Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: hpv bulaşmasında neler etkili ?

Durum
    adanali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlı Üye

Lightbulb hpv bulaşmasında neler etkili ?

hpv temasla bulaşıyor biliyoruz.aktif bir lezyon gerekli tabi bunun için.taşıyıcıyken de bulaşabilir işi şu şekilde bence.siğil,cın-1,2,3 klinik olarak adlandırılır.subklinik ise klinikten öncesi.-sub eki tıpta öncesi anlamında kullanılır.işte bu subklinik adını verdiğimiz gözle görülmeyen ama bir süre sonra gözle görülebilecek olan lezyonlardan da taşıyıcı adını verdiğimiz dönemde bulaş olabiliyor.bunu açıkladıktan sonra esas soruyu soruyorum ve Levent beyden akademik bir cevap bekliyorum bahsedilen temas nasıl bir temas ? siğil yapan türleri için sürtünme,derinin deriye teması için esas risk faktörüyken siğil yapmayan türleri ne tip temaslarla bulaşıyor ? bu temas için penisin servikse teması mı gerekli ? dipnot: hpv vücut salgılarıyla da bulaşabiliyor..

Durum
    drmedusa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye
    Nereden
    İSTANBUL, YENİKAPI

Cevap: hpv bulaşmasında neler etkili ?

Hpv temas ettiği yerde enfeksıyon yapar. Genital bölgesinin neresıne girdi ise orada. Eğer aktif cinsel ilişki olmadı ise( örn sürtünme) rahim ağzında değişiklik yapmaz.Rahim ağzı değişikliği için penisin vaginaya girdiği tam bir ilişki gerekir. Aynı şekilde oral ilişki ile ağız içine veya boğaz bölgesine bulaşır Cilt ve mukoza(yani örneğin dudak içi veya vaginadaki pembemsi doku) daki çatlaklardan girer.örneğin vaginal bir ilişki yaşandıysa ve rahim ağzında hpv saptandı ise oral hpv olmaz.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı drmedusa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hpv temas ettiği yerde enfeksıyon yapar. Genital bölgesinin neresıne girdi ise orada. Eğer aktif cinsel ilişki olmadı ise( örn sürtünme) rahim ağzında değişiklik yapmaz.Rahim ağzı değişikliği için penisin vaginaya girdiği tam bir ilişki gerekir. Aynı şekilde oral ilişki ile ağız içine veya boğaz bölgesine bulaşır Cilt ve mukoza(yani örneğin dudak içi veya vaginadaki pembemsi doku) daki çatlaklardan girer.örneğin vaginal bir ilişki yaşandıysa ve rahim ağzında hpv saptandı ise oral hpv olmaz.
    Hem rahim ağzında hem de ağızda hpv olmaz yani? O zaman bende cin3 vardı operasyon sonrası temiz çıktım ama cin3'ten dolayı bende oral sekılde hpv yoktur?

Durum
    Banlı Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hem rahim ağzında hem de ağızda hpv olmaz yani? O zaman bende cin3 vardı operasyon sonrası temiz çıktım ama cin3'ten dolayı bende oral sekılde hpv yoktur?
    eğer oral genital temas olduysa oral kavitede de hpv olablir.

Durum
    Banlı Üye

o zaman şöyle diyebilir miyiz : genital siğil yapan türleri için ana bulaş yolu sürtünme vb ön sevişme,siğil yapmayan türleri için ana bulaş yolu ise koitus(penisin vajinaya penetrasyonu).bu bağlamda örneğin hpv 16nın siğil yapma ihtimalinin düşük olduğunu göz önünde bulundurursak sadece sürtünme ile ilişki yaşayanlara hpv 16 bulaşmaz diyebilir miyiz ?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı adanali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o zaman şöyle diyebilir miyiz : genital siğil yapan türleri için ana bulaş yolu sürtünme vb ön sevişme,siğil yapmayan türleri için ana bulaş yolu ise koitus(penisin vajinaya penetrasyonu).bu bağlamda örneğin hpv 16nın siğil yapma ihtimalinin düşük olduğunu göz önünde bulundurursak sadece sürtünme ile ilişki yaşayanlara hpv 16 bulaşmaz diyebilir miyiz ?
    Hayır bence yanlıs anlıyorsun. Hpv 16 bulaşır ancak rahim agzında değişikliğe sebebiyet vermeyebilir penetrasyon olmadığı için.

Durum
    Banlı Üye

Alıntı Arya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayır bence yanlıs anlıyorsun. Hpv 16 bulaşır ancak rahim agzında değişikliğe sebebiyet vermeyebilir penetrasyon olmadığı için.
    bu illet sadece erkekten kadına bulaşmıyor,erkekten erkeğe kadından erkeğe de bulaşıyor.ben erkeğim ve kadından erkeğe bulaş şeklini irdeliyorum.tıbbiyeliyim,detayları kafamda oturtmaya çalışıyorum.hayatımda bir kere genital temasım oldu.o da 5.5 yıl önce koitus olmadan,penisimin karşıdaki bireyin neresine temas ettiğini de tam hatırlamıyorum açıkçası.ama perine bölgesine temas etmediğimi net bir şekilde hatırlıyorum.o zaman ben 17 karşıdaki birey 15 yaşındaydı.4 ay önce hpvnin temasla da bulaşabileceğini öğrendim.penisimde birkaç papülümsü lezyonları dermatolog hocalarıma gösterdim siğil olmadığını söylediler.hatta resimlerini Levent Bey'e de gönderdim ve kendisi net bir şekilde siğil olmadığını söyledi.işin boyutu temasımın olduğu kişinin telefon numarasını sherlock edasıyla bulmama ve kendisine absürt bir şekilde benden önce herhangi bir teması olup olmadığını sormaya kadar gitti.olmadığını iki kere teyit ettirmeme rağmen inanamıyorum hala.kafamda senaryolar üretiyordum.benden önce sadece 1 sevgilisi olmuştu.ona da ulaşıp 5.5 yıl aradan sonra aralarında olan şeyleri sorduğumda en fazla elele tutuştuklarını söyleyince o çocuğun içinde olduğu senaryolar tükendi kafamda.çok dallandırdım mevzuyu.bu arada şu anki kız arkadaşıma da durumu açık açık anlattım ve müthiş bir destek gördüm.velhasıl hpv sizin siğiliniz benim obsesyonum ve insanlara bu konuda elimden geldiğince yardım etmek istiyorum..

Durum
    Özel Üye
    Nereden
    İSTANBUL, YENİKAPI

tip 16 nın bulaşması için 16 taşıyan bir erkeğin cinsel organının kadın genital mukozasına veya derisine değmesi yeterlidir.deri veya mukozadaki küçük mikrocatlaklardan girer. sperm içinde hpv ye rastlanmıştır. sperm sıvısının veya önden gelen şeffaf sıvıdan da bulaşabilir.hpv bulaşması için illaki penisin rahim agzına değmesi gerekmiyor.

Durum
    Banlı Üye

tip 16 nın bulaşması için 16 taşıyan bir erkeğin cinsel organının kadın genital mukozasına veya derisine değmesi yeterlidir.deri veya mukozadaki küçük mikrocatlaklardan girer. sperm içinde hpv ye rastlanmıştır. sperm sıvısının veya önden gelen şeffaf sıvıdan da bulaşabilir.hpv bulaşması için illaki penisin rahim agzına değmesi gerekmiyor.
    dedikleriniz doğru hocam.ama ben tip 16 taşıyan bir kadından erkeğe bulaş şeklini merak ediyorum

Durum
    Özel Üye
    Nereden
    İSTANBUL, YENİKAPI

kadındaki tip 16 kadının vagınal sıvısından veya vaginal kanal mukozasından erkeğin mukoza veya cilt üzerindeki mikroçatlaklardan girer

Bu Konu için Etiketler