Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yeniyim-tavsiyelerinize ihtiyacim var

Durum
    Melvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Yeniyim-tavsiyelerinize ihtiyacim var

Merhaba,
    Agustos basinda bir kac aydir tanidigim yakinlastigim biriyle iliskiye girdim, korundum ama kondom iliski sirasinda cikti. Ben bu konularda cok pimpirikli biri olmama ragmen onun olmadigini gordum ve zannediyorum ki onceki iliskilerinde de pek korunmamis, ayrildik bir sure sonra bu nedenden.

Bundan 10 sene once hpv asisi olmama ragmen (omur boyu imis korumasi) bi iki ay once makat bolgemde kondilom cikti.
    Jinekologum cok sasirdi ve asiyi yaptirmadan once kapmis olabilecegimi dusunuyor ama
    Ben burda okuduklarima istinaden, yakin tarihli iliskiden farkli bir tip kaptigimi dusunuyorum. Henuz tipleme testi yaptiramadim elimde olan tum parayi sigilleri yaktirmaya verdim cunku.

Forumda cok dolandim, cok okudum, ama bi an once aksiyon almam gerektigini dusunerek yazmaya karar verdim sorularimi.

Oncelikle ahcc kullanmam gerektigini anladim,
    Propolis ve imutor de ayni sekilde,( ben cok kiloluyum bu arada 125 civari o nedenle yakin bir diyetisyen arkadasim propolis tuketmememi soyledi, daha fazl kilo almam bagisikligimi dusurur diye dusunuyorum, surerek kullanacagim)
    Alderra krem kullanacagim,
    Henuz yara o yuzden normal kremleri suruyorum daha,
    Spor ve beslenme duzenimi de degistirecegim, zaten yapmam gerekiyordu,
    Hpv tipleme testi ysptiracagim,
    Smear testi yaptiracagim ilk firsatta,

Bunun disinda;
    Makatta ciktigi icin anus icinde var mi bilmiyorum baska bir doktora gidip kontrol ettirmem gerekir mi? Kime gitmeliyim?

jinekologum cok iyi birisi ama bilgisi yetersiz bu konuda okuduklarimdan anladigim kadariyla, yani icine bakmadi bile o kadar icerde degil dedi ama ben yakin olduklarini biliyorum elledigimden.

Bir de yakildi simdi kremler suruyorum ama cok kasiniyor, korkuyorum acaba tam yakmadi yenileri mi cikiyor diye bu kadar kisa surede cikar mi tekrar? 1-2 hafta oldu daha

Arya dondurma demissin ben yaktirdim genel anesteziyle ama korkuyorum surekli genel anestezi yaptirmak istemiyorum, kim yapar bu dondurma islemini acaba? Jinekolog veya dermatologlar mi? Her hastanede farkli bi dal altinda kondilom nedense 😢

Bir de son sorum (cok ozur dilerim o kadar dolu ki kafam kimseye soramadigim icin buraya yaziyorum )
    Dondurma islemi daha ucuz mu yaktirmaktan, maddi durumum cok iyi degil acikcasi bu kadar seyle bile nasil basa cikacagim bilmiyorum bir siraya koyacagim kendimce peyderpey alacagim,
    Simdiden tesekkurler forum sayesinde sifirdan bu noktaya geldim, kimsenin bunun bu kadar ciddi oldugunu bildigini sanmiyorum ben en azindan bilmiyordum,
    Kardesimde yillar once cikmisti simdi o bile kafami kurcaliyor acaba tedavi oldu mu sadece sigil mi yaktirdi bir yolunu bulup onu da bilgilendirecegim

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Yeniyim-tavsiyelerinize ihtiyacim var

Öncelikle selamlar hoşgeldiniz

Aldara kremin ismi ''alderra'' değildir, ''aldara'' dır
    Ahcc kullanmaya karar vermen güzel olmuş, maddi durumun yeterliyse mutlaka tavsiye ederim en azından 3 yıl hpv ile uğraşmazsın, maksimum 1 sene uğraşır bitirirsin bu süreci. Maddi durumu olan arkadaşların kullanması taraftarıyım hep, en azından denemeniz

Yeni siğillerin çıkacaktır ama yakıldığı yerde yani aynı yerde tekrar siğil çıkma ihtimali çok çok düşüktür koterizasyon(yakma) işleminde.
    Farklı yerlerde yeniden siğilin çıkabilir, bu bir süreç maalesef. Hepimiz bu şekilde yaşadık, çıktıkça ayda 1 gidip yaktırma-dondurma tedavine devam etmen önemli kesinlikle.

Dondurma yani kriyoterapi işlemini dermatologlar yapıyor, zaten cilt hastalıkları uzmanı kendileri, hpv'den de bayağı iyi anlıyorlar. Jinekologlar genelde kriyoterapi yapmıyor, dermatologlar yapar. Cildiye'den randevu alabilirsin.

Kriyoterapi işlemi koterden biraz daha ucuzdur çünkü anestezi olmadığın için anestezi parası ödemezsin. Yine de kriyoterapi çok çok ucuz bi işlem değil, siğil sayına göre değişmekle birlikte koterden daha uygun diyebiliriz ama koter daha iyi sonuçlar verebiliyor, bende kriyoterapi işe yarıyordu ama bazı arkadaşların siğilinin düşmediği de oluyormuş. İkisini de dene.

Durum
    Malena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Geçmiş olsun tavsiyem öncelikle doktorundan kolonoskopi ve smear testi yapılmasını istemen.Devlet hastanelerinde koter ve kriyo ücretsiz kriyoyu cildiye yapıyor

Durum
    Yeni Üye

Tesekkurler 🙏🏻
    Su anda tek doktorum jinekolog, o kolonoskopiye gerek yok dedi ama dedigim gibi bence o konuda cok bilgili degil yoktur dedi gecti cunku, baska bi yerde yaptirmam gerekecek o halde, smear icin randevu aldim

Durum
    Çoküzgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Aşı seni sadece 4 tipe karşı koruyabilir, hpvnin bir sürü tipi var biliyorsun ki...

Durum
    Yeni Üye

Tesekkurler cokuzgun dogrudur, ben de oyle oldugunu tahmin ediyordum.

Durum
    Yeni Üye

Alıntı Malena Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun tavsiyem öncelikle doktorundan kolonoskopi ve smear testi yapılmasını istemen.Devlet hastanelerinde koter ve kriyo ücretsiz kriyoyu cildiye yapıyor
    Malena istanbulda hangi devlet hastaneleri bu islemi duzgun yapr peki bildiginiz isim varsa pylasabilir misin? Bilmedigimden ozelde bir kere yaptirdim bir daha karsilayabilecegimi sanmiyorum ama 😢

Durum
    Malena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Ben Sakaryada yaşıyorum maalesef bilemiyorum ama yeni bir konu açıp diğer arkadaşlara sorabilirsin daha çok kişi görüp cevap verir.

Durum
    Yeni Üye

Tesekkurler 🙏🏻

Durum
    Zzz_92 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Merhaba,
    Ben de yeni öğrendim hpv pozitif olduğumu. 2 aydır görüşüyorduk ve zorla bana temas etti Maalesef daha önceden hpv geçirmiş ve bana bunu söylemeyen biri yüzünden başıma bunlar geldi. Şuan hpv tipleme sonucunu bekliyorum. Öğrendiğimden beri çok korkuyorum. Ailemin yüzüne bakamıyorum. Onların öğrenmesinden korkuyorum. Ben bir hata ettim. Çok korkuyorum. Lütfen yardım edin. İntihar etmek istiyorum. Öğrendiğim günden beri uyuduğum saatler dışında aklımda bu konu. Odamdan çıkamıyorum.
    Psikolojik olarak çöktüm travma yaşıyorum
    Ne olur bir akıl verin bana