Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oral hpv ve ilerleme olasılığı?

Durum
    17temmuz2020 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Oral hpv ve ilerleme olasılığı?

Arkadaşlar 1.5 senelik bir ilişkim oldu hpv nin farkında olmadan bu zaman zarfında bayağı oral ilişkide bulunduk ta ki siğiller çıkana kadar. Ağzımızda şu an için bir şey olduğunu düşünmüyorum. Sizce genital bölgede siğil çıkmışken ağız enfekte olsa ağızda da çıkar mıydı? Ayrıca bir kaynakta sigaranın ağız kanserleri riskini 3 kat arttırdığını hpv nin ise 23 kat arttırdığını okudum. Bir erkek olarak en çok bu durum bana sıkıntılı geliyor düzenli kontrol ile önceden pek kontrol altına alabileceğimiz bir şey değil. Peki bizim gibi hpv li insanların bu kanserlere yakalanma sıklığı nedir ?

Durum
    çalıkuşu26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Oral hpv ve ilerleme olasılığı?

Merhaba. Okuduğunuz kaynağı paylaşır mısınız ? Çünkü benim okuduklarim sizin belirttiginizin tam tersi şeklinde.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

oral kanser genital kansere oranla daha düşük. yani rahim agzı kanseri daha yaygın erkekte zaten testis vb kanser yaygın değil, çok düşük hpv kaynaklıysa.
    olan kadına oluyor.
    yine de bundan sonra oral yolla herhangi bir sey yapmanızı önermem.

Durum
    Tecrübeli Üye

Hocam geçen günlerde çok fazla kaynağa baktığım için hangi kaynakta olduğunu şu an bilmiyorum ama Google resimlerde konuyla ilgili arama yaptığımda da benzer oranları veren afişler görmüştüm. Keşke sizin dediğiniz gibi hvp ile ağız kanseri ihtimali sigara icmekten çok düşük olsa

Durum
    Tecrübeli Üye

Arya selamlar teşekkürler cevabın için sen senelerdir bu işin içerisinde olduğun için daha iyi bilirsin hpv ile oral kanser riski ne kadar? Yani milyonda bir mi yoksa binde bir mi? Bununla ilgili net çalışmalar okuyamadim