Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv tip 31 sürecim ve son durumum

Durum
    Hpvsavascisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Hpv tip 31 sürecim ve son durumum

Hpv sürecim (en azından benim farkına varmam) 2020 yılında başladı. Önce özel bir kadın doğum polikiliğinde rutin muayene sırasında smear hpv testi alındı düzen labda yapılan test sonucunda tip 51 ve 73 çıktı. Ardından KETEM de test yaptırdım burda da tip 31 ve smear negatif geldi bir yıl sonra KETEM de tekrar tarama yapıldı ve yine 31 pozitif geldi. Geçtiğimiz aralık ayında şehir hastanesine gittim artık korkuyordum çünkü uzun süredir pozitiftim. Doktora öykümü anlattım ve doktor "hemen smear alalım" dedi ama nedense sürekli "rahim ağzı çok geride göremiyorum" vs söylendi sonra dediki "rahim ağzı çok yapışık sürüntü doğru alınmamış olabilir test sonucun negatif de gelse seni onkoloji jinrkolojiye göndericem" ben de zaten kolposkopi istediğim için tabi ki dedim. Neyse 1 ay sonra sonucum geldi hpv negatif tüm riskli tipler bakılmış tip 31 de dahil. Ama tabiki sevinemedim çünkü doktor muayanede korkuttu. Hemen tekrar randevu aldım aynı polikiniğe ama şehir hastenesinde sürekli asistanlar baktığı ve değiştiği için gittiğimde başka bir asistan vardı. Ben de bir önceki muaneyi anlattım ve doktorun söylediklerini aktardım. Doktor test sonucunda dna tespit edildiğini yani testin başarılı alındığına işaret olduğunu sıvı bazlı steloji testi olduğu icin yanılma payı olmayacağını söyledi 5 yil sonra testi yenile dedi. Neyse ben bu sefer KETEM e tekrar gittim testi teyit etmek için onlar da 2 yıl pozitif çıkanlardan daha test almıyoruz artık jinekoloji takip etmesi gerek dedi. Şimdi ben ne yapmalıyım? Yind aralık ayında zaten rutin muayane icin gidicem ama bu 6 aylik surede tekrar test yaptırmalı mıyım? Kadınlarda uygulanan testlerde yalancı negatiflik ne kadar olası? Smear icin mutlaka rahim agzindan örnek alınması gerekli ama hpv icin sadece vajinadan alınan sylürüntü yeterli mi? Bu tarz test sorunu yaşayan var mı aranızda.

Durum
    derbeder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Hpv tip 31 sürecim ve son durumum

Tüm testleri kapsayan bir hpv testi yapmanızı öneririm negatif çıkan kişilerin paylaşımlarını okuyup hangi lab. Yapacağınızı kararlaştırabilirsiniz. Uzun süredir negatif olmanızı engelleyen birşeyler mi yaptınız acaba ( epilasyon,cinsellik,sigara,alkol ) ahcc kullanmışmıydınız

Durum
    Tecrübeli Üye

3 yıldır cinsel perhizdeyim sigara alkol yok 9 lu aşı oluyorum. Buarada tip 31 en inatcisi 3-5 yılda anca atılabildiğini okumuştum. Aslında şu an sorunum pozitif ya da negatif olmak değil zaten son test sonucuma göre negatifim benim için önemli olan testin güvenliği son teste güvenmeli miyim yoksa testi yenilemeli miyim? Testi yorumlayan doktora göre sorun yok negatif. Ilk hpv testi özel bir labda yapılmıştı mesela onlar tipi farklı çıkarmıştı o yüzden özel labda da en iyisi neresi mesela ankarada titiz calisan bir lab var mi bildiginiz

Durum
    Tecrübeli Üye

Buarada teste yüksek riskli 15 tip taranmış hepsi tek tek yazıyor ve hepsi negatif

Durum
    GandalfTheGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı Hpvsavascisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 yıldır cinsel perhizdeyim sigara alkol yok 9 lu aşı oluyorum. Buarada tip 31 en inatcisi 3-5 yılda anca atılabildiğini okumuştum. Aslında şu an sorunum pozitif ya da negatif olmak değil zaten son test sonucuma göre negatifim benim için önemli olan testin güvenliği son teste güvenmeli miyim yoksa testi yenilemeli miyim? Testi yorumlayan doktora göre sorun yok negatif. Ilk hpv testi özel bir labda yapılmıştı mesela onlar tipi farklı çıkarmıştı o yüzden özel labda da en iyisi neresi mesela ankarada titiz calisan bir lab var mi bildiginiz
    Gelişim lab iyidir.

Durum
    GandalfTheGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı Hpvsavascisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ankara demişsiniz ama ben de İstanbul dışında yaşıyorum. Doktorum sürüntü örneğini İstanbul Gelişim’e göndermişti. Viral yükle beraber sonuç veriyor Gelişim.