Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV hakkında yanlış bilinenler

Durum
    Kayakar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

HPV hakkında yanlış bilinenler

Arkadaşlar merhaba
    Sizin de bildiğiniz gibi hpv hakkında internetteki bilgiler çok çelişkili, bazıları eski, bazıları yanlış. Doktorların söylediklerinde de durum çok farklı değil, yeni gelişmeleri takip etmesine veya yorumlamasina göre iş çok değişiyor

Hadi bunları geçtim eldeki doğru bilgiler de yanlış yorumlanıp forumda bilgi kirliliği oluşturuyor. Örneğin doktorlar virüsün yıllar içerisinde %98 vücuttan atıldığını söylüyor. Bu cümle bazıları tarafından şöyle anlaşılıyor: "Negatif olsam bile virüs vücudumdan atılmamiş, uykuda kalmış olma ihtimali var". Bu oldukça büyük bir yanlış anlaşılma çünkü %98 vücuttan atılır derken aslında şunu diyorlar: "100 kişiyi 3-4 sene boyunca takip ettik ve 98 kişinin negatif olduğunu gördük". Yani 2 kişi haricinde bunu herkes vücudundan atıyor eğer negatif olduysanız sizinki de atılmıştır. Adamlar %98 atılmıştır ama atılmamış olma ihtimali de var bilemiyoruz demiyorlar. Bu ayrıma dikkat etmek lazım.

Ya da birkaç yerden duydum virüs zamanla tip değiştirebilir deniliyor. Tamam da bunun çalışması nerde? Kaç kişiyi incelemisler de virüs kaç kişide tip değiştirmiş? Gerekli kontrollü çalışmaları yapmışlar mı (tekrar başkasından enfekte olma durumunu kesinlikle kontrol etme vesayre) yoksa valla biz onlara araştırmanın süreceği şu 5 sene boyunca ilişkiye girmeyin dedik sonra saldık çayıra gerisini bilmiyoruz mu diyorlar? Bunların hepsi çalışmanın güvenirliği açısından önemli. Hadi güvenirliği de geçtim çok nadir olup olmadığını anlamamız açısından da önemli. Boş yere düşük ihtimalli şeylere aa kesin böyle olacak gözüyle bakmayalım.

Araştırmaları yarım yamalak okuyup boş yere evhamlanıyoruz. Örneğin ağız kanseri deniliyor hemen hızlıca istatistiklerine veya anlayabildigimiz kısma bakıyoruz diyoruz ki şu tip ağız kanserlerinin %80 ninden sorumluymuş. Bu nedenle bizde hemen aha bende bu tip var %80 kanser olacağım gibi bir algı oluşuyor. Oysa belki de o tipe sahip bin kişiden anca birinde kanserleşme oluyor. O bir kişi de artık immün yetmezliğine mi sahiptir, aynı zamanda çok sigara, alkol, uyuşturucu mu tüketiyodur yoksa 10 sene boyunca ağzındaki siğilleri fark etmedi ve hiç doktora gitmedi mi orası sizin takdiriniz.

Sonuç olarak bence biraz daha kanıta dayalı konuşmalı ve doğru algı oluşturmalıyız. Sürekli kafa karışıklığı çok yoruyor bizi

Sizin de yanlış anlaşıldığını düşündüğünüz şeyler varsa veya net istatistikler vermek isterseniz burada paylaşabilirsiniz. Bu başlığı kafa karışıklıklarını gidermek üzerine kullanalım istiyorum

Durum
    Malik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: HPV hakkında yanlış bilinenler

Kardeşim negatiflik yüzdesi yazdığın gibi değil oradaki yüzde oranı tek kişi üzerinden yapılmış. O dediğin videoyu bende izledim o hocamız biraz Daha rahatlatıcı konuşmuş. Bunun gibi bir çok video ve makale var bazılarıda yüzde doksan der. Neyse asıl konumuz yüzdeler. Oradaki yorum tek kişi üzerİnden yapılmış. Yani bir kişi HPVyi yüzde doksan vücudundan atar ama yüzde on kalma ihtimali var. Dünyada HPVyi yakından takip eden doktorlarda Yüzde on tekrarlayabilir diyor. Bunu söylemelerinin nedeni ise latent yani uykuda kalan virüsü tespit edecek bir test tıbbi bir cihaz yok.

Tip değiştirme olayı yok. Mesela 6 tipi siğil yaptı ondan kurtuldun. Testlerin negatif çıktı. 1 yıl sonra Aynı ilişkiden kaptığın 16 veya 18 tip Aktif olabilir. Çünkü bu virüs vücutta yıllarca belirti vermeden kalabiliyor.

Hpv dediğin gibi bu kadar basite indirgenecek bir hastalık değil. Dünyada her yıl yüzlerce kongresi yapılan bir virüs. Kandınlarda rahim ağzı kanserinin yüzde 99 sebebi. Penis, ağız kanserine ise sebep oluyor.

Durum
    Kayakar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: HPV hakkında yanlış bilinenler

Dostum benim demek istediklerim o oranlara belli bir örneklem üzerinden ulaşılıyor. Örneğin senin dediğin gibi virüs 2 sene sonunda yüzde 90 vücuttan atılır diyen bir makale olsun diyelim. Bu kabaca 100 kişiyi inceledik 2 sene sonunda yaptığımız test ile bu kişilerden 90'ı negatif oldu demektir. 10 kişi ise negatif olamamıştır. Sonuç olarak 2 yılın sonunda virüsü %10 atamama gibi bir ihtimal var. Senin dediğin gibi olsaydı virüsün kimde atıldığını, kimde latent olarak kaldığını nasıl tespit edeceklerdi? sonuçta kendin diyorsun bunu tespit edebilecek bir teknoloji yok

Yüzde on tekrarlayabilir diyen kaynağı atabilir misin incelemek isterim

Tip değiştirme olayında sana katılıyorum ben de bu konuda forumda bir söylenti olduğunu ama hiç adam gibi bir kaynak ortaya konmadığını eleştirdim.

Hpv yi tabi ki basite indirgemiyorum ama her bulaş kansere yol açacak diye bir şey yok özellikle de hastalığın farkında olan bizler için. Kadınlarda rahim ağzı kanserinin yüzde 99 sebebi demişsin evet öyle ama benim demek istediğim bunun her hastalığa sahip kişide kansere yol açmadığı, hatta farkında olan neredeyse kimsede kansere yol açmadığı. Aynı şekilde oral hpv'ye sahip çoğu kişide de kanser öncesi lezyon, kanser gelişmiyor. Hpv oral kanserlerin atıyorum %80'ninden sorumlu diyen bir araştırma olsun. Bu araştırmada ağız kanserine yakalanan 100 kişi incelenmiş bunlardan sekseninde hpv gözlenmiş oluyor. Bu bizi hpv direk kansere yol açıyor diye bir yargıya götürmemeli sonuçta o 80 kişinin yaşantısını, hpv olduğunun farkında olup buna yönelik önlem alıp almadığını bilmiyoruz(yani karıştırıcı değişkenler söz konusu). Ayrıca x hastalığı y kanserlerinin %100 sebebi olsun diyelim ama ya y kanserine yakalanan 1 kişi varsa? Bu nedenle araştırmaları iyi yorumlamak gerekiyor, istatistik çok evirip çevrilebilen bir şey. Belkide ben ben yanlış yorumluyorumdur bilemiyorum