Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV ve Doğum kontrol hapı

Durum
    evilmorty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

HPV ve Doğum kontrol hapı

Merhaba herkese,

Böyle bir başlık açılmış mı bilmiyorum, doğru kategoride açıp açmadığımdan da emin değilim. Uzun süredir aklımı kurcalıyor. HPV pozitif olanlar için eğer enfeksiyon 5 yıldan uzun süredir devam ediyorsa doğum kontrol haplarının kanser riskini artırdığını okudum. Ben HPV16 pozitifim aynı zamanda polikistik over sendromum var. O yüzden 6 ay doğum kontrol hapı kullanıp 6 ay bırakıyorum. Yoksa pcos'un bir çok yan etkisi var ve günlük yaşamımı etkilyor. HPV pozitif olup doğum kontrol hapı kullanan var mı?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: HPV ve Doğum kontrol hapı

Merhaba evil,

kategori ve başlığa dikkat ettiğin için teşekkür ederim Doğum kontrol hapıyla ilgili bir bölüm yok o sebeple burada kalabilir açtığın konu, özendiğin için teşekkürler

Sadece dogum kontrol hapı hpv kanser riskini artırmaz. Hpv'nin kansere çevirmesi için çok düzensiz bir hayat gerekir. Sigara ve aşırı alkol kullanımı,kötü beslenme, çok ciddi sayıda partner değişimi, bağışıklığın çok çok düşük olması ve yıllarca hpv'nin keşfedilmemesi ile 10-15 yıl sonra kanser olunabiliyor bugünden yarına olmuyor. O sebeple dert etmene gerek yok, ben hpv negatifim ama doğum kontrol hapı kullanmıyorum. Kısaca sadece dogum kontrol hapı ile kanser söz konusu değildir.

Durum
    ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Doğum kontrol hapları vücuttaki folat düzeylerini düşürerek hpvnin kansere giden yoldaki riskini daha çok arttırdığın okudum. Bildiğiniz gibi folik asit kadınlarda çok önemli ve doğum kontrol hapları vücutta bunun düzeyini düşürüyorsa negatif sonuç alana kadar bırakmanın yararı olacağını düşünüyorum.

Durum
    Özel Üye

B vitaminlerin biri olan folik asit, rahim ağzı kanserinde önem taşıyor. Bu kansere yakalanan kadınların kanındaki folat düzeyleri düşük çıkıyor. Doğum kontrol hapları, sigara ve çok sayıda doğum yapmış olmak, folat düzeylerini düşürerek olumsuz yönde etki ediyor. Ancak folik asit eksikliğinin kanser oluşmasına doğrudan etken olmadığını da belirtmek isterim. HPV (siğil virüsü), folik asit eksikliği olanlarda en az 5 kez daha etkin olabiliyor.

Dr.Gündüz TEZMEN

Durum
    Özel Üye

Doğum kontrol hapını bırakmak istemeyenler ve kullanmak zorunda olanlar Folik asit takviyesi alabilirler ayrıca folik asit açısından zengin olan besinleri şöyle bırakayım

-Kuru Fasulye
    -Kuşkonmaz
    -Brokoli
    -Yeşil yapraklı sebzeler
    -Bamya
    -Brüksel lahanası
    -Karnabahar
    -Pancar
    -Turunçgiller
    -Avokado
    -Mercimek
    -Fasulye
    -Bira mayası
    -Yumurta
    -Tahıllar
    -Badem-fıstık
    -Ispanak
    -Yosun
    -Maydanoz-nane
    -Bezelye
    -Kereviz
    -Muz
    -Ayçekirdeği
    -Karaciğer
    -Elma, üzüm gibi meyveler
    -Kırmızı ve beyaz et türleri
    -Lahanagiller

Durum
    Özel Üye

Doğum kontrol hapı kan sulandırıyor ve vücudun folat(folik asit) değerini düsürüyor ahcc icinde reishi mantari var ve bu mantar da kan sulandirici olarak konusuluyor. İkisi kullanildiginda ahccnin etkisini azaltir mi acaba dogum kontrol hapi ve ahcc kullanip negatif olanlar bir cevaplasa cok sevinirdim