Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Rahminde hpv olan kadinlarin oral bolgede problemi yok mu?

Durum
    corto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlı Üye

Rahminde hpv olan kadinlarin oral bolgede problemi yok mu?

bu mesaj tarafimca silindi. hesap silme islemi olmadigi icin editleme islemi yaptim.

Durum
    Minnoş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kıdemli Üye

Cevap: Rahminde hpv olan kadinlarin oral bolgede problemi yok mu?

Ağıza bulaşmasını cok düsük ihtimal olarak görüyorlar sürekli değişiyor

Durum
    Banlı Üye

Re: Cevap: Rahminde hpv olan kadinlarin oral bolgede problemi yok mu?

bu mesaj tarafimca silindi. hesap silme islemi olmadigi icin editleme islemi yaptim.

Durum
    Çoküzgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel Üye

Cevap: Rahminde hpv olan kadinlarin oral bolgede problemi yok mu?

Biraz kişinin kendisinin bu konuda bilinçli olması gerek galiba. Çünkü en çok rahim ağzında kansere sebep olduğu için oral bölgeyi önemsemiyorlar pek galiba. Halbuki sonuçta rahim ağzında kansere dönüşmeden rutin kontrollerle halledebiliyorsun ama oral bölgede ciddi problemlere yol açmadan malesef öğrenilemiyor.

Durum
    Banlı Üye

Re: Cevap: Rahminde hpv olan kadinlarin oral bolgede problemi yok mu?

Durum
    Özel Üye

Cevap: Re: Cevap: Rahminde hpv olan kadinlarin oral bolgede problemi yok mu?

Alıntı corto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oral bolgede hpv ile kanser iliskisi tek basina iliskilendirilmis degil henuz. bircok faktor araniyor hpv nin kansere donmesi icin. burada bircok kisiden hpv nin oral bolgede tutunma olasiligi dusuk lafını duydugum ıcın ben de kullandım burada. lakin herhangi bir yerde bunu destekleyen makale bulamadim. bir de hpv genelde cok ileri senelerde sorun cikariyor; bu makalede yazmakta. lakin 21 yasinda bir hpv li kadinin bu kanser yuzunden hayatini kaybettigini de gorebiliyorsunuz nette. 20 yasinda hicbir birusu ve aile gecmisi olmayan hatta sigara alkol kullanmayan bir hastanin da cok ugrastigi ve sonunda basasirili sekilde hayatina devam edebildigi yaziyor. fazlasi ile komplike oral bolgede sanirim.

benim anladigim yapilabilecek en onemli ve tek sey:

yilda bir kez bir kbb uzmanina gidip endeskopik muayene rica edip 2 dk icinde oral bolgenin kontrol ettirilmesi.

sonrasi rutin kontrollu hayata devam etmek.

esasinda sunu merak ediyorum;

rahminde hpv 16 18 olan (partnerinden almis yada bulastirmis) ve partnerine oral iliski yapmis bir kadinin oral bolgesinde hpv 16 18 var mi? henuz bunu anlatan bir forum uyesi bulamadim.
    Bende tip16 var. Oral yolla da bulaştigini dusunuyorum. Test yaptirmadim bulasmistir diye dusundum. Kbb doktoru yillik kontrollere gel dedi. Illa kanser olcaksin diye bise yok ama biz kontrolumuzu yapalim dedi. Bulastiysa ve kanser olcaksam suan elimden ne yaparsam yapayim bise gelmez. Artik bu duruma alisiyorum galiba. Ayrica ahcc kullaniyorum. Umarim butun vucudumdan atar ve negatif olurum. Sana tavsiyem sen de bu oral mevzusuna cok kafani takma. Rutin kontrollerini ol. Aksi takdirde elimizde olan tek hayatimizi da sadece bu mevzularla harcariz.

Durum
    Banlı Üye

Re: Cevap: Re: Cevap: Rahminde hpv olan kadinlarin oral bolgede problemi yok mu?

Durum
    Özel Üye

Cevap: Re: Cevap: Re: Cevap: Rahminde hpv olan kadinlarin oral bolgede problemi yok m

Alıntı corto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oncelikle gecmis olsun.

hpv 16 ve 18
    1 yilda %40 45 oraninda atilir virusten haberi varsa hastanin.
    eger haberi yoksa;
    36 39 ayda %85
    43 44 ay icinde %92
    atilabiliyor.

demekte Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan.

o zaman size de hpv 16 varken kbb sadece muayene onerdi ise sanirim bir hucre degisimi goruldukten sonra mudahele ediliyor. mantikli olani hayati duzgun yasamak ve rutin kontrole gitmek oral bolge icin. genital icin ise testlere girmek sanirim gerekli. zaten sanirim ayni mantik.

genital bolgede yapilan testler ile bozulan hucreleri gormesi = kbb'nin endeskopik muayenesi ile bozulan hucreleri gormesi

her ikisi de bozulmus hucreleri gorebiliyor sanirim.

bu mantikla gercekten kbb bolgesinde de tiplendirmeye bir gerek yok sanirim. zaten hpv sahibi biri nasil yasamasi gerektigini biliyor. oral bolge icin ekstra bilr ilac tedavi vs. oldugunu dusunmuyorum.
    Aynen ilaç falan yok. Ayrıca ağzında hiç hpv olmayan ve sigara bile kullanmayanlarda da gorulebiliyor kanser dedi doktor. Size de geçmiş olsun. Sağlıcakla kalın.

Bu Konu için Etiketler