Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Molluskum Kontagiosum

Durum
    Taniquetil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Molluskum Kontagiosum

Molluskum Kontagiosum nedir?
    Molluskum kontagisum virüslerin neden olduğu, derinin üst tabakasının kanser dışı bir gelişimidir. Siğile benzer, fakat farklı bir virüs tarafından oluşur. Molluskum Kontagiosum ismi virüsün deri teması ile kolayca dağılabildiğini gösteren bir tanımlamadır. Molluskum Kontagiosum Pox virüs ailesine üye bir virüstür. Bu virüs derideki küçük bir sıyrıktan veya kıl diplerinden deriye girer ve molluskumları oluşturur. Hastalık herhangi bir iç organı etkilemez.

Molluskum nasıl görünür?
    Moluskum genellikle deri renginde ve pembe renkli kubbe şeklinde gelişimler oluşturur. Yüzeyi hafif parlak olup merkezinde hafif bir çöküklük mevcuttur. Molluskum göğüs, karın, kol, kalça ve kasık bölgesinde gruplar halinde görülür. Bazen yüzde ve göz kapaklarında da görülebilir. Molluskumlar deri teması ile bulaştıklarından, genellikle derinin birbirine sürtündüğü koltuk altları ve kasıklarda görülür. Molluskumlar sıklıkla kırmızı olabilir. Bu durum molluskumlar kendiliğinden yok olmaya eğilim gösterdiklerinde olur. Bağışıklık sisteminde bozukluk bulunan hastalarda molluskumlar büyük boyutta olabilir ve yüzü tutabilir.

Molluskum nasıl oluşur?
    Molluskum enfeksiyonu bulunduran kişinin derisi ile direk temas ile bulaşır. Hastalık sıkı teması olan kişiler arasında daha sık görülür. Hastalık çocuklarda sıktır. Cinsel bölgede görülürse hastalık cinsel temas ile bulaşır. Hastalığın ortak kullanılan objelerle bulaşma olasılığı vardır. Moluskum çocuklara havuz yolu ile de bulaşabilir.

Durum
    Tecrübeli Üye

Cevap: Molluskum Kontagiosum

Omzumda çıkan şeyden dolayı genital bölgemde siğillerimi keşfetmemizin sürecinden bahsetmiştim. Dr. medusa bunun mümkün olmadığını yazmıştı. acaba bendeki şey molloskum olabilir mi? hpv smearde negatif çıktı, genotiplemeyi hala bekliyorum. bir ümit işte bende ki belkide..
    omzumdakinin molloskum olduğuna eminim. sivilce gibiydi sıkılabiliyordu. 2 adet yanyanaydı. genitale nasıl geçti vs. hiçbir fikrim yok.

molloskum hakkında bilgisi olan var mı? paylaşırsa çok sevinirim.

Durum
    drmedusa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye
    Nereden
    İSTANBUL, YENİKAPI

sıkınca çok küçük sert inci tanesı renginde bir şey çıkıyorsa o molluscumdur.Sıkınca cerahat çıkıyorsa o sivilcedir

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

molluscum ile sivilce birbirine benziyor cidden ben anlayamıyorum acıkcası, ama cildiyecim ilk defa sigillerimi dondururken, 2 tane de molluscum gördügünü ve onları da dondurdugunu soylemıstı. hpv yetmiyor birde molluscum, allahım ne suç işledim de basıma bunu verdın diyorum @taniquetil

Durum
    Tecrübeli Üye

2 tane yan yana vardı omzumda. bir tane iken sıkmaya çalıştım aynen beyaz geldi. sonra ikinci çıktı yanında. ondan sonra genital bölgemde de olduğu çıktı.

sorma arya delireceğim.. hpv tiplemem artık gelsin o kadar darlandım ki araştırmaktan bakmaktan yeni bir şey var mı diye oynamaktan. saçma biliyorum ama acaba genitalimdekiler moloscum olabilir mi diye tribe girdim. sanki biri diğerinden daha iyiymiş gibi.

Durum
    Admin

Alıntı Taniquetil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 tane yan yana vardı omzumda. bir tane iken sıkmaya çalıştım aynen beyaz geldi. sonra ikinci çıktı yanında. ondan sonra genital bölgemde de olduğu çıktı.

sorma arya delireceğim.. hpv tiplemem artık gelsin o kadar darlandım ki araştırmaktan bakmaktan yeni bir şey var mı diye oynamaktan. saçma biliyorum ama acaba genitalimdekiler moloscum olabilir mi diye tribe girdim. sanki biri diğerinden daha iyiymiş gibi.
    Yaaa kıyamam sana Bak valla bu kadar dusunup yıpratma kendini, olacagına varır ayrıca molluscum olsa da dondurulacak? Yani ''aa bu molluscum buna dokunmayalım'' demiyorlar. Molluscum hpv'ye göre daha iyi huylu bir şey, kanser manser riskin yok.

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaaa kıyamam sana Bak valla bu kadar dusunup yıpratma kendini, olacagına varır ayrıca molluscum olsa da dondurulacak? Yani ''aa bu molluscum buna dokunmayalım'' demiyorlar. Molluscum hpv'ye göre daha iyi huylu bir şey, kanser manser riskin yok.
    molloskumdan melanom diye biyere geldim acaba bende de varmı diye bi korku oldu :/

Durum
    Admin

Alıntı hepeve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    molloskumdan melanom diye biyere geldim acaba bende de varmı diye bi korku oldu :/
    Ya @hepeveciğim olsa bile siğilden bir farkı yok yine mudahale edilecek.. Ve hpv'den zararsız.

Durum
    hepeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatör

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya @hepeveciğim olsa bile siğilden bir farkı yok yine mudahale edilecek.. Ve hpv'den zararsız.
    yok melanom daha farklı oluyormuş

Durum
    Admin

Alıntı hepeve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok melanom daha farklı oluyormuş
    Allah allah o neymiş hiç duymadım

Bu Konu için Etiketler