Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Smear da kanser nasil anlaşılır?

Durum
    Mağdurella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Smear da kanser nasil anlaşılır?

Smear verdigimde sonuç LSIL geldi kolposkopi ve biyopsi yaptıramadım. Okuduğum hikayelerde ve burdaki yazılarda Smear i kotu biyopsi daha kötü gelen kişiler var. Smear verdiğimde kanser isem bu smearda cikmayabiliyor mu ya da kanser olduğunda smear verisi ne oluyor ?
    Benim çok fazla pelvik agrım var. Sebebi bulunamadı hpv agri yapmaz diyorlar ve yüzüm sürekli şişiyor yanaklarim vs şişti arada iniyor ama tam değil. Acaba rahim kanseri mı oldum da bu belirtiler geliyor ? Smear da ne yazmalıydı kanser ise ?

Durum
    hazann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Cevap: Smear da kanser nasil anlaşılır?

Alıntı Mağdurella Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Smear verdigimde sonuç LSIL geldi kolposkopi ve biyopsi yaptıramadım. Okuduğum hikayelerde ve burdaki yazılarda Smear i kotu biyopsi daha kötü gelen kişiler var. Smear verdiğimde kanser isem bu smearda cikmayabiliyor mu ya da kanser olduğunda smear verisi ne oluyor ?
    Benim çok fazla pelvik agrım var. Sebebi bulunamadı hpv agri yapmaz diyorlar ve yüzüm sürekli şişiyor yanaklarim vs şişti arada iniyor ama tam değil. Acaba rahim kanseri mı oldum da bu belirtiler geliyor ? Smear da ne yazmalıydı kanser ise ?
    eğer öyleyse smearda squamoz hücreli karsinom yazar. ama dediğiniz gibi her zaman doğru sonuç vermiyor asıl tanı biyopsi ile koyulur. bazı doktorlar bu durumu göz önünde bulundurduğu için LSIL gelse bile biyopsi ile doğrulamayı uygun buluyor.

Durum
    Nihil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı Mağdurella Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba ben de aynı durumdayım. LSIL dim. Kolposkopi yaptırmadım. Bende de aylardır pelvik ağrı var. Bunun bir sürü sebebi olabiliyor. Pelvik ağrı az biraz ilerlemiş kanserlerde oluyor. Yani anlaşılırdı sebebi diye düşünüyorum. Kolposkopi acayip korkuyorum biyopsi Leep falan da yaptırmak istemiyorum. Napicam bilmiyorum..

Durum
    Mağdurella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Ben kolposkopi biyopsi yaptırdım sonuç bekliyorum. Kesinlikle yaptır öğren en azından leep yapılıp yapılmaması gerektiğini öğrenirsin. Pelvik ağrı yaşamıyorum bu arada karnım ağrımıyor sadece vulva kısmı ağrıyor.

Durum
    rhcp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Merhaba geçmiş olsun pap smearde kanser nasıl çıkıyor tam bilmiyorum ama lsil kanser demek değil, lsil ve hsil kanser öncesi aşamalardır, kanser değilsiniz, benim de lsildi sonucum kolposkopi olmam gerektiğini söyledi doktorum ve cin1 çıktı.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Aslında pap smear'de %25 yanılma payı oldugu icin zaten kanser varsa eğer kendini belli eder. Doktor'da kolonoskopi ya da parça varsa alıp ona biyopsi yapmayı ister. Böylece çok net açığa çıkar.