Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Erkeklerde sürüntü nasýl alýnýr?

Durum
    networkingfan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Erkeklerde sürüntü nasýl alýnýr?

Meraba virüsdaþlar,

Synevo Lab'da HPV Genotiplendirme ve HPV DNA testleri için bugün ürolojiden SWAB çubuðu aldým.

Doktor penisin içine çubuðu sokma gereðinin olmadýðýný, çubuk ucunun çevrilerek siðillere sürülmesinin yeterli olduðunu söyledi.

Yine de size bir sormak istedim, katýlýyor musunuz doktora?

Durum
    Papatya1693 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Kýdemli Üye

Cevap: Erkeklerde sürüntü nasýl alýnýr?

Networkingfan selam, daha önceki cevaplarýmdan pubmedden linkini paylaþtýðým deneyi bulabilirsin, orada özetle þöyle diyor; öncelikle 2 terime açýklýk getirelim, penis ucundaki sývý ile alinan örnek "uretral ornek", deri ustunden alinan ornekler "penil ornek" olarak geçiyor. Bahse konu deneyde 50 hpv pozitif kiþiden once sadece penil, sadece uretral, sadece meni ve hem uretral hem penil ornekler alarak 4 kalem örnekten dna testlerini yapiyorlar, bu testlerin neticesinde hem penil hem üretral ornek ile yapilan testlerde 50 de 50 kiþi pozitif geliyor yani %100 guvenilirlik sonucu çýkýyor, fakat 50 kiþi çok az kiþi kesinlikten bahsetmek için ama yinede fikir vermesi için güzel adým. Bunun dýþýnda sayilari tam hatirlamamakla beraber sadece penil ornekler ile olan testlerde 50 de 41 kiþi pozitif geliyordu yani %18 lik bir hata payý çýkýyor. Bence hem üretral hem penil sürüntü ile test olman lazým, ben mavide test olmuþtum orada kendileri hem penil hem uretral ornek almýþlardý, geçmiþler olsun.

Durum
    Tecrübeli Üye

Alýntý Ajdarha Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Networkingfan selam, daha önceki cevaplarýmdan pubmedden linkini paylaþtýðým deneyi bulabilirsin, orada özetle þöyle diyor; öncelikle 2 terime açýklýk getirelim, penis ucundaki sývý ile alinan örnek "uretral ornek", deri ustunden alinan ornekler "penil ornek" olarak geçiyor. Bahse konu deneyde 50 hpv pozitif kiþiden once sadece penil, sadece uretral, sadece meni ve hem uretral hem penil ornekler alarak 4 kalem örnekten dna testlerini yapiyorlar, bu testlerin neticesinde hem penil hem üretral ornek ile yapilan testlerde 50 de 50 kiþi pozitif geliyor yani %100 guvenilirlik sonucu çýkýyor, fakat 50 kiþi çok az kiþi kesinlikten bahsetmek için ama yinede fikir vermesi için güzel adým. Bunun dýþýnda sayilari tam hatirlamamakla beraber sadece penil ornekler ile olan testlerde 50 de 41 kiþi pozitif geliyordu yani %18 lik bir hata payý çýkýyor. Bence hem üretral hem penil sürüntü ile test olman lazým, ben mavide test olmuþtum orada kendileri hem penil hem uretral ornek almýþlardý, geçmiþler olsun.
    penis ucundaki sývý'dan kasýt nedir acaba?

Yani idrar mý, meni mi, zevk suyu denen þey mi?

Durum
    Sercan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Kýdemli Üye

Bence 3. Sü

Durum
    mert2036 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Alýntý Ajdarha Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Mavide ki doktor nasýl aldý deraylý anlatýrmýsýn ben kendý kendýme aldým örnegý tek swap cubukla hem üretral hemde penis civarýna sürdüm sonuc negatýf geldi

Durum
    Tecrübeli Üye

beyler ilk önce sadece siðillere sürerek vereceðim.

negatif gelirse sonra meni,

Baktým o da negatif zevk suyuna sürtürek vereceðim çubuklarý

anamýzý aðlattý bu hpv :S

Durum
    mert2036 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Alýntý networkingfan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    beyler ilk önce sadece siðillere sürerek vereceðim.

negatif gelirse sonra meni,

Baktým o da negatif zevk suyuna sürtürek vereceðim çubuklarý

anamýzý aðlattý bu hpv :S
    Meni harýc dýgerlerýný tek seferde yap ayrý ayrý boþuna para verme

Durum
    Tecrübeli Üye

Synevo Lab'ýn aktardýklarý:
    - Ýki test için iki ayrý çubuk olmalýdýr (kabý içerisinde jel-krem kývamýnda bir madde olmayan çubuklar)
    - Çubuklar bir miktar penis içerisinde çevrilerek ve siðillere sürülerek verilebilir (bu yöntemi tercih ettim þimdilik)
    - Çubuklar 10-15 dk içerisinde teslim edilmelidir
    - En garanti sonuçlar biyopside çýkmaktadýr
    - Meni, idrar vs ye sürsek olur mu diye soruma ise lab doktoru tarafýndan net bir cevap verilemedi (sanýrým vakit probleminden ve labda meni vs numunesi býrakmanýn uygun olmayacaðýný düþünüyorlar ama çaktýrmadan yapýlabilir gibi )

Üroloji doktorunun aktardýklarý:
    - Tek çubuk yeterlidir
    - Sadece siðillere sürmek yeterlidir
    - Verilen çubuk içinde jel-krem kývamý bir madde taþýyordu (özel bir hastane olduðu için ordaki çalýþma þekli böyle sanýyorum)

Durum
    Kayakar - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Kýdemli Üye

Synevo lab'ýn çalýþma þekli çok saçma geliyor, bana hiç güven vermiyor. Ordaki doktorun yapmasý çok zor olmasa gerek en fazla 2 dakikasýný alýr. Bunun için insanlarý uðraþtiriyorlar ve kafada birçok soru iþareti kalýyor. Bu nedenle eðer test yaptýrýrsam Ýstanbul'a gidip mavi lab'da yaptýracaðým

Durum
    Tecrübeli Üye

Son yazýmda belirttiðim yöntemle HPV DNA PCR testi pozitif geldi. Genotiplendirme için de sonuç beklemekteyim.
    Eðer yeni cevap eklememiþsem tipim-tiplerim de bu yöntemle belirlenmiþ demektir.
    Bilginize