Sayfa 15 Toplam 19 Sayfadan BirinciBirinci ... 51314151617 ... SonuncuSonuncu
Toplam 188 adet sonuctan sayfa basi 141 ile 150 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hpv konusunda doktorlara sormak istediğiniz sorular?

Durum
    Arya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Admin

Cevap: Hpv konusunda doktorlara sormak istediğiniz sorular?

Alıntı Psikoloji0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ağzımda lökoplaki eriplokopi oluyor çizgimsi beyazlıklar ağzımda hep aynı 2 noktada bül oluyor boğazımda hpv siğili var herhalde ne yapıcam inan bilmiyorum 190 gündür böyle yaşadım birkere doktora gitmiştim sadece bogazımdaki siğil i veya tümörü gördü evet bişey var takip etmemiz lazım gerekirse biyopsi yapıcaz dedi ağzımda olan diğer bül lökoplaki eriplokopi oldugunu bilmiyor çünkü gitmedim daha sonra 190gün olmuş ağız kanseriysem metastaz yapıcak rahmetli olucam bu gidişle çok korkak biriyim gerçekten ya işler son noktaya gelmeden hiçbirşey yapamıyorum korkumdan
    Bence her şeyden önce tüm yazılarını ''ölüp gidicem, rahmetli olucam bu gidişle, ölücem'' diye sonlandırmayı bırak önce.
    Bu gerçekten hem seni kötü etkiler, hem tüm okuyucuları, ben okurken bile rahatsız oldum.
    Öleceğini mi düşünüyorsun gerçekten? O zaman doğru bir hastaneye, ''ben öleceğimi dusunuyorum benim agzımdaki her şeye bakılsın, hatta check up'a girmek istiyorum'' diyorsun. Öyle netleştir bak bakalım ölecek misin ölmeyecek misin.

Bunun dışında doktor gerekirse biyopsi yaparız demiş, biyopsi yaptırmak dogru ve mantıklı bir seçenek.
    ağzınızda olan ''bül lökoplaki eripkopi'' dediğiniz şey nedir bilmiyorum ama bunu siz bilip söylüyorsanız bu alanda uzman doktor hayli hayli biliyordur, oturun anlatın, her şeyin bir çözümü var. Korkunuzdan burada durup böyle yazılar yazarak bir sonuca varamazsınız.

Durum
    Tip16yas35. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübeli Üye

Alıntı Psikoloji0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ağzımda lökoplaki eriplokopi oluyor çizgimsi beyazlıklar ağzımda hep aynı 2 noktada bül oluyor boğazımda hpv siğili var herhalde ne yapıcam inan bilmiyorum 190 gündür böyle yaşadım birkere doktora gitmiştim sadece bogazımdaki siğil i veya tümörü gördü evet bişey var takip etmemiz lazım gerekirse biyopsi yapıcaz dedi ağzımda olan diğer bül lökoplaki eriplokopi oldugunu bilmiyor çünkü gitmedim daha sonra 190gün olmuş ağız kanseriysem metastaz yapıcak rahmetli olucam bu gidişle çok korkak biriyim gerçekten ya işler son noktaya gelmeden hiçbirşey yapamıyorum korkumdan
    Panik olmayin ilk önce buraya rahat yazdiginiz gibi doktorla paylasin.Panik atağım var bu yüzden daha önce bende araştirmistim bunlari ya bende varsa diye.Her biri farkli bir sey gösteriyor.Bül şişlik sanirim,lökoplaki kalin beyaz bir alan eriplokopi kirmizi alan.Eğer bunlarin hepsi varsa zaten doktor direk söyler.Ama lökoplaki olsa kalin kalici bir deri oluyormuş yani siyirma vs.ile geçmiyor. sizin agiz epiteli soyuluyor olabilir çizgi çizgi.Dis macunu markasi bile etkileyebiliyor agzin yapisini.

Durum
    Lemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni Üye

Merhaba,
    38 yaşındayım. Temmuz ortası yapılan kolposkopi sonucumda Cin1 olduğumu öğrendim. Pap smearımda aynen şöyle yazıyordu. Yüksek riskli saptandı. Genotip(31,33,35, 39,45,51, 52,56,58,59, 66 ve 68).Bunlardan biri ya da birileri bilmiyorum ki. Dr uma 2 kere sordum hangisi anlayacağımız bir test yapamaz mıyız diye. Yüksek risk taşıyor, anlayamayız dedi. Bunun üzerine kolposkopi YAPILDI.CİN 1 çıktı. Ben annemi endometrium ca dan kaybettim. 39 yaşındaydı.cin1 olduğumu öğrendiğim günden beri uyku uyuyamadım, her gün ağladım.Kanser olacağım düşüncesi gitmedi aklımdan. Nerden kaptım, nasıl kaptım diye düşünmekten beynim uyuşuyor. En son artık çıkamıyorum bu işin içinden diye terapiye başladım. İlaç başladı Dr.
    Lakin burayı keşfettim, sözlüğe bakarken link atılmıştı. Burayı okuduktan sonra ilk kez o gece uyku uyudum. Yalnız değilim ve çaresi var diye düşünmeye başladım. Ahcc timehealth aldım, başlayacağım. Sigarayı bırakıyorum. Adımlar atıyorum, moralimi yüksek tutmaya çabalıyorum.Gardasil 1.dozu da oldum.
    Sorum şu,
    Beş yıldır birlikte olduğum sevgilimden kaptığımı düşündüğüm bu hpv, sanıyorum şimdilerde çıktı meydana. Diyeceksiniz ki aldatmıştır sizi.. Aldatmadı.Belki öncesinden taşıyıcıydı getirdi, ya da bende vardı ama aktif zamanına denk gelmedim hiç. Çünkü annemden dolayı düzenli smear yaptıriyorum.
    Hpv negatif olduğumu gördüğümde sevgilimle tekrar birlikte olabilir miyim?(Bu arada o da aşı başlayacak ve ahcc kullanacak en az altı ay) Ayrıca o 6 yıl önce yani birlikteliğimiz başlamadan 1 yıl kadar önce bir et ben aldırmış penis üstü kısımdan. Bilmiyorum siğil miydi, et ben miydi diyor.İşlemi yapan Dr da her hangi bir şey dememiş. Şu an en et ben siğil VS yok vücudunda.
    Çok ağır ve zor psikolojik bir dönemden geçiyorum. İlişkimi bitirmek zorunda kalmadan, çözüm bularak ilerlemek istiyorum. Ne yapmalıyız? , bilen birileri, yaşayan birileri vardır umuyorum.

Durum
    Admin

Alıntı Lemon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    38 yaşındayım. Temmuz ortası yapılan kolposkopi sonucumda Cin1 olduğumu öğrendim. Pap smearımda aynen şöyle yazıyordu. Yüksek riskli saptandı. Genotip(31,33,35, 39,45,51, 52,56,58,59, 66 ve 68).Bunlardan biri ya da birileri bilmiyorum ki. Dr uma 2 kere sordum hangisi anlayacağımız bir test yapamaz mıyız diye. Yüksek risk taşıyor, anlayamayız dedi. Bunun üzerine kolposkopi YAPILDI.CİN 1 çıktı. Ben annemi endometrium ca dan kaybettim. 39 yaşındaydı.cin1 olduğumu öğrendiğim günden beri uyku uyuyamadım, her gün ağladım.Kanser olacağım düşüncesi gitmedi aklımdan. Nerden kaptım, nasıl kaptım diye düşünmekten beynim uyuşuyor. En son artık çıkamıyorum bu işin içinden diye terapiye başladım. İlaç başladı Dr.
    Lakin burayı keşfettim, sözlüğe bakarken link atılmıştı. Burayı okuduktan sonra ilk kez o gece uyku uyudum. Yalnız değilim ve çaresi var diye düşünmeye başladım. Ahcc timehealth aldım, başlayacağım. Sigarayı bırakıyorum. Adımlar atıyorum, moralimi yüksek tutmaya çabalıyorum.Gardasil 1.dozu da oldum.
    Sorum şu,
    Beş yıldır birlikte olduğum sevgilimden kaptığımı düşündüğüm bu hpv, sanıyorum şimdilerde çıktı meydana. Diyeceksiniz ki aldatmıştır sizi.. Aldatmadı.Belki öncesinden taşıyıcıydı getirdi, ya da bende vardı ama aktif zamanına denk gelmedim hiç. Çünkü annemden dolayı düzenli smear yaptıriyorum.
    Hpv negatif olduğumu gördüğümde sevgilimle tekrar birlikte olabilir miyim?(Bu arada o da aşı başlayacak ve ahcc kullanacak en az altı ay) Ayrıca o 6 yıl önce yani birlikteliğimiz başlamadan 1 yıl kadar önce bir et ben aldırmış penis üstü kısımdan. Bilmiyorum siğil miydi, et ben miydi diyor.İşlemi yapan Dr da her hangi bir şey dememiş. Şu an en et ben siğil VS yok vücudunda.
    Çok ağır ve zor psikolojik bir dönemden geçiyorum. İlişkimi bitirmek zorunda kalmadan, çözüm bularak ilerlemek istiyorum. Ne yapmalıyız? , bilen birileri, yaşayan birileri vardır umuyorum.
    Selamlar, ilk kez bizim forumu okudugun gece uyuyabilmene çok sevindim, bir kişinin en azından çok rahat olmasa da biraz rahatlamış olması bile beni mutlu eder.
    Bunun dışında endometrium nedir bilmiyorum ama şunu biliyorum ki, bu forumda kanser olan olmadı. çünkü hepimiz çok bilinçliyiz, sen de oylesin, düzenli smear yaptıran insansın en basitinden yani senden habersiz bir seyin yıllaaaaarca ilerlemesi falan lazım ki ve senin hiç doktora gitmemen lazım ki anca ileri yaşlarda kanser olasın falan... Ondan dolayı için rahat olsun.

cin1 genelde kendi kendine gerileyebiliyor ama taşınan tipe baglı olarak bazen gerilemiyor mesela tip 16-18 ve yüksek riskli baska risklerde genelde gerileme hemen olmayabilir. Ahcc'ye baslamanız güzel, tek esliyseniz erkek arkadaşınızda mutlaka vardır o kadar uzun bir birliktelikten sonra, o da doktora gözüksün ama sigil falan yok ise yapılacak bir şey yok. Bir süre birlikte olmanızı önermem kesinlikle mesela simdilik ilk 6 ay, cinsel bir temas olmadan da cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz. Bunun dışında çift olarak ahcc kullanılması önemli, evliler falan öyle yapıyor, erkek arkadaşıyla kullanan da var. Çünkü birinin bagısıklık sistemi ahcc ile hpv'yi yenmeye hazırlanıyor, öbürü öylece duruyor, o zaman yenecek olan kişide veya yendikten sonra da eger ayrılma niyeti yok ise yine aynı insanla beraber... birlikte olmaları yine problem teşkil ediyor, pinpon etkisi ile virüs bulaşıyor cunku. Bundan dolayı her iki kişi de kullanıp, sigara varsa mutlaka bırakıp ya da en azından gunde 1-2 taneye indirip, saglıklı güzel beslense, epilasyon olarak jilet kullanmasa (makasla kısaltma, ameliyat eldiveni veya çok gerekli durumlarda tüy dökücü krem kullanılabilir) her iki kişi de negatif olabilir kaç tane tip taşıdıgına baglı olarak belli bir sürede.
    Genelde ahcc'yi 6-8 ay arası kullanıyoruz, ben 8 ay kullandım. Eger tip sayınız fazla ise, veya öyle çıkarsa; 9-12 ay arası kullanmanızı öneririm 2tipten fazlaysa. Hemen gitmiyor çünkü tüm tipler, biraz daha süre alıyor. Sigil olmasa da vücudunuzda bulaş riski var o yüzden cinselligi hayatınızdan cıkarmanız önemli bir süre, ahcc kullanırken bunlara dikkat edin, önemli seyler bunlar, ahcc etkisini sönümlemeyin.

Durum
    Yeni Üye

Teşekkür ediyorum, açıklamanız için... Annem rahim kanseriydi. Endometrium ca dediğim oydu. İkisi çok farklı şeyler biliyorum ama ilk Cin1 olduğumu duyduğumda aklımdan çıkmadı annem. Majör depresyon teşhisi koydu terapistim.
    İyileşeceğim umudunu bu forumda buldum. 🌸
    16 ve 18 negatif bende. yazdığım diğer yüksek riskli tiplerden biri tespit edildi yazıyordu sonuçta. Kolposkopi de cin 1 dedi Dr.Cin1 e sebep olan da hpv zaten değil mi?
    Erkek Ark aşı olacak, ahcc de kullanacak ama sigarayı bırakabilir mi, sanmıyorum.6 ay cinsellik yok, umuyorum bu şekilde halledebiliriz.

Durum
    Admin

Teşekkür ediyorum, açıklamanız için... Annem rahim kanseriydi. Endometrium ca dediğim oydu. İkisi çok farklı şeyler biliyorum ama ilk Cin1 olduğumu duyduğumda aklımdan çıkmadı annem. Majör depresyon teşhisi koydu terapistim.
    İyileşeceğim umudunu bu forumda buldum. 🌸
    16 ve 18 negatif bende. yazdığım diğer yüksek riskli tiplerden biri tespit edildi yazıyordu sonuçta. Kolposkopi de cin 1 dedi Dr.Cin1 e sebep olan da hpv zaten değil mi?
    Erkek Ark aşı olacak, ahcc de kullanacak ama sigarayı bırakabilir mi, sanmıyorum.6 ay cinsellik yok, umuyorum bu şekilde halledebiliriz.
    Sigarayı mutlaka azaltsın yapabildiği kadar, günde 3 olursa iyi olur. Cin1'e sebep olan büyük oranda hpv evet, bu değişimlerden çoğunlukla hpv sorumlu oluyor. Siz anneniz değilsiniz, sizin öykünüz farklı, annenizin durumunuza üzüldüm gerçekten ama şimdi toparlanma vakti, bu forumda hiç kanser olan olmadı, kanserden vefat eden de. Sizde de öyle bir durum olmayacak emin olun.

Durum
    Yeni Üye

Teşekkür ediyorum yanıtlarınız için. Temmuzda yaptırdım kolposkopiyi ve Dr um 6 ay sonra sadece smear yapacağız dedi. Özellikle hpv dna yapmayacak mıyız dedim. Hayır 1 yıl sonra o dedi. Doğru süreç bu mu? Hpv dna yaptırmadan Cin1 i nasıl anlayacak smearda sadece. Ben ilerlerse ve kaçırırsam diye korkuyorum. Ne yapayım?
    Çok da sordum ama faydası oluyor benim için. Teşekkür ediyorum 🌸

Durum
    Admin

Teşekkür ediyorum yanıtlarınız için. Temmuzda yaptırdım kolposkopiyi ve Dr um 6 ay sonra sadece smear yapacağız dedi. Özellikle hpv dna yapmayacak mıyız dedim. Hayır 1 yıl sonra o dedi. Doğru süreç bu mu? Hpv dna yaptırmadan Cin1 i nasıl anlayacak smearda sadece. Ben ilerlerse ve kaçırırsam diye korkuyorum. Ne yapayım?
    1 yıl sonra hpv testi yapacak demek, normalde bu işler sigil cıktıgında veya kadında direkt sürüntü alınarak önden baktırılır, negatif oldugunu daha sonra anlayabilmek icin (kişi hangi tipi tasıdıgını görür) senin doktor hpv dna da negatif misin değil misin onu baz alacak o zaman.
    Biz o yüzden laboratuvarları tercih ediyoruz test icin, sana da bunu öneririm

Durum
    mukaddes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Cin seviyesini zaten hpv dna testi ile anlamıyorlar ki hücresel bozulma var mı diye smear'e bakılıyor sonra kesin tanı için kolposkopi yapılıyor. Bu sebeple doktorun yönlendirmesi doğru. Benim de cin1 çıkmıştı genelde 6 ayda 1 smear alınacak şekilde kontrol öneriyorlar. Cin1'in kendi kendine gerileyeceği düşünülüyor.

Durum
    Yeni Üye

Teşekkür ediyorum Arya. Ben küçük bir İlçedeyim, lab yok burda. Büyükşehirde de nasıl bir lab aramalıyım?
    Mukaddes, sizin Cin1 durumunuz nasıl sonuçlandı, şu an ne durumdasınız?

Bu Konu için Etiketler