.

Doktorla yapılmış röportajımız var. Ben arya olarak dr.nevra topalismailoglu ile yaptım. O kısımdan alıntıyı buraya yapıştırıyorum:

''Hpv taşıyıcısı biri başka birine hpv virüsünü bulaştırdıktan sonra bulaştırdığı tip neden tip değiştiriyor?

Bir çok hastamızda da , kişisel gözlemimiz, partnerler arasında tek eşli oldukları dönemde farklı bir temas olmamasına rağmen HPV tipinde değişikliklerin görülebildiği yön. Bunun en sık sebebi bunun bir DNA virüsü olması yanında HPV tiplerinin kişiden kişiye farklı inkubasyon süresi olabileceği için bir kişide HPV testinde tespit edilen HPV tipinin diğer kişi tarafından alınmış olmasına rağmen uzun bir inkübasyon süresi veya “sessiz enfeksiyon” olabilme olasılığı ile tespit edilememsei veya aynı HPV tipinin daha sonraki süreçte pozitif olarak çıkabilme olasılığıdır.

HPV kişiye özel bir hastalık olup aynı tipler farklı kişilerde değişik inkubasyon süresi ve değişik sonuçlar soğurabileceği gibi vücutta kalış süreleri de değişik olabilmektedir. Burada en önemli faktör kişinin bağışıklık sistemidir. HPV nin vücuttat yapığı “HPV Yolculuğu” sürecini ve olası etkilerini işte bu bağışıklık sistemi, cinsiyet, sigara / tütün alışkanlığı, kişinin yaşı, sistemik hastalıklar, aynı zamanda HSV varlığı gibi ek faktörler belirler. ''

Tüm röportajı okumak isteyenler için: https://hpvliyiz.wordpress.com/2019/...-ile-roportaj/
    Evet okumuştum ama bunu daha çok eşler arasında nasıl farklı tipte hpv olabiliyor sorusuna cevap olarak düşünmüştüm. DNA virüsü olduğu için bir başka kişiye bulaştığında bulaşan kişide farklı bir tipte görülebilir diye anladım.

Benim sormak istediğim tek bir kişi bir tane hpv tipine sahip diyelim. Bu kişinin sahip olduğu tip zamanla başka bir tipe evrilebilir miydi

Durum
    Melani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Arkadaşlar Merhaba, benim 2 buçuk sene evvel smear testim temiz çıkmıştı, ancak sonrasında yaptırdığımda ascus çıktı, ve hpv 31 olduğumu öğrendim.kolposkopi işlemi sonucu adenokarsinoma in situ tespit edildi ve konizasyon işlemi yapıldı. Yani buradan anlıyoruz ki smeare asla güvenmemek gerekiyormuş, smear ve hpv tiplemesi birlikte yapılmalıymış. İşlemden sonra aşı da oldum ancak yeniden yapılan tiplemede hpv 16 olduğu tespit edildi, ciddi bir şaşkınlık içindeyim, aynı durumu yaşayan var mı?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı Melani Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Merhaba, benim 2 buçuk sene evvel smear testim temiz çıkmıştı, ancak sonrasında yaptırdığımda ascus çıktı, ve hpv 31 olduğumu öğrendim.kolposkopi işlemi sonucu adenokarsinoma in situ tespit edildi ve konizasyon işlemi yapıldı. Yani buradan anlıyoruz ki smeare asla güvenmemek gerekiyormuş, smear ve hpv tiplemesi birlikte yapılmalıymış. İşlemden sonra aşı da oldum ancak yeniden yapılan tiplemede hpv 16 olduğu tespit edildi, ciddi bir şaşkınlık içindeyim, aynı durumu yaşayan var mı?
    Smear testine hiçbir zaman hpv konusunda güvenmemek gerekiyordu zaten, yani en basından beri forumda söyledigimiz bir şey bu. %25 yanılma payı var. Eger doktor rahimde veya girişte sorun görmüyorsa ok ama sorun görmesine rağmen smear testi normal çıkıyorsa orda şüphe duyacak bir şeyler vardır. Smear'de ascus çıkıp biyopsi yapıldığında gerçekte cin3 çıkan biriydim.

Durum
    creep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Merhabalar herkese.
    Daha önce yaptırdığım hpv testimde tip 56 taşıdığımı öğrenmiştim. Bugün Ketem sonucumda tip 58 olduğunu öğrendim. Bu tip değiştirmeyi nasıl yorumlayabiliriz? Tip 56’yı vücudumdan attığım, uykuda olan 58 ile savaşmaya başladığım yorumu gerçekçi olur mu?

Durum
    Dayettine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Pubmedde bir çok makale tip değiştirme diye bir şeyin olmadığını, eşler arasındaki değişik tip sonucu gelmesini yada test tekrarında farklı sonuç gelmesini cross-reactivity(çapraz reaksiyon olarak söylüyor). Yani hpv bir çalı gibi yapıda olduğu için olmayan tipleri , test makinaları o da varmış gibi gösterebiliyor. Eğer erkenden test yaptırdıysanız belki viral yükü çoğalmamıştır 58in ve test makinası o an görmemiştir viral replikasyon artınca görmeye başlamıştır fakat hpv bulaşından sonra 6ay-1yıl gibi bir süre sonra tekrar test verdiyseniz yüksek ihtimal çapraz reaksiyondan dolayı tip değişikliği olmuştur ve bundan dolayı 56yı 58olarak yada zamanında 58i 56 olarak görmüşsünüzdür başka bir cinsel ilişkide bulunmadıysanız

Durum
    creep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Dayettine selamlar cevabın için teşekkür ederim. Mart ayında yapılan testte yalnızca yüksek riskli taşıdığımı öğrendim tipini bilmiyordum, eylül ayında özel lab sonucunda tip 56, son yaptırdığım test ise (kasımda örnek almışlardı) Ketem’de tip 58 çıktı.