Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aranıza katılan yeni hpv'li...Kafama takılan sorular

Durum
    Merv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Aranıza katılan yeni hpv'li...Kafama takılan sorular

Merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum ve bu benim ilk mesajım.

1,5 senedir düzenli ve evliliğe giden bir ilişkimiz var erkek arkadaşımla. Erkek arkadaşım küçücük halde kendinde siğil çıktığını farkeder farketmez doktora koştu ve gerçekten siğillermiş ve yaktırdı. Tabi ki ben de hemen kadın doğuma gittim muayene sonucu siğil göremedi doktor, hpv-genotip ve pap smear testi yaptırdım. Chip micro array ile 49 hpv tipi tarandı ve sonuç olarak 4 tanesinin pozitif olduğunu öğrendim. (18, 59, 72, 84) İki tanesi yüksek riskli yani. Bu konuda çok cahil olduğumu öğrendim zaten daha önce hpv neymiş nasıl olurmuş diye hiç araştırmamıştım bile. Test verdiğim süreçte sonucu beklerken özellikle 16 ve 18'in yüksek risk olduğu aklımda kalmış ve 18'i görünce zaten dünya başıma yıkılmış gibi hissettim. Üstelik 59 da yüksekmiş. Pap smear sonucuma göre de LSIL çıktı ve doktorum kolposkopi önerdi. Yalnız özel sigortam filan var ama tabi cinsel hastalık olarak göründüğünden hiçbişey karşılamıyor, yüksek de bir fiyat verdiler araştırıyoruz şimdi daha uyguna yapan yer olur mu diye. Ama bulamazsak tabi yine orada yaptıracağım. Üstelik sonuç yine riskli çıkar da leep filan yaptırmak zorunda kalırım diye çok korkuyorum. 33 yaşındayım cinsel yönden de 3 yıldır aktifim böyle şeyleri ailemden gizli yaptırmak, yaşadığım sıkıntıyı paylaşamamak hele genel anestezi altında işlem yaptırmak gerekirse erkek arkadaşım yanımda ama zor süreçler. Bu süreçte internette sürekli araştırma yaptım bu siteyi de epey gezdim ama bazı soruların net cevabını bulamıyorum.

1. Şimdi erkek arkadaşımın bunu atlattığını nasıl anlayacağız? Erkekler için olan testler doğru sonuç vermeyebiliyor diye okudum Siğilleri yaktırdı, yine kontrole de gider doktor siğil olmadığı sürece bulaşmaz demiş benim doktoruma da sorunca "Bulaşır prezervatif kullanın" dedi. Bende siğil yok. Ama oral yolla da bulaşıyormuş cinsellikten uzak durabiliriz de birbirimizi bile öpemeyecek miyiz?(İncir reçeli filmine döndü hayat) yoksa oral yolla bulaşması için ağızda yara vs mi olması gerekiyor?
    2. Temasımız devam ettiği müddetçe birbirimize sürekli bulaştırıp durur muyuz böyle? Ben sigara kullanmıyorum, alkol sosyal içiciydim nadiren bu süreçte kullanmam filan ama erkek arkadaşım alkol ve sigara kullanıyor bu durumda ben dikkat etsem bile o dikkat etmediği sürece bundan kurtulamaz mıyız? onun da mı tüm alışkanlıklarını değiştirmesi lazım? (ki onun son zamanlarda bağışıklığı biraz düştü sık hastalanıyor)
    3. Bir de pap smear de lsil gelmesine rağmen acaba cin2 cin3 gibi bir sonuç gelir mi yani heyecandan korkudan doktora çok da soramadım biliyorum doktora sorun diyeceksiniz de valla insanın psikolojisi bozuluyor.Farkında olmayan ve virüs taşıyan bir sürü insan var ama onlar nasıl bu süreçlerin hiçbirini yaşamadan normal devam ederken biz böyle bir sürü işleme tabi oluyoruz? İnternetten, videolardan bir sürü doktor dinliyorum hepsi 2-3 yıl gibi bir süreçte vücut yüksek ihtimalle yeniyor diyorlar ama kolposkopidir, leepdir filan yani çok yabancı olduğum kavramlardı erkek arkadaşım farkedip de doktora gitmese ben hiç farkına bile varmazdım. Biraz uzun tuttum okuyacak arkadaşlar için özür dilerim şimdiden cidden kaç gündür psikolojim bozuldu ağlama nöbetleri, gece yatarken aklımda, sabah kalkarken aklımda ne lanet bişeymiş ( ben bilsem rahibe gibi yaşardım bir ömür boyu. Hoş sadece cinsellikle bulaşmıyor doktorum sadece hamama giden bakire bir hpvli hastası bile olduğunu söylemişti.
    4. Son olarak aşı yaptırsam şu anda etkisi olur mu? Bana bulaşan cinsler negatife döndükten sonra bir daha aynı tip virüse yine yakalanabilir miyim vücut bağışıklık kazanıyor mu?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Aranıza katılan yeni hpv'li...Kafama takılan sorular

Selam Merv,

1. Dudaktan dudağa öpüşmekle bulaşmaz. Oral yolla bulaşır dedikleri sevgiline oral seks yapma durumundan bahsediliyor 🤣 Bulaşma ihtimali var. (ama düşük bir ihtimal)

2. Evet bir süre cinselliğe ara vermeniz iyi olur. Temas devam ettiği sürece'den kastın korunmadan birlikte olmak veya korunmadan sürtünme vb. durumlarsa yine bulaş olur. Korunsan bile pin-pon topu etkisi birbirinize bulaştırabilirsiniz. Siğil yoksa, eminseniz ve prezervatifle okay ama ben yine de hpv olan kişilerin cinsel anlamda diyet yapması taraftarıyım hpv'yi yenme ve negatif olma sürecinde.

3. Pap smear'de %25 yanılma payı var. Bu sebeple ascus gelen sonuç, biyopsi yapıldığında cin1-cin2 gelebilir. Hatta cin3 gelebilir. Benim cin3 çıktı mesela... Tabi çok sık rastlanır değil ama smear testi yanılıyor. Doktorunuza güvenin yapmak istiyorsa kolposkopi yapsın, gerek yok diyorsa ve muayane sırasında da sorun görmemişse ok.

4. Aşı yaptırmak hpv'ye yakalanmamak içindir.. 😌 Aynı tip virüse negatife döndükten sonra yakalanır mısınız bilmiyorum ama hpv negatif olduktan sonra başka birinden hpv kaparsanız, tekrar hpv olursunuz evet.

Durum
    Merv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

1. Dudaktan dudağa öpüşmekle bulaşmaz. Oral yolla bulaşır dedikleri sevgiline oral seks yapma durumundan bahsediliyor 🤣 Bulaşma ihtimali var. (ama düşük bir ihtimal)

Aslında şöyle bilmeden önce o şekilde temasımız oldu, siğil görünmüyor şimdilik ağız içinde ama ağzımızda taşıyorsak virüsü hani öpücükle de bulaşır mı gibi düşünerek sormuştum ama biraz eksik bilgi vermişim kusura bakmayın

Durum
    çalıkuşu26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Bende de tıp 18 var. Evet riskli ama çok kısa sürede atan bir çok kişi ile tanıştım. Yeter ki olumlu olun pozitif düşünün. Güzel düşünmek her sağlık sorunu için yapabileceğimiz en önemli şey. Vücudumuza iyi bakıcaz ve bunu zamanla aticaz inanıyorum. Siz de canınızı hiç sıkmayın 🌸☺️

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı Merv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Aslında şöyle bilmeden önce o şekilde temasımız oldu, siğil görünmüyor şimdilik ağız içinde ama ağzımızda taşıyorsak virüsü hani öpücükle de bulaşır mı gibi düşünerek sormuştum ama biraz eksik bilgi vermişim kusura bakmayın
    Valla türk toplumunda bekaret çok önemli olduğu için cinsel anlamda bir şeyler yaşamak isteyenlerin ilk yöneldikleri şey; oral seks olabilir diye düşünüyorum. Her oral temasa girende ağız içi hpv olsaydı şu an tonla hpv'li insan vardı ağız yoluyla. Ama bizim forumumuz 3 senedir aktif ve toplasan 15 kişi olmuştur ağzında siğil çıkan. Üye sayımız 1500 civarı. Sen düşün. İhtimal var evet kesinlikle, ama düşük bir ihtimal ve genital bölgeden olan bulaş kadar yaygın değil.

Durum
    Sercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Geçmiş olsun, evet farkına varmadan yasayan cok insan var. Onlar ya yillar icinde vucuttan atiyor ya da fark ettikleri zaman cok geç kalmış, virüs kotu hastalığa dönmüş oluyor. Fark edip mücadele etmek yine de daha iyi süreç zor olsa da...