Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HPV 16 ve CIN

Durum
    aijou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

HPV 16 ve CIN

Merhabalar. 21 yaşındaki bir kadınım ve geçen sene yaptırdığım smear'ed HPV 16 çıktı. Doktorum bana bir sıkıntı yok, seneye gel tekrar smear yaptıralım dedi. içim rahat etmediği için başka bir doktora gittim, o ise diğer doktorun söylediklerine çok şaşırdı, hemen hastaneye yönlendirdi biyopsi yapılsın dedi. Söz ettiği hastaneye gittim ve orada ilk doktorla görüştüm, o ise geçmiş raporlarıma bakıp evet seni yan odaya ( başka doktor, sırf biyopsi yapan) alalım dedi. Oradaki doktor beni tersledi, seni kim buraya yönlendirdi, bu yaşta hpv mi var sende vs dedi. Sert davrandı ve açıkçası soru sormaktan da çekindim. Neyse, içeriye baktı ve anladığım kadarıyla bir madde sıktı, sıkılan yerler beyaz ise biyopsi örneği alınması gerekiyormuş. Beyazlık gözükmediği için örnek almamıza gerek yok diyip gönderdi. normalde gittiğim doktora geri döndüm, rapora baktı tamam o zaman, 6 ay sonra smear yaptır yine dedi. bi sonraki smear'ı başka doktora yaptırdım ve bu sefer tekrardan hpv 16 çıktı ama üstüne CIN 1 çıktı. Bir şey olmaz, 6 ay sonra tekrar gel dedi.

Sorum şu, ilk smear'den itibaren nerdeyse 1.5 yıl geçti ve her doktor bana 6 ay bekle tekrar baktır diyor. En son üstüne CİN 1 çıkınca açıkçası çok gerildim ve bunun daha da ilerlemesinden korkuyorum. Siğil yok bu arada, eskiden ayaklarımda vardı ama genital bölgemde hiç olmadı. Doktorun ileride yine biyopsiye git demesinden de korkuyorum çünkü yönlendirdikleri doktor çok önyargılı ve sertti, geldiğime kızdı. Sizin öneriniz var mıdır? Aynısını yaşayan ve tavsiyesi olan var mıdır? Biraz çaresizim Ailemden annem biliyor, ilerleyip ameliyat vs gerekirse bunu nasıl babamdan gizleyeceğim diye de endişeleniyorum.

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: HPV 16 ve CIN

@Aijou selamlar Şimdi bi 3-4 kez okudum. O doktordan o doktora gitmişsin. Öncelikle ilk doktoru siktir et, sürekli 6 ay sonra gel bakarız modunda takılan mahalle muhtarı gibiymiş. İkinci biyopsi yaptığın doktoru sevdim. Sen en tehlikeli hpv tiplerinden birini taşıyorsun öncelikle bunu bil. En çok rahim ağzı kanserine sebep olan tipler hpv tip 16 ve tip 18dir. Bu sebeple senin her ne olursa olsun 6 ayda bir smear yaptırman gerekli. Cin1 olduğun için şu aşamada bir şey yapılmaz. Ama biyopsi olmasaydın cin1 olduğunu da sadece pap smear testiyle de öğrenmeyebilirsin çünkü pap smear testlerinde de %25 yanılma payı var. Cin1'de doktorlar genelde mudahale etmez. İlerlerse cin2 veya cin3 olursa leep konizasyon yapmak isterler ve normali de budur. Ben cin 3'tüm zamanında mesela ve leep konizasyon oldum. Ayrıca cin1ler genelde %60 oranında geriler, ama sen hpv 16 taşıyorsun gerilememe ihtimali de bayağı fazla, gerilemeyip ilerleyedebilir.
    Cinsel ilişkiye girmekten kaçın şu ara, ilerde ameliyatlık bir durum oldugunda ki bu leep konizasyon olur hiç korkmana gerek yok, ameliyat sonrası hayatına devam edebiliyorsun 20 dk lık basit bir operasyon, ben arkadaşımda kalmıştım, oturmuştum dolaşmıştık sıkıntı yoktu. Eve gelip uyursun da sadece maddi anlamda bütçe ayırman gerekir. Defglayen diye bir jel var bunu doktoruna sormanı öneririm bu arada cin1-cin2-cin3 geriletmede etkili bir şey olduğu söyleniyor.
    Ek ve son olarak hpv 16 ya sahip olduğun için hpv den kurtulmak ve negatif olmak için ahcc kullanmayı düşünebilirsin, bilmiyorsan hem forumda hem de blogumda yazılarım var okuyabilirsin ya da google'dan genel araştırma yapabilirsin.

Durum
    Dytbuse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Hpv 16 da cin 1 genelde gerilemeyip ilerler mi? Buna nasıl müdahale yapabiliriz? Ahcc fitil kullanmak dışında aşıyla mı ilertletmeyiz?

Durum
    özlem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Merhabalar,
    Yaşım 35, 2023 Mart ayında geçirmiş olduğum idrar yolu enfeksiyonu sonrası devlet hastahanesinde alınan smear sonucumun LSIL gelmesi ile dünyam başıma yıkıldı. Hpv pozitif olmayı kendime hiç kondurmadım. Yaşım dolayısıyla jinekolog beni derhal kolkoskopiye yönlendirdi. Ağlayarak, Jinekolojik Onkoloji bölümü bulunan başka bir devlet hastanesine gittim, tekrar smear alındı ve hpv testi yapıldı. Sonucum çıkana kadar hala pozitif olabileceğime inanmıyordum ki bir kaç gün içinde hpv 16 pozitif olduğumu öğrendim. Bu arada ikinci smear sonucum ASCUS gelmişti. Kolposkopi için yaklaşık bir ay sonraya gün verildi. O gün gelene kadar kafayı yedim. Stresli uykusuz günler ve ağlama krizleri ile geçen bir aylık süre sonunda kolposkopik biyopsi oldum ve bir çok ihtimal hesaplamışken ve ihtimaller arasında cin 1 gelirim muhtemelen diye düşünürken sonucum, alınan 3 parçadan bir bölgede LSIL diğer bölgede HSIL geldi. LEEP olacaktım ve hpv pozitif çıktığımı bile ailemden herhangi bir kimse ile paylaşmamıştım. Kafayı yemek üzereydim ki burada yazılanlar ve takip ettiğim bir kaç ünlü doktorum paylaşımları bir nebze olsun beni rahatlattı. Kolposkopik biyopsi sonucum çıktıktan sonra devlet hastahanesinde kan testi verdim akciğer tomografisi çekildi ve narkoz için uygunluğuma bakıldı. Sonrasında bir kaç gün sonra beni LEEP için aradılar. Genel anestezi ile operasyonu gerçekleştirecekleri için iki gün yatış olacakmış vs. Ailemle yaşadığım ve durumu gizli saklı yürüttüğüm için bu yatış olayı vs hiç göze alamadım. İki gün neden evde olmadığımla ilgili aileme yalan da söylemek istemedim. O yüzden devlet hastanesindeki LEEP operasyonumu iptal ettim. Çok değerli Polat DURSUN hocanın kliniğini aradım, LEEP için bi gün sonrasına gün verildi.

Haziranın ikinci haftası LEEP operasyonu geçirdim.
    Gardasil 4lü aşıdan üç doz tamam.
    26 Haziran’da Silver Shell AHCC başladım.
    Probiyotik ve omega 3 takviye kullanıyorum.
    Devit 3 ampul kullanıyorum.
    C vitamini ve organik ağırlıklı besleniyorum.
    Günlük bir kase ev yoğurdu mutlaka tüketiyorum.
    Paketli ve şekerli gıdalardan uzun zamandır çok çok uzağım.
    Sigara kullanıyorum ve çok stresli olduğum için kendimi bırakmaya zorlamıyorum bile. Iqos sigara cihazım vardı, sigarasını (heets) bulamadığım için pek kullanamıyordum ama arkadaşıma yurt dışından getirtmeyi planlıyorum. Tekrar iqos kullanmaya başlayacağım. Bunu kullanırken normal sigaraya hiç ihtiyaç duymuyorum ama bilen birisi yeşillendirirse çok sevinirim iqos sigaraları da normal sigaralar kadar hpv atılımını olumsuz etkiliyor mu?

Bu arada, LEEP biyopsi sonucum CIN3 geldi. Polat hoca rahim ağzından çok az bi alan çıkarmış o yüzden aldığı kısım çok parçalı olduğu için cerrahi sınırlara bakılamamış. Cerrahi sınır belirsizliği biraz beni tedirgin etti ama Polat hocam sağolsun içimi rahatlattı, pozitif de gelse yeni bi LEEP yapmıyor takip ediyoruz dedi. Sigarayı bırak 6 ay sonra tekrar gel dedi.

Şimdi olayın psikolojik kısmına tekrar gelmek istiyorum; en baştaki kadar korkunç olmasa da hala kendimi zaman zaman ciddi anlamda stres kaygı ve korku içinde buluyorum. Bazı geceler hiç uyuyamıyorum. Ben daha önce evliydim 5 yıl önce boşandım. Çocuğum yok. Bi süredir yalnız olmak hoşuma gitmişti ama bu hastalık bana yalnızlığın ne kadar zor olduğunu gösterdi. Eşim yanımda olsa ve beraber tedavi olsaydık dedim çoğu kez. Şimdilerde ise sürekli hayatıma yeni biri girecek mi, girerse bu süreci nasıl karşılayacak, evlenecek miyim, çocuk sahibi olmak istiyor muyum gibi sorulara cevaplar ararken buluyorum kendimi.

Arya ve ekibine teşekkürlerimi sunarak herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ve eklemek istiyorum; insana dair hiçbir şey bize de yabancı değildir.

Durum
    Yeni Üye

Ekleme yapmak istiyorum; 2 aydır günde iki kupa yeşil çay tüketiyorum, devam da edeceğim. Doktorum önermedi ama deflagyn jel başlamayı ve 6. ay kontrolüme kadar kullanmayı düşünüyorum. Cinsel hayatım yok. Bu şartlar altında 6 ay sonunda hala pozitif olursam sigara ile vedalaşmam şart olur. O zamana kadar elektronik sigarayla devam ederim çünkü bu stresle sigarasız baş edebilmem imkansız görünüyor.

Son olarak buraya, negatif olduğumu ve hayatımın aşkını bulup hayatıma öyle devam ettiğimi yazacağım günü iple çekiyorum. Evet her ikisi de benim için çok önemli. Mesela Arya hem yıllar önce negatif olmuş hem de yazdıklarından anladığım kadarıyla evlenmiş. Darısı benim ve benim gibi bu şekilde olmasını isteyen diğer üyelerin başına diyelim.

Herkese tekrar öncelikle sağlıklı sonrasında neşeli, huzurlu, mutlu ve enerjik bir hayat diliyorum.

Durum
    pelin.su - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Geçmiş olsun, ascus high bile olmadan cin3 gelmesine şaşırdım, polat hoca iyi bir hekim sınırların parçalı olmasına da şaşırdım, siz moralinizi bozmayın sigarayı bırakmanın yollarını arayın lütfen, bütün anahtar orada, bir de bir sorum var; tip16 vulva ve vagina da da kanser yapıyor deniyor, bu bölgeler kolposkopi ile değerlendirildi mi sizin?

Durum
    Yeni Üye

Teşekkür ederim, öncelikle Polat hoca LEEP işlemi sorasında anüs dahil kontrol ettiğini ve şüphe uyandıracak bir hususa rastlamadığını söyledi. Fakat bu bölgeler kolposkopi ile değerlendirilmedi. Ayrıca, LEEPten sonra %97 ihtimal temizlendi demişti. Açıkçası sonucu görünce ben de tedirgin oldum ama doktorum cerrahi sınır konusunda içimi çok rahatlattı ve işini çok iyi yapan bir doktor olduğunu düşündüğüm için ben de o kısma takılmıyorum.

Şundan da bahsetmek istiyorum ki, ikinci smearim ASCUS gelince kolposkopiden maks cin1 çıkar diye düşünmüştüm ki öyle olmadı. Hpv onkogen tip taşıyanlar için bu yüzden kolposkopi çok önemli.

Durum
    Yeni Üye

anladım, umarım yakın zamanda negatif olursunuz, hepimizin derdi aynı

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Alıntı özlem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim, öncelikle Polat hoca LEEP işlemi sorasında anüs dahil kontrol ettiğini ve şüphe uyandıracak bir hususa rastlamadığını söyledi. Fakat bu bölgeler kolposkopi ile değerlendirilmedi. Ayrıca, LEEPten sonra %97 ihtimal temizlendi demişti. Açıkçası sonucu görünce ben de tedirgin oldum ama doktorum cerrahi sınır konusunda içimi çok rahatlattı ve işini çok iyi yapan bir doktor olduğunu düşündüğüm için ben de o kısma takılmıyorum.

Şundan da bahsetmek istiyorum ki, ikinci smearim ASCUS gelince kolposkopiden maks cin1 çıkar diye düşünmüştüm ki öyle olmadı. Hpv onkogen tip taşıyanlar için bu yüzden kolposkopi çok önemli.
    cerrahi sınırlar negatifse, sorun kalmamış demektir

Durum
    Yeni Üye

cerrahi sınırlara bakılamamış, çok parçalı alındığı için sanırım.

Bu Konu için Etiketler