Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV ile olan hikayem ve HPV'den Nasıl Kurtuldum?

Durum
    Tywin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

HPV ile olan hikayem ve HPV'den Nasıl Kurtuldum?

Öncelikle umarım doğru başlığa yazıyorumdur. Eğer değilse Arya veya diğer adminler yazımı doğru başlığa taşırsa çok sevinirim.

Yaklaşık 2 sene önce HPV oldum. Çok kısaca hikayemden bahsetmek istiyorum çünkü biraz talihsizlikler barındırıyor. Ardından HPV'yi nasıl atlattığıma değineceğim.

Yaklaşık 2.5 senedir beraber olduğum sevgilimle ayrılmışız. Kendisi ilk sevgilim ve ilk ilişkiye girdiğim kişi olma özelliğini taşıyor. O sıralarda çıkmaya başladı siğiller fakat ben bunların ne olduğunu hiç bilmiyordum. Bir hastalık kapmış olabileceğime ihtimal dahi vermiyordum çünkü o zamana kadar sadece sevgilim ile ilişkiye girmiştim, sevgilimin beni aldatması vs. gibi konular aklıma bile gelmedi zira bunun çok ufak bir şey olduğunu düşünüyordum. Tıpkı stresten, kirden, yemekten veya başka sebeplerden yüzünüzde ufak sivilceler çıkması gibi.

Hatta hatırlıyorum, bu siğiller beni rahatsız ettiğinde internette "genital bölgede çıkan sivilceler" diye aratmıştım. Yanlış okumadınız, sivilce çünkü "siğil" kelimesinden haberim bile yoktu. Bir de "ben" diye arattım ama iki aramada da bende bulunan şeylere benzer hiçbir şey çıkmadı. Sadece bir kelime, sadece bir kelime yüzünden bir hastalığa sahip olduğumu öğrenememiştim o zaman. Ha sivilce, ha siğil, ha ben, ne fark ederdi yani; mesela minibüs, dolmuş, servis, otobüs kelimeleri arasında da çok bir ayrım yapmam; lakin bu sefer yapmadığım ayrım hastalığı çok geç öğrenmeme sebep olacaktı.

O kadar geç ki 1 aylık sevgilime bulaştırmıştım bile. Üstelik o kız olduğu için onun açısından çok daha riskli bir şeydi. Elbette hasta olduğumu bilsem veya en azından aklımda ihtimal olarak bile bulunsa asla cinsel birlikteliğe gitmezdim. Ancak dedim ya, buna çok düşük ihtimal veriyordum. Tıpkı şu zor günlerde bir kez öksürünce "acaba korona mıyım?" cümlesi şöyle bir kafanızdan geçer ama sonrasında "Korona olsam sürekli öksürürdüm. Ateşim de çıkardı. Ancak bu belirtilere sahip değilim" diye düşününce bu düşünceniz çok saçma gelir. İşte aynen bunun gibi.

Sonrasında bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine doktora gittim, doktor şöyle bir baktı. "Sende HPV var, geçmiş olsun" dedi güler yüzle. "H... ne?". Evet, gerçekten hastaymışım. Sonrasında tabii internette bir sürü araştırma, bu forumu bulma vs. gibi şeyler izledi. Eski iki kız arkadaşıma da bu hastalıktan bahsettim. Tabii bu sefer de ben bu hastalığı nasıl kapmış olabilirim düşüncesi geldi aklıma. Tek olasılık ilk kız arkadaşımın beni aldatmış olmasıydı. Bu şu açıdan da kulağa mantıklı geliyordu. Tam benden ayrıldığı zamanlarda (ve başka birisi için benden ayrılmıştı) bu hastalık ortaya çıkmıştı. Çok daha derin şeylerden bahsedebilirim ama hiç gereği yok. Özetle böyle bir olaylar zinciri içerisinde HPV kapmıştım. Hemen ekleyeyim sadece tek bir kişi ile düzenli ilişkim vardı, üstelik onda bile daima korunarak sevişiyorduk. Varın benim talihsizliğimi siz düşünün. Hayatınız boyunca tek bir kişi ile düzenli ve korumalı bir ilişkiniz olmuş ve HPV gelip sizi bulmuş.

Elbette HPV dünyanın sonu değil hatta bana kalırsa bazı özel durumlar haricinde çok ciddi bir şey de değil. Elbette şimdiki aklım olsa genital bölgede bir şey gördüm mü ilk işim doktora gitmek olur ama sakin olmak lazım ve elbette korumasız sevişmemek lazım. Bundan asla taviz vermedim ama bazen yine de gelip sizi bulabiliyor bu virüs.

Gelelim fasulyenin faydalarına, daha doğrusu bu hastalığı nasıl atlattığıma. Doktora ilk gittiğimde siğillerim epeyce büyümüştü. Doktor bana bir krem (ismini hatırlamıyorum ama forumda AHCC'den sonra sıklıkla geçen krem değil) yazmıştı, bir de dondurmaya gidiyordum birkaç kez ama çok da bir şey değişmiyordu. O zamanlar her ne kadar bu konuları araştırsam da bilgileri bir araya getirmek de pek de başarılı sayılmazdım. Neyse ki başka şehirde gittiğim hastanede doktor bana bunun soğutma ile gitmeyeceğini, yaktırmam gerektiğini söylemişti. Yaktırdım, bütün gün boyunca hastanedeydim neredeyse. Ameliyat sebebiyle telefonumu da bırakmıştım. Neyseki annemler beni merak etmemişti.

Sonrasında ara ara siğiller baş gösterdi. Neyse ki bu sefer dondurma ile geçiyorlardı. Gel zaman git zaman, her ne kadar cildiyeci bir işe yaramayacağından söz etse de üroloğum o meşhur kremi sonunda bana yazdı. Aldım da ve işte gerçek anlamda iyileşmem ilk o zaman başladı. Artık hiç siğilim yoktu, yine de doktorun tavsiye ettiği gibi sürmeye devam ediyordum. En sonunda nooldu? Yaklaşık 1 senedir siğil çıkartmıyorum ve çıkartacağımı da pek sanmıyorum. HPV geçmişimde kalan ufak bir şey olarak kaldı. Arya bana zamanında "iyileşince diğerleri gibi forumu bırakma, en azından kendi anını anlat" demesi sayesinde buraya yazmak aklıma geldi.

Bunun dışında şunları söyleyebilirim. Hayatım boyunca hiç sigara içmedim. Alkolü de pek sevmiyorum, ayda bir bira içiyorum desem normalde içtiğimden fazladır. Onun dışında şu aralar yapmasam da eskiden fitness'a giderdim. Bunun yanı sıra hastalığım boyunca bolca yeşil çay içtim ama öyle günde 5 bardak değil, 1 bardak. O da her zaman değil zira tadını hiç beğenmiyorum. Bunların dışında AHCC almayı hep düşündüm ama hiç almadım.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: HPV ile olan hikayem ve HPV'den Nasıl Kurtuldum?

Merhaba tywin cok teşekkürler ahcc'siz de negatif olmak konusunda da umut oldun insanlara harikasın. çok sevindim çok geçmiş olsun! 1 yıldır siğilin cıkmaması bayagı iyi bir şey ve buyuk oranda hpv'den kurtulmuş olabiirsin evet. Sigara ve alkol kullanmaman çok iyi bir avantaj olmuş tebrik ederim gönlünce yaşa artık ama çok daha seçici olarak ve prezervatifle ayrılmaz bir ikili olarak

Durum
    Peter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Öncelikle geçmiş olsun kurtulabildiğine sevindim ama meşhur krem derken neyi kastettiğini anlayamadım. adını söyleyebilir misin ?

Durum
    Yardımedin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

İyi de o krem ne?