Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Genital bölge dışında çıkan siğiller bulaşıcı mı?

Durum
    networkingfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Genital bölge dışında çıkan siğiller bulaşıcı mı?

Daha açık olması adına; bir kişinin boynunda veya ayağında siğil olduğunu düşünelim. Bu kişiyle sarılma, tokalaşma, ortak banyo, tuvalet, terlik vb. kullanımı gibi durumlarda bulaş söz konusu mudur? Bunun genital bölgeye sıçraması olası mıdır?

Durum
    Merv.000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Cevap: Genital bölge dışında çıkan siğiller bulaşıcı mı?

Tiplere gore degisiyor genitalde sigil yapan tipler ayri elde ayakta sigil yapan tip ayri. Yani elde ayakta olan sigiller genitale sicramaz veya bulasmaz. Ama elde ayakta sigil yapan tiple enfekte oldugunuz zaman o tipin bulasacagi yerlere tabiki bulasir sigil cikarip cikarmamak bagisikliga kalmis o vakitten sonra.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Genital sigili hpv diye geçiyor. Boyunda elde cıkanlar hpv diye geçmiyor ama onlarda tabi bir siğil türü..
    Bulaşır evet zorla kişinin sigiline dokunup dokunup kendinize de bol bol dokunursanız bulaşır. Böyle bir şey yapmayacağınızı düşünüyorum.

Durum
    Tecrübeli Üye

Son durumda şu bilgilere ulaştım:

Siğiller, insan papilloma virüsleri olarak bilinen belirli bir virüs grubundan kaynaklanan iyi huylu cilt oluşumlarıdır. Siğiller en çok ellerde, ayaklarda ve yüzde görülür. Aynı zamanda genital ve anal bölgede de ortaya çıkabilir.

Virüslerin neden olduğu siğiller son derece bulaşıcıdır. Bu siğillere neden olan virüsler doğrudan kişiden kişiye, bazen de dolaylı olarak havlu veya traş makinesi gibi nesne yoluyla bulaşır. Bu nedenle siğili olan kişilerle yakın temastan ve kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçınmak gerekir. Örneğin ayak tabanında siğil bulunan kişiye ait terliklerin giyilmesiyle kolaylıkla başka bireylere yayılır.
    Kaynak: https://www.medicalpark.com.tr/sigil...edilir/hg-1945

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı Merv.000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tiplere gore degisiyor genitalde sigil yapan tipler ayri elde ayakta sigil yapan tip ayri. Yani elde ayakta olan sigiller genitale sicramaz veya bulasmaz. Ama elde ayakta sigil yapan tiple enfekte oldugunuz zaman o tipin bulasacagi yerlere tabiki bulasir sigil cikarip cikarmamak bagisikliga kalmis o vakitten sonra.
    Yani elde ayakta olan sigiller genitale sicramaz
    virüsün tip değiştirmesi konusu ile karşılaştım forumda ama umarım dediğin gibidir

Durum
    Merv.000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Alıntı networkingfan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    virüsün tip değiştirmesi konusu ile karşılaştım forumda ama umarım dediğin gibidir
    Ben ornegin elde cikan sigillerin tip farklılıgindan dolayi genitalde sigil yapmadigini duymustum. Ayni sekilde dudagimizda cikan ucukla partnerimize oral yapildiginda karsi tarafa genital hsv olarak gecmedigi gibi.. hpv de ayni sekilde diye biliyorum.
    Forumda okudugun tip degistirme mevzusu genitalde sigil yapan tipler arasinda.. yani konu hep genitaldi, kimse baska biyerinde sigil olup da genitale tip degistirerek gecti gibi bisey demedi.. tabiki doktora danismak lazim yine de ama benim bilgim bu sekilde

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

aynen tip değiştirme mevzusu genital için oluyor. elde çıkan siğil genital hpv gibi değil.

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı Merv.000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben ornegin elde cikan sigillerin tip farklılıgindan dolayi genitalde sigil yapmadigini duymustum. Ayni sekilde dudagimizda cikan ucukla partnerimize oral yapildiginda karsi tarafa genital hsv olarak gecmedigi gibi.. hpv de ayni sekilde diye biliyorum.
    Forumda okudugun tip degistirme mevzusu genitalde sigil yapan tipler arasinda.. yani konu hep genitaldi, kimse baska biyerinde sigil olup da genitale tip degistirerek gecti gibi bisey demedi.. tabiki doktora danismak lazim yine de ama benim bilgim bu sekilde
    Hmm.. Bende bir soru daha tetikledin. Şimdi şöyle ki, oral ilişki yaşayanların ağzında, gırtlağında siğil görülebiliyor. Genital bölgeden, ağıza-gırtlağa HPV bulaşmış olmuyor mu ve bir tip değişimi söz konusu değil mi bu durumda da?

Bir de yukarıda "Ama elde ayakta sigil yapan tiple enfekte oldugunuz zaman o tipin bulasacagi yerlere tabiki bulasir sigil cikarip cikarmamak bagisikliga kalmis o vakitten sonra." yazmıştın.

Bu durumda ise, ağzında siğil olanlar karşıdaki kişiye sadece öpüşmeyle bile HPV bulaştırabilir anlamı çıkıyor. Katılıyor musun buna?