Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oral hpv ve ilerleme olasýlýðý?

Durum
    17temmuz2020 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Oral hpv ve ilerleme olasýlýðý?

Arkadaþlar 1.5 senelik bir iliþkim oldu hpv nin farkýnda olmadan bu zaman zarfýnda bayaðý oral iliþkide bulunduk ta ki siðiller çýkana kadar. Aðzýmýzda þu an için bir þey olduðunu düþünmüyorum. Sizce genital bölgede siðil çýkmýþken aðýz enfekte olsa aðýzda da çýkar mýydý? Ayrýca bir kaynakta sigaranýn aðýz kanserleri riskini 3 kat arttýrdýðýný hpv nin ise 23 kat arttýrdýðýný okudum. Bir erkek olarak en çok bu durum bana sýkýntýlý geliyor düzenli kontrol ile önceden pek kontrol altýna alabileceðimiz bir þey deðil. Peki bizim gibi hpv li insanlarýn bu kanserlere yakalanma sýklýðý nedir ?

Durum
    çalýkuþu26 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Kýdemli Üye

Cevap: Oral hpv ve ilerleme olasýlýðý?

Merhaba. Okuduðunuz kaynaðý paylaþýr mýsýnýz ? Çünkü benim okuduklarim sizin belirttiginizin tam tersi þeklinde.

Durum
    Arya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Admin

oral kanser genital kansere oranla daha düþük. yani rahim agzý kanseri daha yaygýn erkekte zaten testis vb kanser yaygýn deðil, çok düþük hpv kaynaklýysa.
    olan kadýna oluyor.
    yine de bundan sonra oral yolla herhangi bir sey yapmanýzý önermem.

Durum
    Tecrübeli Üye

Hocam geçen günlerde çok fazla kaynaða baktýðým için hangi kaynakta olduðunu þu an bilmiyorum ama Google resimlerde konuyla ilgili arama yaptýðýmda da benzer oranlarý veren afiþler görmüþtüm. Keþke sizin dediðiniz gibi hvp ile aðýz kanseri ihtimali sigara icmekten çok düþük olsa

Durum
    Tecrübeli Üye

Arya selamlar teþekkürler cevabýn için sen senelerdir bu iþin içerisinde olduðun için daha iyi bilirsin hpv ile oral kanser riski ne kadar? Yani milyonda bir mi yoksa binde bir mi? Bununla ilgili net çalýþmalar okuyamadim