Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oküloplastik cerrahi serüvenim vlog :P

Durum
    Wheatbreeder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Post Oküloplastik cerrahi serüvenim vlog :P

Selamlar,

Süreç kısaca gözümün kaşınması ve 1 haftalık süreçte ne zaman oluşmaya başladığını anlamadığım et beni gibi bir yapının oluşması ve küçük bir operasyonla alınması ile sonuçlandı...

Tam olarak göz yaşının çıktığı yerde bir et beni oluştu, oluşma sürecinde dediğim gibi kaşıntı oluştu ve ardında et oluşumu oluştu. Bayram sürecine denk geldiği için biraz bekledim ve ilk göz doktoruna gittim. Beklerken bu oluşumu google aradığımda konjonktivit olduğunu fark edip araştırmayı biraz daha derinleştirdiğimde hpv kaynaklı konjoktivit olabileceğini ve konu hakkında yazılmış makaleler buldum. tabi bulduğum bir makalede bireyin kendisinde ve ailesinde hpv olmamasına rağmen bireyde aynı vaka olması ve patoloji sonucunda hpv ye rastlanmaması ve sonuç kısmında iyi huylu timör olarak makalede 2 yıllık takipte nüks etmeyerek sonlanıyor (bireyin et yapısı sivri).

İlk dr a hpv hikayemi anlatarak muayeneye başladık ve başka bir dr a zevk etti. kendileri oküplastik (göz estetik cerrahi sanırım) ilk dr gibi bu dr da aynı teşhisi koydu ama patoloji sonucu gelmeden kesin bir şey söylemek istemedi. Sürüntü yolu ile bulaştırmış olabileceğimi iletti yani bölgeyi kaşıyıp bölgeden bir şekilde gözüme taşımam artık uyku halinde vb şekilde düşündüm o sıra. Neyse operasyon yapıldı 15dk filan ya sürdü ya sürmedi lokal anestezi altında yakarak yapıldı sadece iğnenin biraz acısı oldu o kadar. Aynı gün gözüm açık taburcu oldum 2 göz damlası verildi 10 gün kullandım o kadar şuan hiç çıkmamış gibi diyebilirim. Tabi bunlar olduktan sonra dr tarafından lens kullanmam kesinlikle yasaklandı.

Bundan kurtuldum diyerek diğer bölgeyi toparlamaya koştum hemen. Yaklaşım, ilgi ve bilgi olarak tavsiye edebileceğim bir dermatologdan randevu aldım (ücret biraz üzdü) 4-5 tur kriyo, detaylı muayene ve cerrahi oper. geçmişimi de anlattıktan sonra dr ışıklı büyüteçle (muayene boyunca kullanıyor) ellerimi inceledi. Elinde yara varsa virüsün oraya tutunabileceğini nemli bölgelerde daha uzun süre tutunabileceğini iletti. Bana mantıklı geldi çünkü stres yaptığım zaman işaret parmağımda yara yapana kadar kemirdiğim bir yer var.

Gel zaman git zaman patoloji sonucu geldi ve hpv ile ilişkili çıktı. Müdahale yapılan hastanenin patoloji merkezi ile anlaşmalı olması ile uygun fiyatla tiplendirme yaptırıyorum ve sonucu merakla bekliyorum. Daha önceki testlerde sadece yüksek risk grubu çalıştıkları için yüksek gruba negatif çıkmıştım.

Kriyo sonunda kabuklar düştü ama tam iyileşme olmadı erken düştü iyileşme olduktan sonra beni aldara bekliyor. Biraz uzun oldu ama bilinçlenmek adına iyi olduğunu düşünüyorum. Hiç aklıma gelmeyecek bir şey yaşadım, bu yazının daha dikkatli olmanız için örnek olacağını düşünüyorum. DR'ların için merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz bir şey varsa DM.

Durum
    Piuuu89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Oküloplastik cerrahi serüvenim vlog :P

Ne lanet birşey bu hpv, heryerden çıkıyor

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Merhabalar wheat, cilt doktorun hangisiydi? Belki burdaki arkadaşlar için yardımcı olur. Bazı kişiler doktor arıyor cunku. Birde hangi ilçedesin tabi.

Bu arada hayret ederek okudum. Forumda gözünde ilk hpv çıkan kişisin. Çok geçmiş olsun. Umarım iyisindir şimdi.

Durum
    Merv.000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Tovbeler olsun gozde de mi cikiyor ben bu yaziyi yeni farkediyorum bence o genitalden gecen hpv virusu degildir ya hepsinin tipi farklidir diye dusunuyorum gozde cikan kisi illaki genital hpv olmak zorunda degl normal bi insaninda gozunde cikabilir biyerden kapmis olablir genital tiplere sahip degildir o kisi mesela.

Patoloji sonucu ne cikti tipine bakildi mi? Genital sigil yapan tip miymis ?

Benmde bugun ic dudagimda ucuk gibi bi kabarcik olustu her agzimda bsey hissettigimde korkuyorum sonra geciyor 2-3 gune iyice panikatak olduk

Durum
    Yeni Üye

Aynen öyle kesin hpv virüsünden geçtiği söylenemez ama ilk şüphe hpv. burda örnek makale tr olarak mevcut http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Ar...S-6-160-En.pdf

Patoloji gözdeki için HPV ile ilişkili buldu ama tiplendirme yapmıyorlarmış, ben ayrıca tiplendirme istedim sonucu bekliyorum.
    Daha önce genital siğiller için hpv - pcr yaptırmıştım yüksek risk grubu 14 genotip; 16,18,31,33,3,39,45,51,52,56,58,59,66,68 için negatif çıkmıştım bu yüzden tiplendirme sonucunu merakla bekliyorum.
    Şuan da benimde dudağım şişik sigaradan mı yaktım farkında olmadan bilmiyorum ama paranoya hallerine girmemeye çalışıyorum (elma sirkesi ile 2dk da bir gargara yaptı )

Arya;

2 Dr da İstanbul/Bakırköy de. DM den yardımcı olacağım sadece.

Durum
    Özel Üye

Alıntı Wheatbreeder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle kesin hpv virüsünden geçtiği söylenemez ama ilk şüphe hpv. burda örnek makale tr olarak mevcut http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Ar...S-6-160-En.pdf

Patoloji gözdeki için HPV ile ilişkili buldu ama tiplendirme yapmıyorlarmış, ben ayrıca tiplendirme istedim sonucu bekliyorum.
    Daha önce genital siğiller için hpv - pcr yaptırmıştım yüksek risk grubu 14 genotip; 16,18,31,33,3,39,45,51,52,56,58,59,66,68 için negatif çıkmıştım bu yüzden tiplendirme sonucunu merakla bekliyorum.
    Şuan da benimde dudağım şişik sigaradan mı yaktım farkında olmadan bilmiyorum ama paranoya hallerine girmemeye çalışıyorum (elma sirkesi ile 2dk da bir gargara yaptı )

Arya;

2 Dr da İstanbul/Bakırköy de. DM den yardımcı olacağım sadece.
    Hadi bakalim tiplendirmen sonuclaninca mutlaka haber ver bizede bilelim genitaldeki sigil yapan tiplermiymis yoksa goz icin baska bi tip mi oluyomus .

Bu arada benim de dunku dudagimdaki sislik bugun gecti. Elma sirkesiyle gargara cok mantikli aslinda sadece sigil icin degil bi cok mikrobu oldurebilir agizdaki arada bende yapaym iyi fikir

Durum
    Yeni Üye

Evet tiplendirme sonucu geldi sadece tip 11 var. Bu tipin diger forum konularinda gozde boyle bir sey yaptigi yaziyor. Baska tip 11 olan varsa tecrubelerini bekliyorum

Durum
    Özel Üye

Cok gecmis olsun en azindan sadece tip 11 mis kolayca atlatirsiniz bence goze bi daha bulasmamasina dikkat etseniz yeter gibi tip 11 cok zor bi tip degl diye bliyorum.

Acaba tip11 genital disinda gozde veya baska yerlerde cikma ozelligine de sahipken mesela tip6 sadece genitale mi ozgu ki? Bu aklima takildi smdide hepsinin farkli ozelligi var cunku

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Tip 11 riskli tipler arasında değil ama siğil yapan bir hpv tipidir net olarak.

Bu Konu için Etiketler