Blog Sitemiz : hpvliyiz.wordpress.com
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gsteriliyor
    Yeni ye
    yelik tarihi
    16.Haziran.2020
    Tecrbe Puan
    0

Aranza katlan yeni hpv'li...Kafama taklan sorular

Merhaba arkadalar siteye yeni ye oldum ve bu benim ilk mesajm.

1,5 senedir dzenli ve evlilie giden bir ilikimiz var erkek arkadamla. Erkek arkadam kck halde kendinde siil ktn farkeder farketmez doktora kotu ve gerekten siillermi ve yaktrd. Tabi ki ben de hemen kadn douma gittim muayene sonucu siil gremedi doktor, hpv-genotip ve pap smear testi yaptrdm. Chip micro array ile 49 hpv tipi tarand ve sonu olarak 4 tanesinin pozitif olduunu rendim. (18, 59, 72, 84) ki tanesi yksek riskli yani. Bu konuda ok cahil olduumu rendim zaten daha nce hpv neymi nasl olurmu diye hi aratrmamtm bile. Test verdiim srete sonucu beklerken zellikle 16 ve 18'in yksek risk olduu aklmda kalm ve 18'i grnce zaten dnya bama yklm gibi hissettim. stelik 59 da yksekmi. Pap smear sonucuma gre de LSIL kt ve doktorum kolposkopi nerdi. Yalnz zel sigortam filan var ama tabi cinsel hastalk olarak grndnden hibiey karlamyor, yksek de bir fiyat verdiler aratryoruz imdi daha uyguna yapan yer olur mu diye. Ama bulamazsak tabi yine orada yaptracam. stelik sonu yine riskli kar da leep filan yaptrmak zorunda kalrm diye ok korkuyorum. 33 yandaym cinsel ynden de 3 yldr aktifim byle eyleri ailemden gizli yaptrmak, yaadm sknty paylaamamak hele genel anestezi altnda ilem yaptrmak gerekirse erkek arkadam yanmda ama zor sreler. Bu srete internette srekli aratrma yaptm bu siteyi de epey gezdim ama baz sorularn net cevabn bulamyorum.

1. imdi erkek arkadamn bunu atlattn nasl anlayacaz? Erkekler iin olan testler doru sonu vermeyebiliyor diye okudum Siilleri yaktrd, yine kontrole de gider doktor siil olmad srece bulamaz demi benim doktoruma da sorunca "Bular prezervatif kullann" dedi. Bende siil yok. Ama oral yolla da bulayormu cinsellikten uzak durabiliriz de birbirimizi bile pemeyecek miyiz?(ncir reeli filmine dnd hayat) yoksa oral yolla bulamas iin azda yara vs mi olmas gerekiyor?
    2. Temasmz devam ettii mddete birbirimize srekli bulatrp durur muyuz byle? Ben sigara kullanmyorum, alkol sosyal iiciydim nadiren bu srete kullanmam filan ama erkek arkadam alkol ve sigara kullanyor bu durumda ben dikkat etsem bile o dikkat etmedii srece bundan kurtulamaz myz? onun da m tm alkanlklarn deitirmesi lazm? (ki onun son zamanlarda bakl biraz dt sk hastalanyor)
    3. Bir de pap smear de lsil gelmesine ramen acaba cin2 cin3 gibi bir sonu gelir mi yani heyecandan korkudan doktora ok da soramadm biliyorum doktora sorun diyeceksiniz de valla insann psikolojisi bozuluyor.Farknda olmayan ve virs tayan bir sr insan var ama onlar nasl bu srelerin hibirini yaamadan normal devam ederken biz byle bir sr ileme tabi oluyoruz? nternetten, videolardan bir sr doktor dinliyorum hepsi 2-3 yl gibi bir srete vcut yksek ihtimalle yeniyor diyorlar ama kolposkopidir, leepdir filan yani ok yabanc olduum kavramlard erkek arkadam farkedip de doktora gitmese ben hi farkna bile varmazdm. Biraz uzun tuttum okuyacak arkadalar iin zr dilerim imdiden cidden ka gndr psikolojim bozuldu alama nbetleri, gece yatarken aklmda, sabah kalkarken aklmda ne lanet bieymi ( ben bilsem rahibe gibi yaardm bir mr boyu. Ho sadece cinsellikle bulamyor doktorum sadece hamama giden bakire bir hpvli hastas bile olduunu sylemiti.
    4. Son olarak a yaptrsam u anda etkisi olur mu? Bana bulaan cinsler negatife dndkten sonra bir daha ayn tip virse yine yakalanabilir miyim vcut baklk kazanyor mu?

Administrator Arya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    06.Aralk.2016
    Tecrbe Puan
    10

Cevap: Aranza katlan yeni hpv'li...Kafama taklan sorular

Selam Merv,

1. Dudaktan dudaa pmekle bulamaz. Oral yolla bular dedikleri sevgiline oral seks yapma durumundan bahsediliyor 🤣 Bulama ihtimali var. (ama dk bir ihtimal)

2. Evet bir sre cinsellie ara vermeniz iyi olur. Temas devam ettii srece'den kastn korunmadan birlikte olmak veya korunmadan srtnme vb. durumlarsa yine bula olur. Korunsan bile pin-pon topu etkisi birbirinize bulatrabilirsiniz. Siil yoksa, eminseniz ve prezervatifle okay ama ben yine de hpv olan kiilerin cinsel anlamda diyet yapmas taraftarym hpv'yi yenme ve negatif olma srecinde.

3. Pap smear'de %25 yanlma pay var. Bu sebeple ascus gelen sonu, biyopsi yapldnda cin1-cin2 gelebilir. Hatta cin3 gelebilir. Benim cin3 kt mesela... Tabi ok sk rastlanr deil ama smear testi yanlyor. Doktorunuza gvenin yapmak istiyorsa kolposkopi yapsn, gerek yok diyorsa ve muayane srasnda da sorun grmemise ok.

4. A yaptrmak hpv'ye yakalanmamak iindir.. 😌 Ayn tip virse negatife dndkten sonra yakalanr msnz bilmiyorum ama hpv negatif olduktan sonra baka birinden hpv kaparsanz, tekrar hpv olursunuz evet.
    Ahcc temini iin ulaacanz numara; 0542 487 21 22.

Her ey gzel olacak. Belki bugn deil ama elbet bir gn.

Yeni ye
    yelik tarihi
    16.Haziran.2020
    Tecrbe Puan
    0

1. Dudaktan dudaa pmekle bulamaz. Oral yolla bular dedikleri sevgiline oral seks yapma durumundan bahsediliyor 🤣 Bulama ihtimali var. (ama dk bir ihtimal)

Aslnda yle bilmeden nce o ekilde temasmz oldu, siil grnmyor imdilik az iinde ama azmzda tayorsak virs hani pckle de bular m gibi dnerek sormutum ama biraz eksik bilgi vermiim kusura bakmayn

Kdemli ye
    yelik tarihi
    09.Nisan.2020
    Tecrbe Puan
    1

Bende de tp 18 var. Evet riskli ama ok ksa srede atan bir ok kii ile tantm. Yeter ki olumlu olun pozitif dnn. Gzel dnmek her salk sorunu iin yapabileceimiz en nemli ey. Vcudumuza iyi bakcaz ve bunu zamanla aticaz inanyorum. Siz de cannz hi skmayn 🌸☺️

Administrator Arya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    06.Aralk.2016
    Tecrbe Puan
    10

Alnt Merv Nickli yeden Alnt Mesaj gster

Aslnda yle bilmeden nce o ekilde temasmz oldu, siil grnmyor imdilik az iinde ama azmzda tayorsak virs hani pckle de bular m gibi dnerek sormutum ama biraz eksik bilgi vermiim kusura bakmayn
    Valla trk toplumunda bekaret ok nemli olduu iin cinsel anlamda bir eyler yaamak isteyenlerin ilk yneldikleri ey; oral seks olabilir diye dnyorum. Her oral temasa girende az ii hpv olsayd u an tonla hpv'li insan vard az yoluyla. Ama bizim forumumuz 3 senedir aktif ve toplasan 15 kii olmutur aznda siil kan. ye saymz 1500 civar. Sen dn. htimal var evet kesinlikle, ama dk bir ihtimal ve genital blgeden olan bula kadar yaygn deil.
    Ahcc temini iin ulaacanz numara; 0542 487 21 22.

Her ey gzel olacak. Belki bugn deil ama elbet bir gn.

Tecrbeli ye
    yelik tarihi
    17.Mays.2020
    Tecrbe Puan
    1

Gemi olsun, evet farkna varmadan yasayan cok insan var. Onlar ya yillar icinde vucuttan atiyor ya da fark ettikleri zaman cok ge kalm, virs kotu hastala dnm oluyor. Fark edip mcadele etmek yine de daha iyi sre zor olsa da...