Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpvnin insanin basina gelebilecek en kotu sey

Durum
    Hpvli28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Hpvnin insanin basina gelebilecek en kotu sey

Merhaba Arkadaşlar
    Bende bu sitedeki bir cok arkadas gibi bu lanet olasi hastalikdan muzdaribim. 2017 yilinda Ve bu hastaligi ne yazik ki ben evlendikten sonra fakettim. Ama iş işten cokdan gecmişti. Bu durumdan sonra ne yapabiliriz diye doktor doktor dolastik. Önce eşime özel de tipleme yaptirdik tip 18 ve 56 denildi aradan 10 gün gectikden sonra devlet hastanesinde yapilan test de 16-18-56 cikinca bu bizim icin bir psikolojik çöküntü yarattı. Bu sefer de bir kac farkli profla gorustuk fakat onlarda bu hastaligin toplumun %80 inde varoldugunu bagisikligin bunu atacagini güclü tutmamiz gerektigini söyledi. Sürekli ve zamanli kontrol durumindayiz. Alkol ve sigara kullanmiyoruz.bende yilda 1 kez 1 veya 2 tane seklinde cikan sigiller oluyordu fakat buna alistik görür gormezde yaktiriyoruz zaten esimde hic sigil olusmadi.
    Ve bu durumda birde cocuk sahibi olduk dogumumuzu sezeryanla yaptik cok sukur simdiye kadar bir sorunla karsilasmadik. Suanda 18 aylik.
    Simdi tekrar kontrol zamanimiz geldi. Yilda bir hpv eger pozitifse kolposkopi seklinde devam edicez.
    Ama bu surecte yeni birsey ögrendik oral hpv.
    Ve bu suanda benim icin dunyanin sonu gibi birsey
    Tabi ogrenir ögrenmez solugu kbb doktorunda aldik
    Acaba?
    Kontroller cok sukur temiz. Agizda herhangi bir sigil kondilom papillom yok.
    Ilk doktorumuz sansimiza hpv ile ilgili pubmed de makale yayinlamis calismalari olmuş.
    Gayet te iyi bilgilendirmisti kanser dusuk risk ve bilincli hasta oldugunuz icin takip edileceksiniz bulasicilik konusunda oglumu nasil korumam gerektigini söyledigimde merak etmeyin o da dusuk bir risk opmekle bulasmaz dokunmakla bulasmaz korkmayin deyip bizi rahatlatarak gönderdi.
    Tabi bir doktorla da yetinmeyip ikinci bir göz görsün diyerek reklamini iyi yapmis bir doktora gittik. Ama soru sormamiza bile firsat vermeden hastalarini anlatti ve bulasiciligi evet var opmeyin koklamayin diyerek bizi gonderdi.
    Ne yapmamiz lazim dedigimiz de limon yiyin diyerek de cozum uretti
    Oral hpv icin test verdik sonuc bi hafta sonra cikacak ve o zamana kadar ne yapacagim bilmiyorum
    Sigarayi birakan ben dun itibariyla tekrar sigaraya basladim.
    Stress seviyem tavan psikolojim altüst oldu.
    Kendi canimdan gercekten vazgecmis durumdayim ben olsamda bir olmasamda ölsemde bir sürünsemde. Cocugumu bu surecde nasil koruyacagim bilmiyorum ve dolayisiyla öpemiyorum sevemiyorum kiyafetlerini opup kokluyorum. Cocugumun sadece saclarina temas edebiliyorum onu opebiliyorum ayaklarinin altini opebiliyorum onunla oyun oynarken bi anda aglamaya basliyorum istem disi. Bu mesaji yazarkende az cok durumumu tahmin edebiliyorsunuzdur diye dusunuyorum elimden bisey gelmiyor korkuyorum korkuyorum korkuyorum.
    Simdi bunu cocugumda nasil takip edecegim bununla ilgili kime gitmeliyim.
    Nasil korumaliyim bilmiyorum
    9 yasina kadar asi yaptiramiyorum.
    Bu sureci nasil takip edecegiz bu surecte bizi yonlendirip bilgi verebilecek bir doktor ariyorum.
    Olasi bir durumda tedavi sureci nasil işleyecek bunlar cevabini bilmedigim sorular.
    Ve delirmek uzereyim.
    Sürece hakim iyi bir doktor lütfen istanbul avrupa yakasindan

Durum
    Papatya1693 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Hpvnin insanin basina gelebilecek en kotu sey

Gecmis olsun bu kadar abartılacak bir şey değil Dr Süleyman Engin AKHAN var bildiğim hpv uzerine konferanslar veren kadın doğum uzmanı ona danışabilirsiniz kbbci konusunda da yardımcı olur

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Yapmanız gereken kendinizi sakibleştirecek seyler bulmak anladıgım kadarıyla hpvyle bir sorununuz yok ama psikolojik sorunlar var bunlarla basa cıkmanız gerektigi .hpv kesinlikle basınıza ggelrcek en kötü sey degil emin olun .kafanızı kurcalayan soru işaretlerinden kurtulmaya calısın .cocugunuzu öpmemek dokunmamak ne bileyim cok tuhaf geldi sonucta elinizde yada agzınızda sigil yok ? Hpv tamamen cinsellikle alakalı bir problem yaratıyor .3 sene gecti ama ben oral seks yapmıyorum mesela hala ve korunuyorum . Baska bir şey yapmıyorum bu benim tercihim

Durum
    Tecrübeli Üye

Evet hpv ile ilgili bi sorunumuz yok sadece oral riskini bilmiyorduk bu bizim icin farkli bi cokuntu oldu. Bu bizim icin yeni bir boyut oldu.
    Dedigim gibi 3 yildir hpvli oldugumuzu zaten biliyorduk ve gerekli kontrolleei yapiyor yaptiriyorduk. Aslinda hpv ile ilgili hic bi korkumuz yoktu.
    Cunku önlem alma sansimiz vardi.
    Ta ki 2 -3 gun once oral riski ogrenene kadar. Ki yine hpvden korkmuyoruz bunu cocugumuza bulastirma korkusu yasiyoruz bunu nasil takip edecegiz bulasmismidir
    18 aydir öptük kokladik sevdik oynadik bu surecde bulasmismidir korkusu yasiyoruz bu cocuk elini agzimizada soktugu oldu catalimizdan kasigimizdan yedigide oldu...

Durum
    Papatya1693 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Hpv pek bilinen bir virus tipi değil çünkü çok tehlikeli değil, kanser yapma ihtimali en yüksek olduğu yer kadınlarda rahim ağzı kanseri oda 8 kadından 1 inde görülüyor dünyada ortalama ama Batı ülkelerinde çok daha düşük çünkü 3 yılda 1 testi yaptıranlar erken tanıyla kolayca kurtulabiliyor, penis kanseri testis kanseri boğaz kanseri gırtlak kanseri yapma ihtimali çok nadir, bu ihtimalleri düşünmek araba çarpar diye sokağa çıkmamak gibi bir şey, doktorun da dediği gibi insanların yüzde 80 i hayatında en az 1 sefer enfekte oluyor hiç evham yapmaya gerek yok, pubmedde araştırma yayınlayan doktorunuzun adını verebilir misiniz ?

Durum
    kaanbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

1 hafta sakince bekleyin bakalım. söz konusu çocuk olunca daha bir hasassınız. Doktorunuz tüm ihtimalleri göz önünde bulundurmuş. İyi de yapmış, ağız da siğil olmasa bile virüsü tasimiyorsnz anlamına gelmez. Bebeğinize öpmeyle geçmesi çok çok düşük bir ihtimal. Sonuçlar çıksın bizimle paylaşın doktor konusunda bilgim yok maalesef

Durum
    Tecrübeli Üye

Alıntı Ajdarha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hpv pek bilinen bir virus tipi değil çünkü çok tehlikeli değil, kanser yapma ihtimali en yüksek olduğu yer kadınlarda rahim ağzı kanseri oda 8 kadından 1 inde görülüyor dünyada ortalama ama Batı ülkelerinde çok daha düşük çünkü 3 yılda 1 testi yaptıranlar erken tanıyla kolayca kurtulabiliyor, penis kanseri testis kanseri boğaz kanseri gırtlak kanseri yapma ihtimali çok nadir, bu ihtimalleri düşünmek araba çarpar diye sokağa çıkmamak gibi bir şey, doktorun da dediği gibi insanların yüzde 80 i hayatında en az 1 sefer enfekte oluyor hiç evham yapmaya gerek yok, pubmedde araştırma yayınlayan doktorunuzun adını verebilir misiniz ?
    Op.Dr Bahtiyar Hamit

Durum
    sevimli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Hpvli28 selam, konu çocuk olunca insan daha tedirgin oluyor tabi. Oral kanserlerle ilgili birkac makale okudum hpvnin “open mouth kiss” yani biraz daha fransiz opucugu tarzi olursa bulasabilecegini yaziyordu. Normal opme ile bulusacagini zannetmiyorum 🙂🙂

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Bebeği öpmekle geçeceğini hiç sanmıyorum, çok nadir görülecek kadar düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum ben.
    Lütfen evham yapmayın öyle olsa bütün hpv anne babalar çocuklarına bulaştırmış olurdu öpmeyen anne baba yoktur çünkü, ayrıca öpüştüğü herkese de bulaşırdı..
    Bence sakin olun, olayın icinde oldugunuz icin objektif bakamıyorsunuz cunku korkup telaş ediyorsunuz söz konusu cocugunuz diye hak veriyorum kesinlikle ama bu ihtimalin çok çok nadir olduğunu unutmayın lütfen

Durum
    asliasli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Kesinlikle Doğan vatansever' e gidebilirsiniz, hiç sıkılmadan sizi dinliyor.. sizinle doktor, arkadaş, kardeş gibi konuşuyor. gördüğüm en hassas ama en hassas doktor kendisi. ve konusunda da uzman.